Продължителните периоди на бездействие на ВЕИ инсталациите следва да се

...
Продължителните периоди на бездействие на ВЕИ инсталациите следва да се
Коментари Харесай

ВЕИ сушата и изграждането на нови енергийни мощности


Продължителните интервали на безучастие на ВЕИ инсталациите следва да се вземат под внимание от планьорите в електроенергийната система (снимка: CC0 Public Domain)

Р азработчиците  на ВЕИ съоръжения следва да  обмислят цяла триада  от  редом действащи  фактори, когато възнамеряват предстоящ ите  внедряван ия  на нови съоръжения Освен  наличността на  възобновяеми  ресурси  следва да се вземат поради и  променливостта  и екстремността на тези  запаси,  споделя интернационален проучвателен екип.

При планирането на ВЕИ съоръжения би трябвало да се мисли освен за съществуването на възобновими запаси, само че и за факторите, които водят до „ суша ” в добивите на слънчева и вятърна сила, споделя интернационална група от учени от Канада, Китай и Съединени американски щати. Те са пиубликували изводите си под заглавие „ Трилема за качеството на възобновимата сила и съвпадащите вятърни и слънчеви засушавания ” в списанието Communications Earth & Environment. Анализът стига до извода, че въпреки вятърната и слънчевата сила да се трансформират в „ зрели и стопански конкурентни ” технологии, двата източника си остават променливи и непостоянни и това следва да е обект на особено внимание.

„ Сушата ” в добиването на вятърна и слънчева сила се свързва с промени във времето, които водят до „ рискови или продължителни понижения на производството на сила от възобновими източници ”. Подобни събития могат да съвпаднат и то в огромни географски райони. Следователно те могат да окажат влияние върху електроенергийните системи. Подобни трендове могат да лишат новите планове от поддръжката на вложителите и обществеността.

Уви, познанията за „ засушаванията ” в добивите на възобновима сила остават лимитирани. Изследователският екип предлага потреблението на статистически способ за идентифициране и характеризиране на ВЕИ сушата. За задачата могат да се употребяват дълги серии от данни за времето с висока пространствено-времева резолюция. Моделът употребява три категории суши – оцветени в синьо, оранжево и алено – за показване на риска за съществуващите енергийни системи.

Методологията към този момент е приложена към Китай, страната с максимален електроенергиен бранш в света. Анализът открива, че има висока корелация сред вятърните и слънчевите „ засушавания ”, зараждащи в няколко от провинциите в страната. Всички райони са свързани към електро-мрежата на североизточен Китай. Стихването на възобновимите запаси за нескончаем интервал от време няма по какъв начин да не се отразява на добивите – затова и на положението на електреоенергийната система, споделят учените.

Методологията може да се приложи и в други страни, съгласно откривателите. Резултатите от сходен „ троен ” разбор могат да се окажат от значително значение за осведомителната основа за взимане на решения за построяването на нови планове. Те могат да послужат за тактиките за разширение на потенциала на електроенергийните мрежи и в последна сметка да се отразят на дълготрайните политики за реализиране на надеждна декарбонизирана енергийна система, която да бъде предпазена от „ заплахите от вятърни и слънчеви засушавания ”, се споделя в разбора.

Изследователите оферират да се употребява триада от знаци за оценка на качеството на даден обект за произвеждане на възобновима сила. Първият, съществуването на възобновими запаси, е главният фактор. Той се преглежда сега и се употребява посредством премерване на годишния потенциал на съответното място. Вторият, променливостта на ресурсите, се отнася до стабилността на източника. Това се мери посредством общоприетото отклоняване от фактора на потенциала. Изследователите споделят, че по този индикатор може да се реализиран промени посредством технологии за крактовременно предпазване на сила, да вземем за пример посредством акумулатори.

Третият фактор, екстремността на ресурсите, се отнася до качеството на ресурсите във връзка с склонността им към енергийни „ засушавания ”. Документът споделя, че този индикатор следва да е решителен за създаването на системи за продължително предпазване на сила и основаването на други аварийни запаси. За момента обаче това е най-подценяваният индикатор.

Учените споделят, че потреблението на триадата може да „ усъвършенства съществуващото схващане за качеството на възобновимата сила и да разпознава „ идеалните ” места за развиване на възобновима сила. ”

„ При ниски равнища на нахлуване на променливите възобновими енергийни източници (вятър и слънце) ще би трябвало да се даде приоритет на съществуването на запаси. Когато разпространяването на системите за рандеман на възобновима сила се усилва, планьорите в областта на електроенергийната система на дадената страна следва да дадат приоритет на индикатора на променливостта на ресурсите. За преход към изцяло декарбонизирани енергийни системи обаче плановиците ще би трябвало да се съсредоточат и върху третия индикатор – екстремността на ВЕИ ресурсите ”, отбелязва изследователската публикация.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР