Промените в Кодекса за застраховането обаче трябва да бъдат разгледани

...
Промените в Кодекса за застраховането обаче трябва да бъдат разгледани
Коментари Харесай

Решено от МС: Колкото повече щети, толкова по-скъпа Гражданска отговорност

Промените в Кодекса за застраховането обаче би трябвало да бъдат прегледани и признати от Народното събрание
Министерският съвет утвърди промени в Кодекса за застраховането, съгласно които наложителната за водачите застраховка " Гражданска отговорност " да бъде по-скъпа за тези, които позволяват повече произшествия на пътя и завеждат повече вреди, оповестиха от пресслужбата на " Дондуков " 1.

Става дума за нов метод на установяване на застрахователната награда, наричана още бонус-малус, при който се дава отстъпка за безаварийно шофиране, а при присъединяване в катастрофи на пътя цената за застрахования се подвига.

С решението, признато на съвещанието на кабинета през днешния ден, се вкарва обвързване за застрахователите да разгласяват личните си политики по отношение на потреблението на удостоверенията за застрахователни искания по отношение на определянето на застрахователните награди по ГО и да одобряват лични правила за поправяне на застрахователните награди (система " бонус-малус " ).

Въвеждат се и нови дефиниции за " транспортно средство " и " потребление на транспортно средство ". Предложението планува изключение от задължението за обезпечаване на ремаркета категория 01 (до 75-0 килограма), самоходна техника с мощ на мотора до 10 kW, колела с мотор, самостоятелни електрически транспортни средства и самобалансиращи се транспортни средства.

Предвидено е удостоверенията за застрахователни искания да се издават централизирано от Гаранционния фонд въз основа на данните за застрахователни искания, съдържащи се в поддържания от него електронен указател. По този метод се отразява цялата история на породените вреди при потребление на транспортното средство, без значение от застрахователя, при който лидерът е бил застрахован. 

Актуализират се минималните застрахователни суми по " Гражданска отговорност ", както следва:
за неимуществени и имуществени вреди в резултат на телесно увреждане или гибел от 10 420 000 лева за всяко събитие, без значение от броя на повредените лица, на левовата равноценност на 6 450 000 евро; за вреди на имущество (вещи) от 2 100 000 лева за всяко събитие, без значение от броя на повредените лица, на левовата равноценност на 1 300 000 евро.
Въвежда се съгласуван на равнище Европейски Съюз режим за обезщетяване на повредените лица при положение на несъстоятелност на осигурител по наложителна застраховка " Гражданска отговорност " на автомобилистите в страната на тяхното престояване посредством гаранционен механизъм, в който вземат участие оправомощените компенсационни органи в страните членки. Гаранционният фонд е избран за подобен орган в България. В тази връзка, се предлага смяна на механизма на финансиране на фондовете на Гаранционния фонд. Предвижда се вноските в Обезпечителния фонд по наложителна застраховка " Гражданска отговорност " на автомобилистите да се дефинират като % от начислената застрахователна награда, а не като закрепена сума.

Предвидени са промени и в Закона за Комисията за финансов контрол по отношение на въвеждането на регистрационен режим за организациите за осъществяване на професионално образование на чиновници на застрахователни брокери, както и заплащането на такси за вписването им и реализирането на общ финансов контрол върху тях.

Промените в Кодекса за застраховането, признати от Министерски съвет, би трябвало да бъдат прегледани и признати от Народното събрание.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР