Проф. Христова: Очаква се ръст на случаите на западнонилската треска
Проф. Христова: Очаква се растеж на случаите на западнонилската тресчица.
Очаква се растеж на случаите на западнонилската тресчица . Това съобщи пред професор Ива Христова, шеф на Националния център по заразни и паразитни заболявания.
В момента публично са регистрирани три случая, в развой на регистрация е четвърти.
„ Очакваме да се увеличи тази численост . Статистиката на Европейския център за надзор на заболяванията сочи, че половината от случаите са обявени от Гърция и по-късно не дребна численост от Италия. Общо 13 са страните, които са съобщили за случаи на западнонилска тресчица. Има в Румъния, Сърбия, Албания, Косово. Закономерно е да има случаи и у нас. Със сигурност има не дребна скрита заболеваемост ”, съобщи проф. Христова.
По думите й се хващат под 1% от случаите . „ Значи скритата заболеваемост е най-малко 100 пъти повече ”, сподели проф. Христова.
Официалната статистика сочела, че 13% е смъртността при западнонилска тресчица при тежките форми .
Как да разпознаем признаците на западнонилската тресчица?
Инфекцията с вируса „ Западен Нил “ е трансмисивно заболяване, което се предава посредством захапване от инфектирани комари. Повечето случаи пораждат в интервала сред месеците юли и септември поради интензивността на комарите, показват от Националния център по заразни и паразитни заболявания.
Без признаци са 80% от инфектираните хора.
При около 20% от заболелите се развива западнонилска тресчица , характеризираща се с главоболие, неразположение, тресчица, болки в мускулите, повръщане,
обрив, отмалялост, болежка в очите, увеличени лимфни възли.
При по-малко от един % от инфектираните инфекцията може да протече като заболяване,
засягащо нервната система, като рискови фактори са преклонна възраст, високо кръвно налягане,
диабет, бъбречни болести, алкохолизъм и други Инкубационният интервал е от три дни до две седмици. Няма характерно лекуване на болестта, а антибиотиците не лекуват вируса. На пациента се ползва поддържаща терапия. Няма създадена ваксина за битка с вируса при хората.
Хората, инфектирани със западнонилска тресчица, развиват пожизнен имунитет против наново заболяване. При пацианти с нарушена имунна система или с подлежащи болести имунната отбрана може да отслабне във времето. Вирусът може да се съобщи от човек на човек само при кръвопреливане или трансплантация на органи. Хората, които неотдавна са били диагностицирани с инфекция с вируса „ Западен Нил “, не би трябвало да подаряват кръв или костен мозък в продължение на 120 дни след заразяването.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ