Жената от картината ♥ Сикстинската Мадона на Рафаело и образът на жената РАК
(Raffaelo,1504-1506, Selfportrait)
Този превъзходен олтарен облик е една от последните огромни произведения на Рафаело, отдадени на обичаната му тематика. Още в най-ранното си творчество, той е въодушевен от Мадоната с младенеца и всякога намира нов метод да я показа на света. Стремежът човешки към божественото, безконечното и святото осветява цялото изкуство на гения Рафаело.
„ Сикстинската Мадона ” била поръчана на художника от Папа Юлий II през 1512 година като олтарен облик за манастирската черква „ Свети Сикст ” в Пиаченца. По нова време Папа Юлий II, който бил и кардинал, набирал средства за построяването на параклис, където да бъдат съхранени мощите на Свети Сикст и Света Варвара. Небесното величие на Рафаеловия шедьовър отваря завесите за едно чудно привидение – стъпващата по облаците Божия майка, носеща младенеца на ръцете си. Нежност, горделивост и тъга има в очите й, а лицето й е олицетворение на античния блян за хубост в единство с духовността на християнския блян. „ Сикстинската мадона ” е удивително комбиниране на тленното и свещеното, на човешкото и духовното, на святото и греховното. Величествената фигура на Мадоната е в центъра на триъгълната комбинация, а в поклонение пред нея са Свети Сикст и Свети Варвара. Рафаело затваря пространството с две ангелче на ръба на картината, изобразяващи връзката сред небето и земята. Един древен сюжет, пресъздаден през призмата на майчините страсти, където религиозното прераства в надълбоко човешко възприятие.
(Sistine Madonna, 1513-1514, Raphael, Gemäldegalerie Alte Meister, Dresden)
Италианския художник Карло Марата показва своята възхита пред Рафаело с думите: „ Ако ми бяха посочили картината на Рафаело и не знаех нищичко за него, а ми бяха споделили, че тя е дело на ангел, аз бих повярвал ”. Великият Гьоте споделя: „ Рафаело постоянно е творил това, което останалите единствено са мечтали да основат ”. И това е правилно – италианският талант въплъщава в творбите си освен устрема към идеала, а самият блян, наличен за смъртните.
Образът на Дева Мария с младенеца е вълнуващ, не можеш да отделиш очи от нейната външност и взор. Точна по този начин се получава и при общуването с дамите Рак – техните очи могат да погледнат чак в душата ви. И вие сте покорени и завладени от чувството, че на нея може да доверите всичките си секрети, страхове и очаквания. Тази жена безусловно ще ви изслуша и ще ви окуражи. Но надали незабавно ще открие своята душа пред вас. Макар и мъчно, това изисква време, а до тогава вие ще знаете, че на дамата Рак постоянно може да се разчита.
Картини: Wikipedia