Проблемите в туристическия сектор продължават да стоят нерешени, въпреки обещанията

...
Проблемите в туристическия сектор продължават да стоят нерешени, въпреки обещанията
Коментари Харесай

БХРА: Проблемите в туризма продължават да стоят нерешени

Проблемите в туристическия бранш не престават да стоят нерешени, макар обещанията на поредност от ръководещи и предизборни заявления от страна на главните политически сили в страната. Около това мнение се сплотиха участниците в Общото заседание на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). 

Туризмът изрично не е приоритет на страната, макар че директно и индиректно способства за сред 13 и 15 на 100 от Брутният вътрешен продукт на страната, а в бранша са заети стотици хиляди хора. 

Нищо не се направи и през тази година за привличане на туристи в крилата на сезона. Необходима е целенасочена реклама на туристическия артикул, който България предлага, безапелационни са от БХРА. От години от национално показаната организация с 36 районни структури упорстват за обособяване на % от приходите от туризма в хазната за целенасочена и работеща реклама на бранша. В момента главните разноски са за клипове и представяния на тържища, само че приносът от тези дейности остава безмерен. В същото време от асоциацията от години оферират потвърдено работещи ограничения като субсидиране на чартърни и автобусни стратегии в крилата на сезона.

Летният туристически сезон към този момент се сви до 40 дни, курортите остават празни през април, май, юни, септември и октомври, само че нищо не се прави за удължаването му, показаха представители на УС на БХРА по време на Общото заседание на организацията.

Според членовете на УС на асоциацията разноските за реклама, както и стратегиите за рекламиране на страната ни като туристическа дестинация благодарение на общините и туроператорите, би трябвало да бъдат продължени, само че би трябвало да бъдат и обвързани с действителни резултати, измерими с броя на пристигналите туристи в крилата на сезона. И само в случай че това изискване е изпълнено, тогава да се изплаща 100 % от плануванаъа сума. Тъй като през юли и август даже без напъните на институциите и служителите, само с помощта на Господ, курортите имат своите посетители, даже и да не са цялостни напълно, обясниха от БХРА.

Сред главните терзания на бранша е и задълбочаващият се демографски срив в страната, който принуждава работодателите освен в бранша на туризма да търсят чиновници от трети страни отвън Европейски Съюз. Необходима е държавна политика за прекъсване изгубването на нацията, за стимулиране на младите фамилии да имат повече деца. Нужни са и дейности за понижаване на безработицата, в това число и посредством обезпечаване на помощи, образования и квалификационни курсове за сезонните служащи в туризма. Както и в това време облекчение на режимите за привличане на чиновници от трети страни, акцентират от БХРА.  

Правилата за наемане на личния състав от трети страни и облекчение на визовия режим би трябвало да се създадат взаимно с сектора и да се съблюдават от консулските служби, безапелационни са от БХРА. Вместо това все още непрекъснато се вършат срещи с представителите на туристическия бранш, сякаш с цел да се решат проблемите, а действително се губят времето  и напъните на бизнеса без от това да произтича какъвто и да е резултат, подчертаха от асоциацията. Още повече че тези срещи би трябвало да се вършат доста преди началото на сезона, а не когато зародят същинските проблеми. 

Визите за туристите от трети страни отвън Европейски Съюз би трябвало да се издават онлайн, с цел да се подкрепи секторът, да се понижат разноските за бизнеса и страната, само че и като мярка за ограничение на последствията от демографската рецесия и неналичието на личен състав, обясниха от БХРА. Но защото този развой е подвластен от Европейски Съюз, неговото решение непрекъснато се отсрочва във времето. А е изцяло допустимо и задържително би трябвало да стартира с онлайн подаване, култивиране на документи и връщане на отговори, което ще спести доста време и разноски на бизнеса.

Остава неуреден и въпросът със статута на националните курорти без който няма по какъв начин летният ни и зимен туризъм да има образа, който от сектора се надяват и който търсят туристите. Необходими са и нови правила за концесионирането на плажовете и ски лифтовете.

На дневен ред без отговор оставят и все по-актуални основни проблеми като полицейското наличие в курортите, обезпечаване на пожарна сигурност, здравното обслужване, сметосъбиране и сметоизвозване в курортите. Неща, които са писмеността на туризма, а ние ги неглижираме, макар че имаме искания да сме туристическа дестинация, показват от БХРА. 

В същото време единственият държавен фокус върху туризма е за събиране на доходи, само че не и за действително приоритизиране на бранша. Надяваме се, че следващите предизборни срещи и обещания няма да останат още веднъж единствено положителни пожелания и ръководещите ще целите бранша и ще му признаят посредством старания за облекчение на хотелиерския, ресторантьорския и туроператорския бизнес голямото значение на туризма за родната стопанска система. 

Не бива политическите сили да не помнят, че заетите директно и непряко в туризма са повече от евентуалния електорат на която и да е политическа сили в България, подчертаха от БХРА.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР