Протестите на земеделците не са някакъв лобизъм, а са борба

...
Протестите на земеделците не са някакъв лобизъм, а са борба
Коментари Харесай

Илия Проданов: Протестите на земеделците не са лобизъм, а борба на сектора да оцелее

Протестите на земеделците не са някакъв лобизъм, а са битка на бранша да оцелее. Това сподели пред Българска национална телевизия Илия Проданов, ръководител на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

" Не мисля, че става дума за битка на лобита, а за битка на селскостопанския бранш да оцелее и да запазим главно храните, които слагаме на българската софра. Политиката, която сега ползва българската страна, не оказва помощ за това доста огромна част от производствата на храни в България да бъдат устойчиви. Имам поради произвеждане на плодове, зеленчуци, зърнопроизводство, пчелен мед, мляко месо. Имаме прелестна даденост да имаме всичко българско на масата, а водената политика все още не оказва помощ за това ", съобщи Проданов.

Според него казусът не е единствено вносът на зърно от Украйна. Но в случай че другите страни търсят решение с протекционизъм, ние даже не виждаме проблем.

Според Яни Янев, ръководител на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти
България, обаче страната ни има потребност от вноса на слънчоглед от Украйна, защото производството ни не е задоволително.

" България има потенциал да преработи два пъти повече слънчоглед. Последните години потенциалите нарастват. По отношение на възбраната, България нямаше съображение да вкара тази възбрана още през месец април, тъй като до този миг бяха импортирани към 400 000 тона, при импорт 1,4 млн. тона при предходната годишна продукция. Забраната няма никакво значение на цените на слънчогледа. Преработвателите обаче разчитат на суровината и от Украйна, с цел да запълнят потенциалите си ", сподели Яни Янев.

В диалога се включи и ръководителят на Асоциацията за отбрана на потребителите Пейо Майорски: " Смятаме, че всяка интервенция в свободния пазар го изкривява дотам, че каквито и ограничения да бъдат взети, какъвто и да бъде резултатът от ограниченията, постоянно минава през джоба на потребителите. Това е главният проблем. Смятаме, че най-хубавата регулация е самият пазар. "
Източник: trud.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР