Проклетата втора природа Както си режех хляба, отчупи се парченце

...
Проклетата втора природа Както си режех хляба, отчупи се парченце
Коментари Харесай

Словото вече служи главно, за да прикрием нашите истински мисли ♥ Николай ХАЙТОВ

Проклетата втора природа

Както си режех хляба, отчупи се късче и падна на пода. Взех го, целунах го и го сложих в панерчето, както ме е учила майка ми. Беше ме издебнал един от вкоренените в мене рефлекси. Втората природа ненадейно примърда, с цел да покаже, че урбанизационното ренде на вятъра се е опитвало през последните десетилетия да ме заобли.

Жилава се оказа тя освен за мене, само че за всички. Дълги години, проживели в боязън, двуличието се трансформира в инстикт. Словото към този момент служи основно, с цел да прикрием нашите същински мисли. Заобиколен от всеобщо разхищаване, българинът загуби вродената селска спестовност и ето в този момент сме очевидци на нещо доста занимателно: трета година откогато стопанската съсипия ни влачи, прави се (поне на думи) какво ли не за излизане от рецесията, а един не се провикна, че парата би трябвало да се пести! Тази пара продължава да се пилее, държавните коли да се множат, задграничните командировки вземат епидемиологичен темперамент. Паразитни в администрацията звена не престават своето безметежно и неефикасно битие с цената на стотици неверни милиони. Пребогата Швейцария разполага словом и цифром с два държавни автомобила за обслужване на висшата администрация, а в „ обрулена “ България единствено разсилните не се возят на мерцедеси.

В същото време налозите порастват ли, растат…

Не приканвам към спестовност - не съм доверчив. Зная, че цялата работа е въпрос на укоренилия се хунски табиет, което не можем да обсебим, най-малко по-бързо да го изхарчим… И тъй като това е вбъхтана в душите и главите ни втора природа, тя не може да бъде изменена, преди да са минали нови 50 години. А до тогава не се надявайте, драги художници, да бъдете освободени от налозите върху вашите картини, както беше преди 1944 година, а и да пътувате на всичко от горната страна гратис по БДЖ, с цел да увековечавате хубостите, на нашата татковина! Вашите картини дълго ще се третират като комерсиална стока, до момента в който сегашната ни втора природа е по този начин отчайващо материалистична.

Не очаквайте и вие, труженици на перото - писатели и журналисти, вашите книжчици и книжки да видят хаир под данъчното задължение, което ги е затиснало.

Здравият смисъл всичко може да преодолее, само че не и проклетата, всесилната, наша втора ориенталска природа, която ще ни спъва и препъва, все едно към Европа ли ще вървим или в противоположната посока.

Из: „ Троянските коне в България “ (Сп. „ Дом и свят “, 26.IV - 3.V.1993 г.)
Снимка: bg.wikipedia.org

Източник: webstage.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР