Процесът по изсветляване на българската икономика е в застой, а

...
Процесът по изсветляване на българската икономика е в застой, а
Коментари Харесай

Борбата със сивата икономика в България е в застой

Процесът по изсветляване на българската стопанска система е в застой, а делът на сивия бранш в страната остава висок. Това е един от изводите от изследване на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ), показано в четвъртък.

Композитният показател „ Икономика на ярко “, посредством който АИКБ мери светлата част на българската стопанска система, демонстрира, че в интервала 2010 – 2022 година има усъвършенствани, само че от 2017 година насам темпът на смяна се забавя доста и изсветляването е съвсем в застой.

Вижда се явен тренд на изсветляване на българската стопанска система с две изключения през 2014 и 2020 година, когато и двете години са спешни. Това не е извънредно събитие – когато стопанската система се развива добре, тя се изсветлява, при рецесия настава противоположното “, изясни проф. доктор Стефан Петранов от АИКБ.

По думите му при рецесия „ икономическите субекти търсят способи да оцелеят по тази причина и работодатели, и служащи прибягват до сиви практики “.

През 2023 година, която е добра за българската стопанска система, недекларираният труд пораства обратно на икономическата логичност. През тази година Композитният показател е 78 пункта спрямо регистрирани 78.6 пункта през 2022 година – повишаването му е знак за стесняване на сивата стопанска система, до момента в който понижението значи, че тя се усилва.

 

Действително 2023-та е година, в която действителният Брутният вътрешен продукт нараства, само че растежът е относително нежен и слаб, тогава той е 1.9 на 100, до момента в който през 2022 той е 4% “, разяснява Петранов.

През същата година инфлацията е 8.6%, а безработицата леко нараства в резултат на спад на заетите с 200 000 души. Друг фактор е и политическата неустойчивост – непрестанни предварителни избори и непрекъсната промяна на държавни управления.

Макар официално стопанската система да не е в рецесия, има признаци на влошаваща се икономическа среда “, споделя Петранов.

За съставянето на показателя са употребявани 20 индикатора, като този, представящ данни за събираемостта на Данък добавена стойност, към момента не е разполагаем, в резултат на което окончателните данни за сенчестата стопанска система може да са разнообразни.

Крайният резултат може да е малко по-висок или невисок “, предизвести специалистът.



Подиндексът „ Заетост на ярко “, изследващ трендовете на пазара на труда, нараства доста от 90.41 пункта през 2022 година до 97.71 пункта през 2023 година В каузи на наетите с контракт също се регистрира растеж, въпреки и най-малък, до момента в който заявеният трудов запас остава съвсем без смяна. В същото време има заявеният Данък добавена стойност понижава, дружно с разплащанията в брой, поради което от бизнеса са скептични за растежа на обезпечените.

Има усъвършенстване в обезпечените заети, само че казусът е на какви осигуровки са заети – дали са действителни и каква е цената им “, посочи Петранов, съгласно който е мъчно да се преодолее „ казусът на недействителните трудови контракти “.

Източник: economic.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР