Прокуратурата е прекратила наказателно производство по Осемте джуджета“, защото не

...
Прокуратурата е прекратила наказателно производство по Осемте джуджета“, защото не
Коментари Харесай

АКФ: Прокуратурата е прекратила наказателно производство по „Осемте джуджета“

„ Прокуратурата е прекратила наказателно произвеждане по „ Осемте джуджета “, тъй като не е разкрила закононарушение “. Това оповестиха във Фейсбук създателите на следствието – организацията „ Антикорупционен фонд “ (АКФ). 

„ От определение на Софийски градски съд (СГС) от 23.02.2023 година излиза наяве, че прокуратурата е водила и прекратила наказателно произвеждане по част от събитията, изложени в следствието на АКФ „ Осемте джуджета “, оповестено преди близо три години “, се споделя в известието на АКФ.

„ Прокуратурата в никакъв случай не е обявявала каквито и да било проверяващи дейности по събитията, изложени в следствието, а единствено предварителна инспекция с незнаен краен резултат. Напротив, в свои медийни изяви и основният прокурор Иван Гешев, и ръководителката на към този момент закритата Специализирана прокуратура Валентина Маджарова обществено неглижираха проблема „ Осемте джуджета “, се отбелязва в известието.

„ От определението на Софийски градски съд излиза наяве, че някакво публично следствие въпреки всичко е стартирано, въпреки и с голямо забавяне, като то е засягало една доста дребна част от изнесените от АКФ условия.

С разпореждане на Софийска районна прокуратура (СРП) от 25.02.2022 година е формирано досъдебно произвеждане за изнудване посредством опасност с ликвидиране по отношение на Илия Златанов, осъществено на 08.04.2020 година в гр. София. Това съответствува с описа на Златанов пред АКФ за съответна негова среща през април 2020 година с тогавашната брачна половинка на Петров – Любена Петрова, една от предложените му от Петров адвокатки – Десислава Коцева, и притежателя на „ Делта гард “ Димитър Спасов – Митко Каратиста. За тази среща Златанов твърди, че му било казано, че всичко, което е негово, е към този момент тяхно и би трябвало да бъде признателен, че е жив, като репликите били съпроводени с проявление на револвер. Изискали от него да отидат при нотариус, където още веднъж да подпишат всички документи за прекачване на собствеността на Златанов върху частта от групата сдружения „ Изамет “. Почувствал се застрашен за живота си, Илия Златанов напуснал страната на 12.04.2020 година “, пишат още от АКФ.

„ Осем месеца след началото на следствието, на 24.10.2022 година, СРП приключва досъдебното произвеждане с претекст „ липса на задоволително доказателства за осъществено закононарушение “, споделят от антикорупционната организация и изясняват:

„ Това разпореждане е анулирано от арбитър от Софийски областен съд, защото съдът не се съгласява с извода на прокурора, че въпреки и да е осъществено всичко належащо за определяне на съответстващите по случая обстоятелства, няма задоволително доказателства за закононарушение. След митинг на прокурора при СРП против това решение на първоинстанционния съд, Софийски градски съд удостоверява анулацията на постановлението за преустановяване и връща делото на прокурора за продължение на следствието.

От изложеното в правосъдния акт на Софийски градски съд, който само дава някаква обществено налична информация по случая, излиза наяве, че следствието на СРП е било фокусирано единствено върху описаната среща на 08.04.2020 година Поради спорните показания на другите участници в нея, прокурорът е счела за невероятно да откри по безапелационен метод случилото се в реалност. На противоположното мнение обаче са съдиите от СРС и Софийски градски съд, съгласно които е било допустимо и събиране на контролни доказателства за инспекция на другите версии за кредитиране на една от тях, което не е сторено от ръководещия следствието прокурор “.

Разследването за „ Осемте джуджета “ беше оповестено от АКФ преди три години, като негов създател бе проверяващият публицист Николай Стайков.

В поредност изявленията в следствието „ Осемте джуджета “ предприемачът Илия Златанов и синът му Явор Златанов описаха, че са станали жертва на висши представители на прокуратурата и на някогашния следовател Петьо Петров – с прякор Петьо Еврото, в скица за завладяване на бизнеса и имуществото им. Първоначално Илия Златанов потърсил подпомагане от Петьо Петров, тъй като бил в спор със сина си Явор и желал да си върне активи, които той му присвоил, описа Златанов. Вместо помощ обаче, Златанов твърди, че Петров със съдействието на представители на Министерство на вътрешните работи, прокуратурата и охранителната компания „ Делта гард “ присвоили имуществото и бизнеса им в групата „ Изамет “, за което бащата и синът спорели.

Илия Златанов подал сигнал за изнудване, след който били арестувани шестима души, един от които синът му Явор. Пред „ Антикорупционен фонд “ Явор Златанов описа, че след ареста си е бил откаран на хемодиализа в болница „ Лозенец “, където бил държан часове след края на процедурата, а в коридора били охранители от ГДИН, юристи и нотариус Весела Ивчева. Там на Златанов дали да подпише документи за прекачване на дяловете на „ Изамет “ на непознатия за него Кристиян Христов.

„ Започването от СРП на наказателно произвеждане единствено за този индивидуален случай на хипотетично изнудване значи, че всички други условия, изложени във видео-поредицата „ Осемте джуджета “, да вземем за пример:

– държанието на всички забъркани длъжностни лица от прокуратурата по време на целия проблем с спора към групата сдружения „ Изамет “, в това число непозволеното предписание с материални доказателства на огромна стойност;

– защитата от чиновници на Министерство на вътрешните работи в продължение на години на неофициалния офис на Петьо Петров ресторант „ Осемте джуджета “;

– всички съответни хипотетични незаконни дейности по отношение на семейство Златанови;

– легалните приходи и имотното положение на Петьо Петров и обвързваните с него лица

или са оценени като изначално негодни да провокират наказателно следствие, или вероятно са се разследвали или се проверяват в цялостно осведомително затъмнение (както и в този случай) от друга прокуратура или прокуратури “, се споделя още в известието на Структурни и Кохезионен фондове.

„ Нито „ раздробяването “ на изнесените данни за най-различни закононарушения в обособени производства пред разнообразни прокуратури, нито фокусирането единствено и само върху една-единствена среща на Илия Златанов с групата към Петров (при състояние че и Илия Златанов, и синът му Явор дадоха пред АКФ голям брой съответни сведения и за други сходни случаи) обаче би било процесуално целесъобразно по какъвто и да е метод “, показват още от антикорупционната организация.

„ Единствената обществено налична информация по проблема до момента демонстрира недвусмислено, че у институциите изцяло липсва воля за разплитане на случая „ Осемте джуджета “, приключва известието на АКФ.

Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР