Разделянето на страната на четири района среща най-високо одобрение в

...
Разделянето на страната на четири района среща най-високо одобрение в
Коментари Харесай

Зам.-министър Деница Николова: Новото статистическото райониране на страната е обвързано с развитието на регионите

Разделянето на страната на четири региона среща най-високо утвърждение в границите на публичните разисквания все още

Новото статистическото райониране на страната е обвързвано както с осъществяването на заложените от държавното управление политики за развиване на районите, по този начин и с условията на Европейски Съюз за броя население, което ще се възползва от бъдещите европейски стратегии след 2020 година

Това съобщи заместител -министърът на районното развиване и благоустройството Деница Николова, която взе участие в провеждащото се през днешния ден в Габрово съвещание на Регионалния съвет за развиване на Северен централен регион.

Дискусията бе водена от регионалния шеф на Габрово Невена Петкова и кмета на Община Габрово Таня Христова в наличието на народни представители, кметове на общини, регионални шефове, представители на министерства и други

Зам.-министър Николова изясни, че новият метод за районна политика, обвързван с развиването на районите, ще претърпи цялостна смяна, с цел да се минимизират наличните несъответствия.

„ Анализите сочат сходни трендове освен в България, само че и в целия Европейски Съюз, като основна причина за това е европейското финансиране, което се насочва главно в огромните центрове ", уточни заместник-регионалният министър. Поради тази причина в идващия програмен интервал се залагат ограничения за по-децентрализиран метод на правилото на интегрирани вложения, обхващащи избрана територия.

Това ще разреши да има по-комплексно решение на проблемите, по отношение на ресурсите на всеки характерен район, неговите естествени и стопански дадености. „ Бъдещият програмен интервал на Европейски Съюз ще бъде фокусиран повече върху интегрирани териториални вложения, за сметка на секторните политики ", изясни тя.

Деница Николова сподели още, че с готвената промяна ще се отстранят всички насъбрани негативи във връзка с районната политика. Овен смяната на районните равнища за обмисляне, ще се извърши и смяна на стратегическите документи за районно обмисляне. „ Към момента съществуват 370 стратегически документи за районно развиване, с които не може да се образува цялостна политика, камо ли да се извършва и действително ползва ", даде образец Николова.

По думите й плануваните промени в това отношение плануват и основаването на нови районни структури, които ще предопределят опциите за бъдеще капиталови и сложни планове за решение на съответни проблеми в районите.

Заместник-министър Николова показа трите създадени разновидността за ново райониране на страната в границите на Междуведомствената работна група като разяснява мощните и слабите им страни.

Тя акцентира, че нито един вид не планува закриване на общини, регионални администрации или унищожаване на услуги. „ Подходът ни е за интегрирани вложения в регионите, по отношение на естествените и географски дадености в тях, ползвайки построените връзки и партньорства.

Стремим се да приемем най-устойчивия модел, който да разреши по-добро развиване в бъдеще, отчитайки всички макроикономически и демографски индикатори ", изясни Николова.

Според заместник-министъра разновидността, предусещащ разделянето на страната на четири статистически региона би бил най-хубав за развиването на Габрово и страната като цяло, тъй като залага на териториалните особености.

Този вид все още среща и най-голяма поддръжка в границите на публичните разисквания. „ Т.нар. вид 2 планува Северна България да се обособи в един район по поречието на река Дунав. Така ще има опция да се употребяват капацитетите на реката и Стара планина.

Има еднородност сред областите, опция за развиване на общи партньорски планове ", разяснява Николова. Вариантът планува и отделяне на Черноморски район, където ще се употребява капацитетът за развиване посредством стратегиите за морско териториално обмисляне. „ Излизането на София, каквото предложение има, ще докара до съществуване на моноцентричен регион, а ние търсим полицентричен модел на развиване на страната ", сподели още заместник-министърът.

В рамките на съвещанието беше обещано предложение да се изключи област Благоевград от Югозападния и да се включи в Тракийско-родопския регион.

„ Има причини за това, тъй като въпреки всичко Благоевград споделя южната граница с останалите области на юг, само че по този начин ще се пресечен връзките сред Благоевград и Западна България от позиция на транспортен кулоар 4 по Автомагистрала „ Струма " и няма да се употребяват капацитетите за финансиране на връзките север-юг ", посочи заместник-регионалният министър.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР