Промените в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност не

...
Промените в Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност не
Коментари Харесай

Синдикатите скочиха срещу промени, с които по-лесно ще се наемат чужденци

Промените в Закона за трудовата миграция и трудовата подвижност не са обсъждани с бизнеса и синдикатите на Национален съвет за тристранно съдействие, сигнализираха от Конфедерация на труда “Подкрепа ”.

Промените, които улесняват опциите за наемане на работа у нас на висококвалифицирани експерти от страни отвън Европейския съюз посредством по този начин наречената синя карта, през днешния ден са в дневния ред на изключително съвещание на парламентарната обществена комисия. На него те се разискват за второ гласоподаване преди още веднъж да влязат в пленарната зала.

“В допълнение се отварят няколко благоприятни условия тези хора да стоят доста малко в страната и по-късно доста бързо да се изнесат към Западна Европа. И тогава от КТ “Подкрепа ” се чудим дали този законопроект бори проблем с дефицит на висококвалифицирани фрагменти или отваря необятно вратата за търговия с служащи, тъй че да могат да влизат те през България и да отпътуват съвсем незабавно към Западна Европа “, разяснява за БНР икономическият консултант на синдиката Ваня Григорова.

От “Подкрепа ” не са съгласни с измененията в определението за висококвалифицирани експерти, като за такива ще се признават даже хора, които показват някакъв документ от някогашни или сегашни работодатели, и това ще се смята за задоволително доказателство за тяхната висока подготовка, а работодателите не са просветителни институции.

Според синдикалиста е проблем и плануваното в плана понижаване на минималното заплащане, което да получават висококвалифицираните експерти, в случай че стартират работа в България – от 1,5 пъти от междинната заплата на 1,3 пъти. По думите на Григорова ниво от една и половина междинна заплата е отбрана за българските служащи, тъй като е някаква гаранция, че няма да идват хора, които са склонни да работят за минимална работна заплата.

От КТ “Подкрепа ” показват и терзание връзка с бързото напредване на законопроекта, който беше гласуван в последния работен ден на Народното събрание преди Коледа със 122 гласа “за ”.

 
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР