Продължаваме Промяната - Демократична България обяви официално имената на министрите,

...
Продължаваме Промяната - Демократична България обяви официално имената на министрите,
Коментари Харесай

ПП-ДБ обяви състава на проектокабинета си

" Продължаваме Промяната - Демократична България " разгласи публично имената на министрите, които влизат в проектокабинета им. Съпредседателят на Политическа партия Кирил Петков акцентира, че обединението ще се придържа към в началото декларираните си правила да не поддържа държавно управление с мандат на ГЕРБ-СДС и да не утвърди взаимен състав на кабинет с първата политическа мощ.
" Водеща за нас е експертността. Именно по тази причина предлагаме акад. Николай Денков за министър председател ", съобщи още Петков.
" За нас беше доста значимо да покажем отговорност във връзка с въпроса България да има ръководство, което да подсигурява рестарт на Народното събрание и да заявим промяна на правораздаването. Гласувахме доверие на акад. Денков той да сформира екип, с който е подготвен да извърши програмата. Той координира осъществяването ѝ, гледаме на него като на академик от международна класа и политик със сериозна тежест. Доказал е, че може да беседва с всички, употребява се и с нашата поддръжка ", разяснява Христо Иванов. 
" Полагаме изцяло изпитание за възобновяване на парламентарната република и работата на Народното събрание и приемането на законите, по този начин България да действа обикновено. Това вършим посредством държавно управление на неоспорим престиж, какъвто е акад. Денков ", сподели Атанас Атанасов.
Кандидатът за министър председател акад. Николай Денков акцентира, че хората би трябвало да усетят, че политиците се грижат за тях. И добави, че фокусът на работата на ПП-ДБ е върху правенето на реалистична управническа стратегия.
" Задачата ни е извънредно тежка. В програмата ни има пет целта - същите, които обявихме и в предизборната си акция. Единствената акомодация е, че програмата бе готова за 18 месеца. Експерти от ГЕРБ-СДС също участваха в предварителното ѝ разискване ", съобщи акад. Денков.
По отношение на състава на проектокабинета задачата на ПП-ДБ била възможните бъдещи министри да са специалисти и да образуват екип, който да работи за осъществяване на управническата стратегия.
Ето и цялостен лист с имената и биграфиите на кандидат-министрите:

Николай Денков - министър-председател

Николай Денков е учен на Българска академия на науките и постоянен член на европейската научна академия Academia Europaea, професор и лекар на науките по физикохимия. Член е на експертна група „ Физически науки “ към Европейската галактическа организация. Ръководи лаборатория “Активни формулировки и материали ” във Факултета по химия и фармация на СУ „ Св. Климент Охридски “.
Акад. Денков е в първия 1% на най-влиятелните учени в света в своята сфера. Научните му проучвания са в региона на физикохимията на колоидно-дисперсните системи, повърхностно-активните субстанции и техните многочислени приложения. Публикувал е над 180 научни публикации, две от които в влиятелното списание Nature и по една в Nature Physics и в Nature Communications, както и 18 обзора.
Неговите разработки са представени над 10 000 пъти в научната литература (h-index = 50). Изнесъл е над 90 лекции на интернационалните конференции, провел е над 80 семинара в задгранични университети и проучвателен институти. Съавтор е на 12 патента, в това число шест интернационалните и четири задгранични.
Ръководил е повече от 45 интернационалните плана, финансирани от задгранични компании.
Работил е като гост-изследовател в японската научна фондация (JRDC), старши откривател в института на компанията Rhone-Poulenc (Франция), водещ академик в изследователския институт на компанията Unilever (САЩ). Бил е гост-професор в Инженерното висше учебно заведение по индустриална физика и химия ESPCI-Paris и в университета в Лил (Франция).
За своите научни достижения акад. Николай Денков е почетен с редица влиятелни оценки: премията Solvay на Европейското колоидно общество (European Colloid and Interface Society), премията Lectureship Award на отделението за колоиди и междуфазови граници на Японското химическо сдружение, националната премия “Питагор ” на Министерството на образованието и науката и други
От 2014 до 2016 година акад. Николай Денков е бил заместник-министър на образованието и науката с ресори висше обучение и европейски структурни фондове. През 2016 година подава оставка заради противоречие с политиката на тогавашното управление в МОН. През 2017 година и 2021 година e длъжностен министър на образованието и науката, а през 2021-2022 година e министър на образованието и науката в постоянното държавно управление на Кирил Петков.
Акад. Николай Денков е депутат от Продължаваме Промяната в 49-ото Народно заседание. Избран е от 30-и многомандатен изборен регион – Шумен.

Асен Василев - министър на финансите и еврофондове

Асен Василев е роден на 9 септември 1977 година в Хасково. Средното си обучение приключва в езиковата гимназия в родния си град. В този интервал печели и интернационална премия за есе на британски език. За премията се състезава с разработки от целия свят в Лондон. Завършвайки гимназия, Василев печели и „ Златаровската премия “ за най-хубав випускник. Отличието има и парично изражение, което той подарява на учебния хор в символ на благодарност.
Приет е и след това приключва „ Икономика “ в Харвардския университет, по-късно специализира бизнес администрация и право в Стопанския и Юридическия факултет на Харвардския университет.
От 1999 до 2004 година работи като съветник в „ Монитор Груп “ в Съединени американски щати, Канада, Европа и Южна Африка. Съосновател и президент е на „ Евърбред “ – компания за ценообразуване на самолетни билети. Тя е отчасти финансирана от „ Националния фонд за научни разработки на Сингапур “ и от първия вложител в Скайп. Съосновател и шеф е на „ Центъра за стопански тактики и конкурентоспособност “. Преподавател е в Програмата за стопански напредък и развиване, филиал към Софийския университет „ Св. Климент Охридски “.
През 2013 година е министър на стопанската система, енергетиката и туризма в служебното държавно управление на Марин Райков. От 12 май до 16 септември 2021 година е министър на финансите в служебното държавно управление на Стефан Янев. На 13 декември е определен за вицепремиер и министър на финансите в кабинета на Кирил Петков.

Андрей Янкулов – министър на вътрешните работи

Андрей Янкулов е роден през 1980 година в гр. София. Завършва Немската езикова гимназия през 1999 година и компетентност „ право “ в Софийския университет „ Св. Климент Охридски “ през 2005 година След дипломирането си стартира работа като юрист, а през 2007 година след извоюван конкурс постъпва в Софийска районна прокуратура (СРП), където работи в отдел „ Общоопасни и други закононарушения “. Член е на Комисията за професионална нравственос към СРП в интервала 2010 – 2014 година и на Националната прокурорска мрежа за интернационално правно съдействие в интервала 2013 – 2014 година
През август 2014 година Янкулов е назначен за заместник-министър на вътрешните работи, а в интервала ноември 2014 година – февруари 2016 година е заместник-министър на правораздаването с сектор държавната политика в региона на осъществяване на наказванията. След връщането си в СРП работи в отдел „ Изпълнение на наказванията “ до септември 2017 година, когато след конкурс е нараснал в Софийска градска прокуратура (СГП). В СГП работи в отдел „ Международен и осъществяване на наказванията “ до края на 2019 година, когато подава оставка като прокурор. От началото на 2020 година Янкулов е юрист в Софийската адвокатска гилдия и се причислява към екипите на неправителствената организация „ Антикорупционен фонд “ и консултантската компания „ PMG Analytics “.
Професионалните му ползи са ориентирани към наказателното право, наказателния развой, наказателно изпълнителното право, интернационалното съдействие по наказателно-правни въпроси и политиките в региона на осъществяване на наказванията.

Юлиан Попов – министър на околната среда и водите

Юлиан Попов е старши консултант на Европейската фондация за климата, ръководител на Института за успеваемост на постройките в Европа и някогашен длъжностен министър на околната среда на България. Бил е дипломат на благосклонност на България за политиката в региона на енергетиката и климата и консултант по енергийната сигурност на президента на България.
Юлиан е член на Европейския съвет за външни връзки, на Консултативния съвет на Climate KIC и на управителните препоръки на няколко други организации, свързани с енергетиката и климата. Той е един от основателите и сегашен член на Настоятелството на Нов български университет и съосновател на Тунизийското учебно заведение за политика. Юлиан е класиран два пъти от EurActiv за един от 40-те най-влиятелни гласове в региона на европейските енергийни политики. Статиите му за климатичната и енергийната политика са оповестени от Financial Times, Project Syndicate, NS Energy Monitor, The Independent, Al Jazeera, Huffington Post, EurActive и други
Той е създател на две книги и съавтор на книгите „ Европейската супермрежа “ и „ Дипломация в региона на енергетиката и климата “.

Георги Гвоздейков – министър на превоза

Георги Гвоздейков е авиационен инженер, приключил магистърска стратегия по „ Авиационна техника и технологии “, „ Проектиране на летателни апарати “ в ВВВУ „ Георги Бенковски “ гр. Долна Митрополия.
Присъединява се към тима на Продължаваме Промяната с идея за въвеждане на новаторски политики в региона на въздухоплаването и обмисляне на тактики за консолидиране на устойчиви, безвредни и екологични транспортни решения, съответстващи на потребностите на обществото и бизнеса.
Георги Гвоздейков взе участие интензивно в основаването на първата система за незабавна здравна помощ по въздух в България. Заместник-председател е на Комисията по превоз в 47-ото Народно Събрание.

Радослав Рибарски – министър на енергетиката

Радослав Рибарски е депутат в 47, 48 и 49 Народно заседание. Председател на Комисията по енергетика в 47-то Народно заседание, заместник-председател на Комисията в 48-я Парламент. Член на Комисията по защита и в двата Народното събрание.
Кариерното развиване на Радослав Рибарски досега е напълно в бранш „ Енергетика “. Интересът му към новаторските технологии първоначално го насочва към възобновимите енергийни планове. Стартира кариерата си с работа по огромни планове за създаване на ветропаркове и фотоволтаични централи.
Преди да стане депутат, развива редица интернационалните планове в бранш „ Енергетика “ в „ Енергоремонт – Гълъбово “ АД. Дружеството е профилирано в производството и построяването на котелно съоръжение за Топлоелектрическа централа и фабрики за оползотворяване на боклуци. Също по този начин е търговски шеф на българско сдружение, профилирано в производството и построяването на сероочистващи съоръжения и индустриално съоръжение за отклоняване и ликвидиране на димни газове и флуиди.
През 2002 година приключва ГПЧЕ „ Ромен Ролан “ гр. Стара Загора с профил британски и немски език. Висшето си обучение придобива в УНСС със компетентност „ Международни стопански връзки “ и магистърска степен по „ Управление на интернационалните планове “ още веднъж във факултет „ Международна стопанска система и политика “ в УНСС.

Даниел Лорер – министър на нововъведенията и растежа

Даниел Лорер е народен представител в 48-мото Народно заседание, член на комисия по външна политика и зам.-председател на комисия по икономическа политика и нововъведения. Той е министър на нововъведенията и растежа до август 2022 година в постоянното държавно управление на Кирил Петков. Създава министерството на нововъведенията от нулата и го трансформира в едно от най-успешните в държавното управление на “Продължаваме смяната ”. Ръководената от него институция отключи достъпа на дребните и междинни предприятия до пресен капитал за енергийна успеваемост, софтуерна рационализация и започващи бизнеси. Първата за България мярка по Плана за възобновяване и резистентност започва точно в това министерство. Заедно с това върна доверието на задграничните вложители в България. След активизиране на поддръжката и привличане на високотехнологични и новаторски компании, българската стопанска система стартира да се трансформира в съвременна с производства с висока добавена стойност.
Даниел Лорер е роден на 28 май 1976 година в София, само че през по-голямата част в последните 15 години живее във Варна, която избира пред всички международни стопански центрове, в които е работил. Завършва компютърни науки и бизнес ръководство в университета Тел Авив. Първата си бизнес концепция измисля на 15 годишна възраст и се трансформира в сполучлив бизнесмен с към този момент 20 години интернационален опит.
През 1999 година основава в Париж първия си стартъп FranceBusinessPlus, след това продаден сполучливо.
Работи на разнообразни управителни позиции в хай-тек компанията Mercury Interactive, международен водач в региона на софтуера за автоматизиран първокласен надзор. През 2006 година Hewlett-Packard купува Mercury Interactive за 4.5 милиарда $.
След продажбата на Mercury Interactive Даниел Лорер става един от основателите на Optiim, хай-тек компания за софтуерни решения, основана в Истанбул. Компанията има постоянни клиенти измежду най-големите банки и телекоми в Англия, Турция, Близкия Изток и Африка. През 2016 година Optiim се продава на австрийския холдинг New Frontier Group.
През 2018 година е сред създателите и ръководещ сътрудник на BrightCap Ventures, фонд за рискови вложения в софтуерни компании. Даниел се занимава с оценка на нови компании и надзор на осъществяването на бизнес проекти. Фондът влага най-вече в българските софтуерни компании, дружно с водещи американски и европейски фондове като Bain Capital, Statkraft Ventures, Osage Partners, Crosslink, E-Ventures, Baseline Ventures. Напуска ръководството септември 2021 година
През 2013 година Даниел Лорер е консултант на министъра за електронно ръководство в служебното държавно управление на Марин Райков, а през 2021 година е консултант на министъра на стопанската система на служебното държавно управление Кирил Петков и ръководител на Комисията по бистрота.
Избира живот в и с България пред Тел-Авив, Брюксел, Цюрих, Барселона.
Освен родния български, приказва съветски, британски, иврит, френски и немски език.

Андрей Цеков – министър на районното развиване и благоустройството

Андрей Цеков е роден в град София. Завършва Първа британска езикова гимназия в град София и Юридическия факултет на Софийски университет “Св. Климент Охридски ”. Специализира право на Европейския съюз в Университета в Амстердам, Нидерландия и мениджмънт в Станфорд.
Притежава 20-годишен опит в ръководството на капиталовия развой и огромни корпоративни структури. Преподава строително законодателство и договорно право в Университета по архитектура, строителство и геодезия и във Висшето строително учебно заведение “Любен Каравелов ” в град София. В интервала декември 2021 година – август 2022 заема поста на заместител министър на финансите.

Милен Матеев – министър на правораздаването

Милен Матеев е роден във Велико Търново, през 1970 година Завършил е междинното си обучение в Природо-математическа гимназия „ Васил Друмев “ – Велико Търново през 1988 година Магистър е по право от Софийски Университет „ Св. Климент Охридски “ от 1995 година
Адвокат в Софийска адвокатска гилдия от 1996 до 2000 година Нотариус от 2000 година до през днешния ден. Бил е зам. ръководител на Съвета на Апелативна гилдия – Велико Търново към Нотариалната камара на Република България.
Народен представител и Председател на Комисия по конституционни и правни въпроси в 47-то Народно събрание.
Милен Матеев е депутат и заместник-председател на Комисия по правни въпроси в 48-то Народно събрание.
Семеен, с едно дете.

Проф. Христо Даскалов – министър на земеделието

Проф. доктор Христо Даскалов е приключил ветеринарна медицина. Има професионален стаж от 37 години като академик, специалист и експерт в региона на сигурността и контрола на храните и биология и заболявания на хидробионтите. Ръководител на Националния център по сигурност на храните към БАБХ от 2011 година. Заместник ръководител на Селскостопанска академия през интервала май 2015 – април 2017 година Изпълнителен шеф на БАБХ от декември 2021 до сегашния миг. Народен представител в 47-то Народно събрание от ПППП.
Специализирал в Heriot-Wat University, Англия от 1996-1998 година по линия на НАТО и стратегия ТЕМПУС. Специализирал е по стратегия на USDA и Bourlag Program в Държавен университет във Форт Колинз, Колорадо, Съединени американски щати през 2003 и 2006 година, както и в страни като Нидерландия, Дания, Швеция, Франция, Германия и доста други. Ръководител на научни планове по 7-ма рамкова стратегия и Хоризонт 2020. Член на редица работни групи на Европейска комисия и Европейския орган по сигурност на храните (EFSA), Парма в региона на сигурността на храните от 2008 година и до момента. Ръководител на работна група по Codex Alimentarius по време на Българското председателство на Европейски Съюз през 2018 година Лектор на български и британски в СУ, Лесотехнически у-т, Тракийски у-т, стратегия на Европейски Съюз “Better Training for Safer Food ”.

Д-р Юлиан Войнов – министър на стопанската система

Д-р Юлиан Войнов е финансист и икономист с дълготраен опит във финансовата и банковата сфера, както и в държавни и частни аналитични институции и организация. Доктор по стопанска система и хоноруван учител в Стопанска академия „ Д. А. Ценов “ – гр. Свищов, получил магистърска степен (MSc) по стопанска система от Университета на Манчестър, Обединено кралство. Има приключени спомагателни магистърски стратегии и голям брой курсове и специализации в влиятелни български и интернационалните просветителни институции (London School of Economics, Massachusetts Institute of Technology, Joint Vienna Institute, Стопански факултет на СУ, Нов български университет и др.). Владее чудесно британски, испански и съветски езици и на работно равнище маджарски и френски езици.
В професионалното си развиване минава през експертни длъжности, в началото в Агенция за стопански разбори и прогнози, частни финансови сдружения и аналитични центрове, през междинни управителни длъжности в Министерство на финансите и банкови институции, като понастоящем е на директорска позиция в Комисията за енергийно и водно контролиране. Познава добре и следи деликатно международната, европейската и българската стопанска система и има голям брой разработки, в това число научни изявления по разнообразни стопански въпроси като макроикономическата непоклатимост, бюджетното осъществяване, данъчната политика и така нататък

Проф. Генка Петрова – министър на образованието

Проф. Генка Петрова-Ташкова е фармацевт и фармакоикономист, професор в Медицинския университет в София и основен секретар на висшето учебно заведение. Зам.-министър на образованието и науката в кабинетите на Кирил Петков и Стефан Янев. Завършва фармация в Медицинска академия – София през 1984 година и стопанска система и организация на труда в УНСС през 1991 година Доктор по фармация с дисертация на тематика „ Лекарствени потребности и приложимост – разбор и прогнозиране “ (1994).
Специализира здравна стопанска система в бизнес учебното заведение в Кентърбъри. Доктор на фармацевтичните науки с дисертация на тематика „ Модел на промяната на фармацевтичния бранш в страни в преход от Балканския район – разбор на приложението на теоретичните концепции ”.
От 2014 до 2016 година е заместник-ректор по научната активност на Медицинския университет в София. В продължение на два мандата е управлявала катедра „ Организация и стопанска система на фармацията “ във Фармацевтичния факултет на МУ-София, теоретичен началник е на 16 защитили докторанти. Външен специалист е в Международната организация по фармакоикономика и изследвания на резултатите от здравната терапия. Гост-лектор в Института по бизнес ръководство на Университета в Нант, Франция, в Белградския университет, Сърбия, в Сараевския университет и Университета в Баня лука, Босна и Херцеговина, както и в Университета „ Карол Давила “ в Букурещ. През 2010 година е измежду създателите на Българската асоциация за лекарствена информация.
Има над 400 изявления в реферирани и индексирани списания и 15 монографии и учебници, четири от тях отвън България.

Проф. Христо Хинков – министър на опазването на здравето

Проф. Христо Хинков е роден на 25.03.1953 година в София. Завършва медицина през 1980 година Започва трудовия си път като участъков доктор в Ботевград, след което работи в психиатричната болница Нови Искър, където придобива компетентност психиатрия. През 1988 година печели конкурс като теоретичен помощник в първа психиатрична клиника на Медицинска академия, само че след една година напуща и работи в продължение на 10 година като съветник психиатър в Институт за незабавна помощ Пирогов.
През 1997-1999 година е назначен в Министерство на здравеопазването като шеф отдел планове, а от 1999-2001 заема поста на заместник-директор на Националната здравноосигурителна каса, като дава отговор за образованието и човешките запаси в институцията.
От 2001 година напуща НЗОК и стартира работа в Националния център по публично здраве и разбори, където пази докторска дисертация. През 2014 година е назначен за шеф на НЦОЗА, който ръководи до 2022 година
Специализирал е в Белгия, Нидерландия, Дания, Япония, Съединени американски щати. Участвал е в редица планове и стратегии, свързани със опазването на здравето и здравната промяна. Един от възстановителите на Българския лекарски съюз през 1990 година Автор е на голям брой изявления в региона на публичното здраве, здравната промяна и психично-здравната проблематика. Понастоящем е професор в Дирекция „ Психично здраве и предварителна защита на зависимости “ в НЦОЗА.

Гергана Кабаиванова – министър на туризма

Гергана Кабаиванова е специалист в селския и гастрономическия туризъм, създател на уеб страницата за завършения из българските села „ Пендара.бг “ и основател на първите фермерски пазари в огромните градове на страната. Тя е шеф на Фондация „ Локалфууд.бг “, чиято задача е да поддържа опазването на националното гастрономическо завещание. Участва в авторски екип, разработващ Наредба за активността на фермерските пазари и Наредба за характерните условия при произвеждане на дребни количества храни в домашни условия.
Завършила е магистратура по специалностите “Технология на растителните масла и козметичните артикули ” и „ Технология на тютюна “ към Университета по хранителни технологии в Пловдив. Има дълготраен опит като маркетинг управител на няколко козметични компании и мол в Пловдив.

Александър Йоловски – министър на електронното ръководство

Александър Илиев Йоловски е магистър по политология от Софийски университет „ Св. Климент Охридски “. Притежава повече от десетгодишен опит в планирането, осъществяването, координацията и контрола на действия, свързани с административната промяна и електронното ръководство, както и в региона на стратегическо обмисляне за потребностите на държавната администрация и електронното ръководство.
От февруари до август 2022 година е заместник-министър на електронното ръководство, когато министър е Божидар Божанов в кабинета на Кирил Петков. Между август 2015 година и ноември 2016 година и в интервала август 2019 година и януари 2022 година е началник на отдел, а от август 2022 година до момента е старши управител, планове в Националния систематичен интегратор „ Информационно обслужване “ АД. В интервала 2016 година – 2019 година
Александър Йоловски е заместник-председател на Държавна организация „ Електронно ръководство “. От 2011 година до 2015 година е шеф на отдел в Министерството на финансите и Администрацията на Министерския съвет, като управлява създаването на Оперативна стратегия „ Добро ръководство “ 2014-2020 и реализира договарянията с Европейската комисия за приемане на оперативната стратегия.

Проф. Тодор Тагарев – министър на защитата

Тодор Тагарев е роден в гр. Стамболийски. Завършил е МГ „ Акад. К. Попов “ в гр. Пловдив (1978 г.), ВВВУ „ Г. Бенковски “, гр. Долна Митрополия като инженер с гражданска компетентност „ Автоматика и телемеханика “ (1982 г.) и Командно-щабния лицей на Военновъздушни сили на Съединени американски щати (1994 г.). През 1989 година пази дисертация във Военновъздушната инженерна академия „ Н.Е. Жуковски “ в Москва.
Служил е като инженер по въоръженията в 25 полк на Военновъздушни сили и учител във ВВВУ „ Г. Бенковски “. Като граждански в системата на защитата е заемал длъжностите шеф на дирекции „ Планиране на защитата “ и „ Политика по въоръженията “ (1998-2001 г.), началник на катедра „ Мениджмънт на сигурността и защитата “ на ВА „ Г.С. Раковски “ (2004-2008 г.), консултант на министъра на защитата (2009-2010 г.) и шеф на Института по защита (2016-2017 г.). В интервала март-май 2013 година е длъжностен министър на защитата.
През 1995 година стартира работа като теоретичен помощник в Българска академия на науките. От 2014 година е „ професор “ в Института по осведомителни и информационни технологии на Българска академия на науките.
Проф. Тагарев е взел участие в работата на редица органи и групи на НАТО и Европейската организация по защита, в интернационалните проучвателен екипи и в стратегии за съвещания по въпроси на ръководството на сигурността и защитата в десетки страни. Негови научни писания са преведени на 15 езика. Женен, с три деца.

Ирена Димитрова – министър на външните работи

Ирена Димитрова е била заместник-министър на външните работи в Кабинета на министър-председателя Кирил Петков.
Работи в Министерството на външните от 2000 година, като е минала поредно през всички стадии на кариерно развиване в Дипломатическата работа. Заемала длъжности в дирекции „ Америка “, „ Организация на обединените нации и съдействие за развиване “ и „ Политика за сигурност “, където в интервала 2017-2021 година е заемала длъжността шеф на отдел „ НАТО “.
Професионалната й кариера е обвързвана и с два задгранични мандата – в Посолството на Република България в Обединеното кралство и в Постоянната делегация на Република България към НАТО в Белгия.
Притежава магистърска степен от Философския факултет на Софийския университет „ Св. Климент Охридски “. Завършила е Дипломатическата академия на Кралство Испания с академична степен „ Магистър по интернационалните връзки “ от Университета Комплутенсе, Мадрид. Специализирала е в Женевския център по политика за сигурност (GCSP) и в Европейския център за проучвания по въпросите на сигурността „ Джордж Маршал ”, Германия.
Към сегашния миг е дипломат за специфични поръчения по построяването на резистентност в Министерство на външните работи.
Владее британски и испански, употребява френски език. Омъжена, с две деца.

Иван Кръстев – министър на труда и обществената политика

Иван Кръстев е роден е през 1980 година в Стара Загора. Дипломата си за приблизително обучение придобива в ГПЧЕ „ Ромен Ролан ” с профил „ Английски език “. Придобива магистърска степен по интернационалните връзки в СУ „ Св. Климент Охридски “ и по финанси в Университета за национално и международно стопанство.
Професионалният му път е тясно обвързван с Министерството на труда и обществената политика, където през 2006 година стартира работа в дирекция „ Европейски фондове, интернационалните стратегии и планове ”.
От 2011 година до 2013 година е основен шеф на основна дирекция „ Европейски фондове и интернационалните планове ” към Агенцията по заетостта. През 2013 година е назначен за заместник-министър на образованието и науката, където дава отговор за интернационално и европейско съдействие, ръководство на средствата от Европейски Съюз и интернационалните стратегии. 
В интервала 2014-2019 година работи в екипа на члена на Европейския парламент Георги Пирински. От юли 2019 година заема позицията на секретар на Делегация на българските социалисти в Европейския парламент.
В интервала май 2021 – август 2022 година е заместник-министър на труда и обществената политика.
Автор е на редица изявления по тематики свързани с ръководството на средствата от Европейския съюз, пазара на труда, социално-икономическите неравенства, висшето и професионалното обучение.

Доц. Димитър Илиев – министър на спорта

Димитър Илиев е осемкратен рали първенец на България и е единственият българин, печелил три пъти най-престижното автомобилно съревнование в страната – Рали България.
Димитър Илиев стартира своята кариера през 1994 година. През 2013 година афишира, че се отхвърля от спорта и се отдава напълно на преподавателска активност. Доц. доктор Димитър Илиев е учител в катедра „ Технически и ледени спортове “ в НСА “Васил Левски ”, бранш „ Автомобилен и мотоциклетен спорт “.
Експерт е в пътната сигурност. През годините това се трансформира в негова идея. Димитър е и създател на първата академия по безвредно шофиране, като годишно предава своя опит на над 2000 индивида. Обича природата и постоянно спортува в планината. Владее британски, немски и италиански език.

Яна Генова – министър на културата

Яна Генова работи в региона на мениджмънта в културата от 1995 година Завършила е „ Културология “ в Софийски университет. Работила е за интернационалните организации и стратегии за поддръжка на преводната литература и качественото книгоиздаване, най-вече в страните от Източна Европа и Балканите. Управлява неправителствената организация за просвета и литература „ Следваща страница “ от 2001 г, а през 2016 година основава Къщата за литература и превод в София и първата в България устойчива интернационална резидентска стратегия за писатели и литератури преводачи от български език. Старши специалист и оценител в стратегиите за просвета на Европейския съюз. Съосновател на детската платформа за окуражаване на четенето „ Книговище “. Автор и съавтор на проучвания върху книжния бранш и политиките за книгата. Само две години след включването на Къщата за литература в Европейската мрежа на преводаческите центрове RECIT е определена за президент на борда на мрежата.
Интересува се от тематики като стратегическо обмисляне на културни организации и премерване на резултата от културни планове, стратегии и политики.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР