Проф. Чуков за ДЕБАТИ: Русия удължи ученията в нашата изключителна икономическа зона, заради възможността за добив на собствен газ
Проф. Владимир Чуков е роден в Атина, Гърция. Учи във френски лицей в Тунис, а след това приключва Френската гимназия в София. Дипломира се във факултета по публични науки на Дамаския университет, Сирия. Преподава в редица български университети. Бивш основен редактор на списание „ Международни връзки “. През 1999 година основава неправителствената организация „ Български център за близкоизточни проучвания “, а през 2002 година – „ Център за районни и конфесионални проучвания “. От 2005 година е теоретичен секретар на профилирания теоретичен съвет по интернационалните връзки към ВАК.
Какво се случва в Нигер? Видяхме че поддръжници на хунтата маршируват по улиците на столицата развявайки съветски флагове и скандирайки името на съветския президент. Как ще се развие този спор?
В Нигер беше осъществен прелом. Видяхме там да се веят съветски флагове, портрети на Путин, антифренски слогани, имаше и набези над френското посолство. Но аз мисля, че този прелом не наподобява на превратите, които станаха в прилежащите на Нигер страни като Буркина Фасо и Мали, тъй като има районна конструкция. Русия сега по-скоро се употребява като табелка, като слоган за активизиране на едни тълпи от недоволни хора, които желаят промяна на властта в Ниамей. А моторът за тази смяна на властта е недоволството от настоящи членове на генералния щаб на нигерската войска.
Буквално преди няколко месеца беше заменен някогашният началник на генералният щаб на нигерската войска и беше изпратен за дипломат в Абу Даби в ОАЕ. Това е реакция точно на този свален нигерски някогашен боен, който желае да си го изкара на този, който го е сменил на поста и на неговите някогашни подчинени. Имаше догатки, че зад този прелом стоят ОАЕ, в което аз не съм уверен.
Съседните на Нигер Мали и Буркина Фасо заеха позиция, че няма да позволен външна военна намеса против Нигер. Това някак си виси във въздуха, тъй като на терен в Нигер има 1500 френски боеца и 1100 американски боеца, които действително са доста по-силни от самата войска на Нигер. Нещо повече – Франция няма желание да се изтегля от там. Припомняме, че в Мали френският контингент беше заставен да се изтегли след нахлуването на съветските наемници от Вагнер, само че тук обстановката не е същата, няма военна намеса. Освен това, Франция, Запада, Европейски Съюз, интернационалната общественост и Съединени американски щати признават предното ръководство на Мохамед Базум.
В момента хората, които са на площада, и които размахват съветски флагове и плакати на Путин към този момент са с поохладени пристрастености. Нигер е една от най-бедните страни в Африка и тя в действителност живее на помощи. И ето тук експерти гадаят – в случай че има външно заинтригувани страни, по това ще се познае дали има външна ръка. Но Русия не е страната, която дава помощи, тя нормално взима помощи. Историята на Съюз на съветските социалистически републики, историята на Русия, на Руската империя постоянно демонстрира, че там където стъпят руснаците те грабят, те крадат, те не дават. И това в действителност е огромната разлика в политиката на Съединени американски щати ина Европейски Съюз, които подаряват.
Давам образец със самата Нигер. Франция годишно подарява 100 000 000 евро на Нигер. Европейски Съюз подарява 200 000 000 евро на Нигер. С тези пари тази страна си купува освен артикули от първа нужда, а и електричество.
Така че този възторг, този популизъм, обгърнат в една целофанена обвивка на обич към Путин и Русия, доста скоро ще охладнее. Имаше опасения, че надали не Нигер ще спре доставката на уран за Франция и Европейски Съюз, нещо което икономистите опровергаха. В момента пазарът на уран в света е толкоз разнороден, че в случай че не е рудата от Нигер, ще бъде рудата от Казахстан. Има огромна конкуренция на този вид стока на международния пазар.
Лично аз смятам, че доста скоро там ще се откри някакъв баланс, като концепцията е да не се стига до кръвопролития. Никой не желае това.
Защо Нигер е значим, тъй като там се събират главните сили на Запада, които се опълчват на радикалните джихадисти, на радикалният ислям. В този район доста дейни са последователите на Ал-кайда, на Ислямска страна, а военнослужещите там подкрепят военните елементи на законното държавно управление на Нигер да се бори против радикали и ислямисти.
Съединени американски щати на този стадий заобикалят да употребяват думата прелом, тъй като съгласно техните външнополитически закони и правила американското държавно управление няма право да влиза в контакт с превратаджии. Те се пробват да убедят превратаджиите, че пътят по който са тръгнали няма да ги докара до на никое място. Тоест дипломацията е метода който се търси с цел да се преодолее тази рецесия в Западна Африка. Ситуацията сега е заплетена. Ще забележим до каква степен ще стигнат договарянията.
Русия за повторно удължи „ ученията “, засягащи нашата изключителна икономическа зона. Заради това НАТО заяви, че ще усили наблюдението си над Черноморския район. Има ли мотив за терзание?
Притеснително е, че тези учения бяха удължени с още 10 дни. Неприятното е, че ввсичко това се случва, откакто пристигнаха положителните вести, че „ Тотал “ и OMV считат да вършат съществени проучвания за рандеман на природен газ в нашата изключителна икономическа зона. Знаем, че България би трябвало да развие своя лична самостоятелна енергетика, с цел да сме изцяло самостоятелни от външни вносители. Видяхме какво се случи, когато Русия прекъсна доставката на газ. Не инцидентно тези учения се правят в нашата изключителна икономическа зона, а не в румънската. Румъния не е подвластна от съветски газ или петрол.
С сходен вид учения се цели да се провокира локалното публично мнение. Вторият аспект е да се пречи на Украйна да си изнася зърното, което е значима тематика, с изключение на за Русия и Украйна, и за Африка.
Тези учения не заплашват толкоз нашата сигурност, тъй като сътрудниците ни от НАТО обезпечават нещо като щит на корабите, които се престрашиха и акостираха в украински пристанища. Това е нож не с две, а с три остриета във връзка с продоволствието на света, изключително на Африка.
По отношение на България те са стъпка за охладняване на упоритостите ни да бъдем самостоятелни енергийно.
Преди няколко дни стана ясно, че два беларуски хеликоптера нарушиха въздушното пространство на Полша. Защо зачестяват сходни случаи по какъв начин ще ги коментирате?
Това е обикновена провокация. Нека си напомним, че първите страни, на които беше пресечен съветския газ бяха точно България и Полша. Това демонстрира някаква степен на приотизация. Сред всички противников страни, за каквито са ни нарочили целия Европейски Съюз, явно някои са по-вражески, други по-малко.
С Полша Русия има остарели вражди, остарели тематики. Нееднократно чухме Путин да твърди, че Сталин е подарил половината територия на Полша. Това са претоплени манджи, които целят да изкривят напрежението сред двете страни и демонстрират предпочитание да се предизвика Полша и НАТО, с цел да се влезе в открит конфликт.
Това е практиката на Русия – да нервира. Нещо, което ние като страна част от НАТО няма по какъв начин да поощрим.
Тлее напрежение в Косово, Сърбия, в това число и в Северна Македония. Има ли съветска интервенция и там, съгласно Вас?
Няма по какъв начин да пренебрегваме обстоятелството, че всичко което държи Западните балкани надалеч от Европейски Съюз е добре пристигнало и за Русия и за техните марионетки в Белград. За България и Сърбия исторически постоянно са били в разкол, имало е моменти на спешни обстановки, сърбите постоянно са били на фронта срещу нас. Не единствено по време на сръбско-българската война само че и посредством всички тези позиции, които одобриха сърбите срещу нашата национална еднаквост и националната ни идея. Дори изявленията на сръбския външен министър са в същата посока.
Сърбия си остава инструмент на Русия, тя е тясно обвързвана с нея и там доста дълго време ще се борят проевропейската наклонност, която е по-слабата, и проруската наклонност, която е към момента доста мощна на терен.
По време на Титова Югославия, югославяните се разхождаха из целия свят и имаха по-висок витален стандарт от останалите страни от Източна Европа, само че в този момент нещата се прекатурнаха.
Сръбският шовинизъм толкоз надълбоко е пропил, че съгласно мен трябват десетилетия, с цел да бъде изкоренен. Но това е въпрос на сръбското общество и нрав. Точно тази страна се опита да въздейства на процеса по интеграция на Северна Македония в Европейски Съюз и да саботират измененията в конституцията включващи българите.
Като съберем всички тези събития, това детайли на еднакъв съветски пъзел ли са? Според вас могат ли да доведат до по-голям спор и или това е ескалация преди започване на договаряния за мир?
Руската външна политика ще бъде такава, до момента в който отпред стои Владимир Путин. Още от 2002г. той заложи на милитаризацията на страната. Русия реши да се върне на международната сцена като водач, посредством оръжие. Г-н Путин сътвори една страна, която е доста близка до фашисоидната – има доста мощна войска (отделен е въпросът, какъв брой е мощна съгласно сегашните критерии), само че се виждат и откровени диктаторски съставни елементи – цензура на медиите, инакомислещите са уволнявани, задържани или изпратени в Сибир. И тук идва огромният въпрос – какво ще се случи откакто Путин си отиде?
С над 17 милиона квадратни километра повърхност, в Русия има освен разнообразни часови пояси, само че и разнообразни цивилизационни пояси. Едно е да живееш в далечния изток, друго е да живееш в европейската част на Русия. Заплатата в страната е малко под 900 лева, няма какво повече да кажа. Това е една страна, чиято стопанска система не е пазарна, а се базира на олигархичния модел. Има богаташи и милиардери, до момента в който по-голяма част от хората са крепостни селяни. По този метод няма по какъв начин да се построи естествена страна и тук идва огромният въпрос – дали Русия ще остане същата.
Аз мисля, че там следва идващ разпад на тази голяма империя, състояща се от разнообразни националности, с друг витален стандарт, с разнообразни езици. Много нещата демонстрират, че това е естественият метод да се стигне до нещо по-добро за руснаците.
Но до момента в който този човек е отпред ще продължи да има политика на експорт на принуждение, тирания, търговия с въздействие, гнет, елиминиране на съперници, шантаж на страни, които са напълно подвластни от износ, като тези в Западна Африка.
Считам, че следващата година по това време ние ще имаме някакво по-ясно разрастване на обстановката в Украйна. Тя към момента няма оръжието, належащо за изтласкване на нашествениците. На украинците им липсват Военновъздушни сили, ракети с отдалечен обхват, Противовъздушна отбрана, които към момента не са доставени, и би трябвало да мине време до момента в който това се случи.
Освен това, изискванията, които слага Путин, а точно завзетите територии да останат част от Русия, са неработещи. Подобен модел, в който да спечелва силата над правото няма по какъв начин да бъде утвърден в 21 век от интернационалната общественост.
За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg
КОМЕНТАРИ