Растенията издават ултразвукови писъци“, когато физическата им цялост е наранена

...
Растенията издават ултразвукови писъци“, когато физическата им цялост е наранена
Коментари Харесай

Растенията издават „ултразвуков писък“ при стрес от суша или физически щети

Растенията издават „ ултразвукови писъци “, когато физическата им целокупност е засегната или са уплашени от суша. Изследователи от Университета в Тел Авив в Израел създали това изобретение, откакто сложили микрофони покрай домати и тютюневи растения. Благодарение на микрофоните откривателите съумели да засекат обособени звуци, идващи от растенията.
Звуците са прекомерно високочестотни, с цел да ги чуе човешкото ухо, само че други растения и някои животни може да ги възприемат. Както означават откривателите, шумовете попадат в диапазона от 20 до 100 килохерца - периодичност, която някои организми „ чуват " даже от разстояние до няколко фута.Научното изобретение е оповестено в сървъра bioRxiv.
Растенията реагират на напрежението по разнообразни способи. Те могат да отделят миризливи химически съединения или да трансформират цвета и формата си в отговор на суша или когато ги ръфат вредители. Изглежда, че животните и другите растения разпознават тези сигнали за стрес. Те усещат паниката в захласнатите от нещастието си съседи. Предишни проучвания демонстрират, че растенията също реагират на звуци, само че не е ясно дали могат да излъчват и чуваеми шумове.
Учените сложили микрофони наоколо до домати и тютюневи растения, с цел да проучат дали тези растения издават звуци, които могат „ да пътуват " по въздуха. Те сложили растенията в шумоизолирана кутия или в отворено оранжерийно пространство. Една част от културите била подложена на суша, а друга - на физически вреди (отрязано стъбло). Третата група била оставена на мира, без разтърсвания.
Микрофоните уловили обособени звуци, като някои растения „ пищели " повече от други според от растителния тип и стресора. Средно, изтезаваните от сушата доматени растения издавали 35 ултразвукови писъци на час, до момента в който тези с посечени стъбла - 25. Гаснещите от жадност тютюневи растения издавали 11 писъка на час, до момента в който потъпканите и нарязаните - 15 звука. За съпоставяне, недокоснатите растения „ се обаждали " по веднъж на час. Звуците, издавани от растенията, били  с разнообразни характерности.
Изследователите допускат, че молци и други инсекти може да се вслушват в звуците, издавани от уплашени растения, с цел да преценяват положението им, преди да снасят яйца върху листата им. Хората, оборудвани с нужната за задачата инсталация, също могат да чуят ботанически сигнали за страдалчество.
„ Нашите резултати демонстрират, че животните, хората и евентуално даже други растения, биха могли да употребяват звуци, издавани от растение, с цел да получат информация за положението на растението “, пишат създателите.
Учените не са правили опити с други стресиращи фактори като заболявания, непотребна сол и неподходящи температури. Но пък повторили измерванията с кактуси и бурени, растенията реагирали остро в дословния смисъл.
Тези открития биха могли да имат на практика приложения в селското стопанство, съгласно Ан Вишер, помощник по сравнителна биология на растенията и гъбите в Кралската ботаническа градина във Англия. Не е прекомерно скъпо да настроите специфичните записващи устройства в полева обстановка “, сподели тя пред New Scientist.
Източник
Източник: spisanie8.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР