„Лукойл“: Шокът с доставките е неизбежен. Това е дълга игра на "последно оцелелия"
„ Рафинерията в Бургас е проектирана да работи с нефт вид " Уралс ". Тя може да преработва и други горива, само че при избрани условия, тъй като става дума за цикъл - необходим е асортимент от многочислените сортове нефт. “
Това разяснява на кръгла маса " Горива и енергийна сигурност " Александър Величков, заместник-председател на Надзорния съвет на " Лукойл Нефтохим Бургас, предава Българска телеграфна агенция.
„ Рафинерията е опитала с 16 типа горива, като гръбнакът постоянно е бил " Уралс ". За задачата е нужно и построяването на резервоарен парк, който да обезпечи непрекъснатост на процеса “, показва Величков.
Връщайки се към готвеното прекосяване към използването на неруски нефт, представителят на рафинерията съобщи, че кратковременен потрес при доставките не може да бъде избегнат. Той разгласи, че от компанията са срещнали " добросъвестно " със своето мнение за прехода министрите на енергетиката, финансите и стопанската система.
След по-малко от 24 часа помирение – сътрудниците отново се разминаха към „ Лукойл “ и гориватаВъпросът за подмяната на съветския нефт е дали можеш да осигуриш сигурни доставки и на каква цена, уточни Величков.
" В момента доставките през Черно море стават в границите на 36 часа. Когато не си в Черно море, доставката ти е до 600 часа, като повече от 80-хиляден танкер не може да дебаркира в Бургаския залив, а танкери над 140 000 тона не могат да минават през Босфора ", изясни той.
Членът на надзора на бургаската рафинерия изнесе данни за направените вложения от 2000 до 2022 година - за модернизиране на главните съоръжения в рафинерията са вложени 1 милиард щатски $ в интервала от 2000 до 2010 година. Направените вложения в хидрокракинг са 1,5 милиарда щатски $, вложени в годините от 2011 до 2015-а. Цялостно вложенията от 2000 до 2022 година са за 3,4 милиарда щатски $.
Актуални са вложенията към идващия стадий на декарбонизиране на рафинерията, свързани със зелен водород и развиване на полимерите.
В резултат на вложенията през годините, " Лукойл Нефтохим Бургас " е измежду най-модерните уреди в тежката промишленост и с един от най-високите показатели по Соломон от 14,7, при над 6 в годините на придобиването ѝ от " Лукойл ". Индексът по Соломон служи за съответно съпоставяне на бранша, като цитираната към този момент стойност демонстрира благоприятни условия за по-сложна преправка и по-висока доходност, уточни Величков.
„ Този път сме твърдо решени да гласуваме „ За “, съобщи Делян ДобревНормата на облага при преработката на нефт се свива с настъпването на зеления пакт, а в по-добра форма за оцеляване са преработващи мощности като част от отвесно интегрирана група, съобщи още той.
Величков дефинира изострящата се конкуренция като дълга игра на " последно оживелия ", за което оцеляване са нужни непрестанни вложения. В други елементи на света, като в Австралия, държавното управление субсидира бранша, с цел да може да оцелее, уточни още той.
" В България дейностите са ориентирани към съсипването ѝ ", заключи представителят на " Лукойл Нефтохим Бургас ", наричайки " волунтаристични " решенията за анулация на дерогацията.
В експозето си Александър Величков загатна неведнъж израза " политически дъвки " и тиражирането на погрешни тези за компанията в общественото пространство.
По-рано през днешния ден стана ясно, че бургаската рафинерия " Нефтохим " е заобикаля петролното ембарго на Европейския съюз. По този метод Русия е спечелила към 1 милиард евро. Това показва доклад от взаимно следствие на неправителствената организация Global Witness, Центъра за проучване на демокрацията в България и Центъра за проучване на силата и чистия въздух.
Рафинерията ''Нефтохим'' - Бургас е погълнала над 4,95 милиона тона съветски недопечен нефт през 2023 годинаСпоред отчета дерогацията за България, Унгария, Словакия и Чехия - да внасят съветски петрол до края на 2024 година, разрешава подмолното предложение на съветски нефт на европейския пазар.
“Дерогацията стана факт с помощта на кабинета " Петков ”. Нашата политика е безусловно консистентна. Да, ние сме за отпадане на дерогацията, само че това не би трябвало да повлияе на цените на горивата, да докара до недостиг на горива. Отпадането ѝ би трябвало да стане гладко и по тази причина подкрепихме решението на Народно събрание за гладко прекосяване към 100 % неруски недопечен нефт ”. Това разяснява депутатът Венко Сабрутев от парламентарната група на ПП-ДБ и член на Комисията по енергетика в Народното събрание, който също участва на събитието.
Това, което би трябвало и може да се направи, е да се работи съгласно законите, сподели министър председателят„ Така осигурихме на " Лукойл " спокойствието, само че в същото време дадохме доста ясна времева рамка като страна, с цел да могат да продължат умерено със своя бизнес, пазарът да бъде обезпечен с евтини горива, да има такива и да не допуснем неестествен растеж на инфлацията ", сподели той.