Работещи в държавните психиатрични болници са в протестна готовност. Те

...
Работещи в държавните психиатрични болници са в протестна готовност. Те
Коментари Харесай

Работещи в държавните психиатрични болници остават в протестна готовност

Работещи в държавните психиатрични лечебни заведения са в протестна подготвеност. Те са недоволни от метода, по който се третира психиатричната грижа в държавните психиатрични лечебни заведения. Казват, че лечебните заведения са подложени на тежки инспекции, от които се търсят доказателства по предварителни констатации, а не се търсят действителните проблеми. Споделят, че работата в доста от лечебните заведения е на ръба.

През последната седмица Сдружението на чиновниците в държавните психиатрични лечебни заведения още веднъж разгласи протестна подготвеност по отношение на принудата да изпълняваме функционалности на заведения за отнемане от независимост, каквито не сме, съобщи пред NOVA доктор Иван Добринов, шеф на поделение в Държавната психиатрична болница - Раднево.

Съдът насочва за освидетелстване или настанява за наложително лекуване хора с доста рисково държание. Това вменява на медицинския личен състав неспецифични функционалности, разяснява докторът.

По думите му лечебните заведения нямат нужната организация, нормативна уредба и задоволително охраняем личен състав за такива случаи.

От нас се изисква да изпълняваме функционалността на надзиратели и охранители - да задържаме физически пациенти, да ги имобилизираме, когато буйстват, да ограничаваме бягствата им, сподели доктор Добринов.

В същото време разнообразни институции и организации непрекъснато ги подлагали на критика, че изтезават болните.

Повод за последния ни митинг беше визитата преди към месец на Европейски комитет срещу изтезанията. От там за следващ път се пробваха да ни наложат не изключително съответни условия, свързани с ограничение използването на лекарства, ограничение на имобилизациите. Изискват освобождение в двора на болничното заведение на нападателни и буйни пациенти. А дворът е без ограда и без профилирана защита, добави той.

Освен това от Комитета препоръчвали закриване на едно от най-тежките психиатрични отделения - Четвърто мъжко поделение, което обгрижва пациенти с хронична шизофрения и с умствена назадничавост. Към момента няма опция и няма къде те да бъдат настанени, сподели доктор Добринов.
Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР