Нова лазерна технология открива мините мигновено и безопасно
Разчистването на противопехотните мини постоянно е било рискова и трудоемка задача. Нейната трудност зависи основно от типа и обсега на минираната зона. Благодарение на разработка на американски инженери към стандартните металотърсачи, радара за навлизане в земята и елементарните сонди е добавена технология за лазерно сканиране. Тя основава точна вибрационна карта на територията за по-малко от една секунда.
Повече от 110 милиона мини са в очакване на земята, като всяка година се откриват от ден на ден, споделя Вячеслав Аранчук, началник на екипа от изобретатели от университета в Мисури. През 2022 година 4 710 души са починалите от експлодиращите муниции, забравени от предходни войни. Над 85% от тях са били цивилни жители, половината от които деца.
„ Тази технология има военни приложения в актуалните спорове и мирни приложения след тези спорове “, сподели той.
Той също по този начин акцентира, че множеството модерни мини са направени от пластмаса, тъй че е по-трудно да бъдат открити благодарение на обичайните способи, насочени към металите. Освен това мините са лесни и евтини за произвеждане, могат да костват едвам 3 $, а ликвидирането им е доста по-скъпо – до 1000 $ на численост.
Екип от откриватели, управителен от Аранчук, проектира диференциалния интерферометричен датчик LAMBDIS, който може да се инсталира на преносима платформа, с цел да се увеличи степента на разкриване на противопехотните мини, написа IE.
Разработката им се базира на държанието на отразения лазерен лъч, който се употребява за основаване на карта на терена. Заровената в земята мина вибрира под въздействието на излъчването, друго от това на почвата към нея, като трансформира честотата на отразения лъч. Тя се отбелязва с алена точка на екрана на машината.
„ Лазерно-акустичното разкриване “ употребява композиция от светлинни и звукови датчици за точно разкриване на мината от разстояние. То понижава подправените позитивни резултати и усъвършенства сигурността на операторите, като им дава опция да стоят по-далеч от зоната на детектиране “, споделя Джан Боян, един от откривателите.