Растенията са основна част от живота на Земята. От древността

...
Растенията са основна част от живота на Земята. От древността
Коментари Харесай

Топ 5 най-отровни растения, които се срещат у нас

Растенията са съществена част от живота на Земята. От древността до наши дни те се използват най-вече за храна. Но има растения, които съдържат отрова и могат да доведат даже до гибел. Вижте ги:

Отровна цикута

Цикутите наподобяват като почтени диви цветя, само че най-добре въобще да не ги докосвате. Те са непосредствен родственик на отровния бръшлян и даже са по-известни като растението, което е умъртвило Сократ. Корените му наподобяват тези на целината и пащърнака и е елементарно човек да се обърка и да си хапне от тях. Но това е извънредно рисково, защото това растение може да бъде смъртоносно. Всички негови елементи са отровни. Ако ядете от отровната цикута, единствено след половин час ще усетите болки в корема, гадене, повръщане, световъртеж. То може да аргументи и сърдечна непълнота и парализиране на дишането. нас отровната цикута се среща единствено в североизточната част на страната.

Олеандър

Видът на това красиво растение може да ви харесва, само че никога не го слагайте на масата и покрай храната си. Растението е отровно. То съдържа отровен гликозид, който може да аргументи повръщане, диария, мощно интензивен пулс, припадъци, кома и даже гибел.
 олеандър ThinkStock/Getty Images

Рицин

Растението рицин е отровно и съдържа рициново масло. Семената му са отровни и в случай че бъдат погълнати могат да доведат до отравяне на всички органи и системи в човешкия организъм Само един милиграм от отровата рицин е кадърен да убие възрастен човек.

Абрус прекаториус

Абрус прекаториус е тип плачещо растение от семейство Бобови. Плодовете му порастват в шушулки и могат да бъдат вняколко цвята. Но всеки от тях съдържа абрин, който е няколко пъти по-силно токсичен от рицина. Плодовете на абрус прекаториус могат да провокират тежко отравяне и гибел.

Самакитка

Самакитката е едно от най-отровните растения в Европа. В България се срещат три разновидности на това растение, които порастват най-вече в планинските региони. В самакитката се съдържа съсредоточено наличие на алкалоида акоитин , чието усвояване води до гадене, повръщане и даже до съдбовна аритмия.
 
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР