КТБ e жертва на политически заговор с държавни институции
Привидно всичко потегли като на смешка. И то толкоз огромна, че уредниците на илюзията - банкрут и плячкосване на КТБ не осъзнаваха, че се самоликвидират. Все едно, че бяхме остарелия Рим - когато от изток нахлуват хуните и разрушават всичко съградено с разум, сърце, прозорливост, гений и мисъл за на следващия ден. Това се споделя в мнение на финансиста Кольо Парамов за ликвидирането на КТБ.
"Още на 1.10.2014 година - 135 дни след началото на бутафорията съчинена поетапно в канцелария на шефа на Българска народна банка Иван Искров се стигна до окончателното документализиране на една огромна неистина. Стигна се до приемане на решения на база „ някакви “ одити, които модифицираха „ истината в КТБ “ като по-голяма такава за разлика от действителността. За първи път откогато съществува банково дело в България банков орган представяше съзнателно бялото за черно. Т.е. одитите, които Българска народна банка пожела да разпореди посредством квесторите единствено за 2 седмици, потвърдиха „ някакъв “ абсурд за експедитивност, за отчетност, за банково счетоводство и задълбочена инспекция. Тогава, точно тогава, трите огромни: „ Ърнст и Янг одит “ ООД, „ Делойт България “ ЕООД и „ Афа “ ООД, „ потвърдиха “, че неналичието в КТБ се равнява на 4,222 милиарда лева
По този мотив госпожа Емилия Миланова, някогашен подуправител на Българска народна банка и отговаряща за банковия контрол, която в действителност разбираше от работата си, съобщи –„ Одиторските компании са сключили контракт за ангажимент с Българска народна банка, т.е контракт за консултански услуги. Международните стандарти ги задължават да разгласят, че осъществените услуги от тях не съставляват нито одит, нито обзор и няма никаква сигурност за техните изводи. Този отчет не трябва да бъде употребен за каквито и да е било цели. “
Емилия Миланова бе подкрепена от някогашния дипломат на България в Русия и началник на една от най-големите одиторски компании Илиян Василев. Той съобщи изрично: „ В тези компании има строга наредба на одиторските отчети. Поисканата информация от Българска народна банка, като услуга в тази ситуация, не се вписва в критериите за одиторски отчет “, написа Парамов в позиция пред Фрогнюз.
"Изминаха съвсем три години от тежката, денонощна и спорна работа на българските държавни органи по сагата КТБ. Особено за първите две години, отнасящи се най-много до работата на канцеларията на гуверньора на Българска народна банка. Ах, какъв брой щеше да бъде забавно, в случай че отнякъде се бе появил Атанас Буров и бе погледнал в очите тези, които управляваха тогава Българска народна банка. Да види Буров по какъв начин взимаха решения без позор, без съвест, без разум и да ги попита в прав текс: „ Ей, хайрсъзи, за какво строполихте банката бе? “
Те, Иван-искровата тайфа, освен, че удавиха КТБ в политическата си мръсотия, само че за малко щяха да удавят и България. Още тогава съпредседателят на Неправителствени организации “Ние жителите “ Вера Ахундова изпрати мнение на ограбените инвеститори. Тя категорично детайлизира несъгласията по старта на одита по този начин: „ Ето обстоятелствата: на 20.10.2014 година с писмо №БВБ-122230/20.10.2014 квесторите на Българска народна банка в КТБ- Станислав Лютов и Елена Костадинчев внасят в Българска народна банка отчетите на „ Ърнст и Янг одит “ ООД, „ Делойт България “ЕООД и „ Афа “ ООД, като в извлечението от Протокол № 27 от съвещанието наУС на Българска народна банка от 06.11.2014 година се акцентира категорично „... Посочените одиторски компании са направили разбор и оценка на съществени балансови позиции и издадени банкови гаранции от КТБ АД, а не цялостна оценка, каквато е заповедта на Българска народна банка. Извършените разбор и оценка се основават на правилата за признание и оценяване според приложените интернационалните стандарти за финансова отчетност. “
Заключението на одиторските компании е за нужда от амортизация на КТБ в общ размер на 4,222млрд. лева И отново абсурд - „ не е изпълнена заповедта на Българска народна банка, не е изпълнена рекомендацията на квесторите да се извърши цялостна оценка на активите на КТБ, а единствено на някои съществени балансови позиции. При това одиторските компании не са избрали на инцидентен принцип обектите на инспекциите, те са им били спуснати от Българска народна банка, точно от кабинета на Иван Искров. “
Тук въобще не загатвам за проблематичната “Делойт България “ ЕООД и несключеният контракт с „ Делойт одит “ ООД, както и с неточните оценки в двете писма на госпожа Нели Кордовска до облигационерите представлявани от „ Роднъм Кепитъл Фонд “. Според мен подмяната на „ Делойт одит “ ООД с „ Делойт България “ ЕООД е професионална безочливост. След това последва и „ неволната” замяна на информацията, по която бе формиран парламентарният отчет на комисията „ Атанасова “. Последва и търсеният подправен банкрут на КТБ.
Друго обаче е значимо! Как Българска народна банка и след това Парламента одобриха нередовните разбори на одитните компании за съвършени и кое от числата е правилно - първото за нужната амортизация на активи за 4,222 милиарда лева или идващите упоменати в техните отзиви? Кое от числата е правилно, тъкмо и засечено в прецизността си като правдиво за искане на банкрута, който е показан в съда?
Ние знаем, че към 30.09.2014 година общата сума на всички активи на банката са 6,662млдр.лв. Първоначалното умозаключение е за горната нужда от амортизация на активите за 4,222 млрд.лв. Има обаче и други „ съвършени “ мнения. Там се борави с милионите и милиардите като с детски играчки. Ей по този начин от въздуха се изсмукват някакви цифри единствено и единствено да се взе участие в сатанизирането на КТБ. В „ Blitz.bg “ (сайт, считан за непосредствен до медийния магнат и народен представител от Движение за права и свободи Делян Пеевски) на 24.10.2014 година икономистът от „ Отворено общество “ Георги Ангелов отсича, че и без одиторски отчети КТБ е във в действителност банкрут. Той дори добави, че по старите правила за неприятните заеми „ дупката “ е била по-голяма от 4,222млрд. лева и се равнява на 4,757 милиарда лева Как ги е пресметнал и с кои документи борави? Как е решил поотделно откакто не е одитирал? Само Господ може да знае!
Четенето на обстоятелствата е назад на истината по наличие на оповестените за преизчисление активи за 4,222 милиарда лева Абсурдно е към 30.09.2014 година да има отложен дълг от 12% (малко над 680 млн. лева.), а „ инспекторите “ да оповестяват предложение за 4,222 милиарда лева Те, „ инспекторите “, ползват метод и одобряват като годни обезпечения единствено на ипотеки и залозиа> на цели търговски предприятия. Те не се интересуват от всички други законови благоприятни условия: контракти за залога> на дълготрайни материални активи, залозиа> за взимане, артикули в оборот и на склад. Отхвърлят и всички търговски покупко-продажби, които са открита международна банкова процедура. Така се получи, че оповестеният от Иван Искров и УС на Българска народна банка коефициент за покритие на заемите с обезспечение от 13% е безспорна и тенденциозна неистина, гарантираща банкрута на КТБ. Защото към началото на аферата - 30.06.2014 година, в КТБ заемите към нефинансовите институции (фирми и граждани) имат цялостно покритие за 94,14% с обезпечено обезспечение. Можем даже да се приказва за свръхобезспечение. В края на септември 2014 година, когато „ инспекторите “ се произнасят, общата стойност на обезспеченията на КТБ е за над 9,8 милиарда лева Това са: 1,104 милиарда лева в материални активи, 785 млн. лева в ипотеки, 540 млн. лева в търгуеми скъпи бумаги, 474 млн. лева в залога> на търговски предприятия и 6,5 милиарда лева вземания по сметки, банкови гаранции от първокласни банки и по търговски интервенции и над 500 млн. лева в поръчителства на юридическа лица, като последните постоянно са в допълнение обезспечени. Тогава за каква преоценка и за каква амортизация на активи на стойност 4,222 милиарда лева става дума?!
Тук прокуратурата вместо да обезпечи сложно изследване на казуса дружно с изпълнителните шефове на КТБ ги показва за съществени виновници и им повдига обвинявания. Този факт цели едно само нещо: банката да бъде фалирана наложително, а активте и разграбени. Иначе, другите дейности страдат от обикновена логичност. Да обвиниш изпълнителните шефове в десетки обикновени присвоявания е прекомерно необичайно. Десетките присвовани, за които приказва прокуратурата, са невъзможни по този начин, както са разказани. В противоположен случай би трябвало гласно да обявим, че всички огромни държавни служби години наред са били в заспалост, че страната България не е съществувала! Защо? Кой би позволил всеки от подсъдимите поотделно да се е употребил от десетките присвоявания? Това не е съществено конкретизирано като констатация! Къде е бил Иван Искров и за какво той не е измежду подсъдимите, в случай че изказванията са правилни?
Затова се стигна до тази голяма и тенденциозна държавна имитация в Българска народна банка, Парламента и цялата политическа класа. На процедура олигархичната съгласуваност на виновните длъжностни лица в Българска народна банка, Парламента при президента не разреши да се обезпечи широкомащабен одит, който да потвърди противоположното на банкрута.
Иначе съм сигурен и в този момент, че всички търговски банки, които са мажоритарна собстеност на българи, са допускали съществени отклонения поради средата и зависимости към ръководещите. Всички тези банки не се придържаха към рационалните, консервативни европейски банкови практики. Но те бяха принуждавани от политиците да работят по този начин, както и от Българска народна банка. Всички бяха подложени на една неповторима взаимозависимост. И до ден сегашен има решения на Софийски градски съд - дефинитивни, които не са валидирани в елементи от Българска народна банка. И в случай че трябваше да се банкрутират някои от тези банки, уверено мога да кажа, че КТБ щеше да е последна в листата. Но за какво трябваше да „ изгорим къщата “, когато и бе нужно да прибавим единствено една дребна държавна пристройка.
Анализът на капиталовата интензивност на КТБ би трябвало да ни разкрие другата страна на медала. Все отново, данъкоплатците и съдът би трябвало да научим в елементи за вложените живи пари, за триумфа им, за силата и комплексността на капиталовите запаси. Така ще научим по какъв начин КТБ е управлявала целия паричен поток, по какъв начин е съумяла да убеди в стабилността си и за какво е класирана като четвъртата банка в страната. Разкриването на истината за КТБ е допустимо най-сложният проблем на българския преход, което още повече ни задължава да научим цялата истина. След истината за КТБ България ще бъде друга. Убеден съм! И това не е никаква агитация, тъй като загубата е непостижима за бедната ни и хилава страна. Загубата ни е двойна, тройна, че и четворна. Днес ние, българите, нямаме доверие в институциите и политиците. А неналичието на вяра, облечена в доверие за сигурност и разцвет не можем да измерим в милиарди.
Но тъй като става дума за пари, би трябвало да приказваме с обстоятелства. Нямаме морално и всякакво друго право да заблуждаваме и съда, както го направиха инспекторите от определените три компании и техния отчет. Най-отдолу, като уточняваща препрадка с възможо най-дребния шрифт е написано: „ Представените услуги няма да съставляват одит или обзор или различен ангажимент, осъществен в сходство с Международните одиторски стандарти за задължения за осъществяване на обзор. Съответно ние няма да изразим мнение или каквито и да е друга форма на сигурност по счетоводни въпроси, финансови доклади или друга финансова информация или вътрешни контроли, като част от Услугите!!!”
Тогава на 13.10 2014 година при сключване на „ Писмото за вдишване на ангажимент “ от одиторските компании се знаело, че „ Докладите на одиторските компании не са предопределени да служат за аргументация на решенията на Българска народна банка и в тази връзка не могат да се употребяват като доказателства в правосъдни производства. Това значи, че всяко решение на Българска народна банка, учредено на оценката на инспекторите, ще бъде голословно, а при обжалване н съда ще бъде лишено от претекстове “, прецизираха още тогава подсъдимите през днешния ден изпълнителни шефове на КТБ.
Ако приемем написаното за редно, обикновено и професионална истина, значи няма естествен, благонадежден и същински документ, от който предфалитните условия на КТБ да са видни. Тогава, това отричане, отхвърля автоматизирано управлението на Българска народна банка, което под напън изиска банкрута на КТБ. За да опровержим обаче тази пошла и срамна наклонност, би трябвало да се позовем на прагматиката на една философска категория - „ Отрицание на отрицанието “. Т.е. с цел да потвърдим, че банкрутът е умишлен, изкуствено квалифициран и целеустремено извършен от органитена страната, би трябвало да проследим пътя на парите. Така идваме до въпроса на въпросите: Къде са парите и в какво са вложени те? Каква е пазарната цена на активите в моментана банкрута?
АВИОНАМС
Завод „ Авионамс” е приватизиран през 2008 и 2011 година. Платената цена е към 35 благ евро. В интервала след приватизацията „ Авионамс” придобива лицензи за ремонт на хеликоптери МИ 17, лицензи от водещи натовски компании за ъпгрейд (БАЕ Системс, Аления Маркони и др), кооперира със Скайлинк (Канада). В резултат на това компанията печели търг за ремонт на 36 хеликоптера на обща стойност над 180 млн $ и предстояща облага от над 35 благ $. Отчитайки активите на сдружението (над 30 благ евро) и годишната облага от над 10 благ евро (сделката е за три години), цената на това сдружение е не по-ниска от 60 млн евро
Държавата купи сдружението за 14 млн евро и пое дълг от 6 благ евро – т.е. 40 благ евро под действителната стойност
ХКИ Костенец
В предприятието са вложени над 50 благ евро, осигуряващи произвеждане на към 40 000 т полуфабрикат за кухненска и тоалетна хартия. Предвидената планирана облага от 6 млн евро трябваше да се реализира през 2014 г след сключването на контракт за изкупуване на силата, създадена от когенериращата мощ, конфигурирана във фабриката. Оферти от австрийски съперници за 55-60 благ евро. Растящ пазар и опция за инсталиране на втори цилиндър (инвестиция от към 6 млн евро), което би донесло още 3 млн евро годишна облага.
Коректна оценка (консервативна) – 60 млн евро.
Погашения от цесии към банката – към 15 благ евро. Загуба за банката – 45 млн. евро
Корабостроителница Русе
Реално вложени над 50 млн евро. Допълнителен актив – дълготрайна концесия на пристанище Русе-Запад, с благоприятни условия за създаване на интермодален терминал.
Оптимален годишен размер на строителство – 6 кораба.
Коректна цена 50 млн евро към 2014 година С предстоящите поръчки на нови кораби, подготвяни преди офанзивата против банката, цената на РК би стигнала и до 70 млн евро.
Банката продава единствено част от терена в този момент по оценка 20 благ евро
Телиш – Кастра Рубра
Годишен потенциал от над 3 000 т виновност.
Инвестирани над 35 млн евро в ДМА.
Собственост – 2 000 дка лозя – от 2 до 6 години.
Налични виновност за 25 млн евро – отлежаващи и бутилирани.
Справедлива цена – 65 000 000 евро.
В банката от цесии по информация са влезнали не повече от 7 благ евро.
При съществуване на 10 млн евро дълг към различен заемодател – загуба за банката от 48 млн евро.
„ Рубин” Плевен – стъкларски цех
2 печки с общ потенциал от 250 т на ден. На база на бенчмарк цена за 1 звук индустриален потенциал от 200 000 евро, реализирана при придобиването на Юла (Гърция) от БП Видро (Португалия) единствено цената на актива е 50 000 000 евро.
Налична продукция и вземания от клиенти – 15 000 000 евро.
Коректна цена – 60 000 000 евро.
Фабриката е добита за към 10 млн евро посредством цесии и следваща кражба и прекачване на ДМА от лицето Ал. Сталийски, доближено на премира Б. Борисов. Загуба от над 40 млн евро, отчитайки обстоятелството, че банката управлява 80% от фабриката.
СФС Парачин – стъкларски цех
При 290 т конфигурирани мощности оценката единствено на двете пещи е към 60 млн евро. Допълнителен плюс е съществуването на задоволителен пазар отвън европейски съюз (Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина), които дават преимущество на продукцията на завода поради неналичието на мита за тях. Планираната облага е над 12 млн евро годишно.
Допълнително идна апаратура на линия за домакинско стъкло с потенциал 40 т на ден и планувана облага от 3 млн евро годишно.
При планувана обща облага от 15 млн евро годишно (към 2016 г.) и мълтипл на ЕБИТДА за бизнеса от 7-8 пъти – консервативна оценка - 100 млн евро.
Банката е сключила контракт със сръбска компания да трансферира всичките си активи (акции и вземания) за 8 млн евро.
Загуба – над 90 млн евро.
Дунарит
Годишен размер на продукция – 50-60 млн евро. Обезпечен с контракти до 2018 година
Годишна облага – 18-20 млн евро.
Коректна цена – в това число и лицензи – 100 млн евро.
Литекс Моторс
Инвестирани над 25 млн. евро.
Планирана облага при 20 000 асемблирани автомобила – 5 млн евро.
Оборотни средства към 20.06.2014 – към 20 млн евро.
Справедлива цена 55 – 60 млн евро (заедно с оборотния капитал).
Погасени посредством цесии – 10-15 млн евро.
Загуба – най-малко 20 млн евро (отчитайки че банката управлява 40% от капитала).
Техномаркет
При 250 млн евро продажби на дребно и 3% нето марджин годишна облага от 6-8 благ евро е безусловно постижима.
При мълтипъл 6, справедливата цена би била 48 млн евро плюс 20 млн евро оборотен капитал – общо 68 млн евро.
Погасени към 12 млн евро.
Загуба – 56 млн евро.
„ Домо” - Румъния
150 млн евро годишни продажби - 3,5- 4 млн евро годишна облага.
Справедлива цена 6 по 3,5 плюс 10 благ оборотен капитал - 30 млн евро.
Погасени – нула
Загуба - 30 млн евро.
Други активи
Гипс Кошава – вложени 25 млн евро.
Инфраструктурна компания – активи, вземания – 30 млн евро.
ТВ 7 – 25 млн евро.
Газодистрибутивни компании (Метамодул и СНГ Марица) – 30 млн евро.
Газова централа (терен и проект) Хасково – 20 млн евро.
ТЦ Странд Бургас – 35 млн евро.
Комплекс Студия Герман - 25 млн евро.
Общо – 190 млн евро – за банката от цесии не повече от 10 млн евро.
Недвижими парцели и вложения
ИПК Родина – 40 000 дка (възможност за застрояване на 200-250 000 кв м ) и незавършена постройка от 55 000 кв м – 100 млн евро.
Зала „ Универсиада” и съседен терен от 15 дка – 30 млн евро.
Фонд Хелт и Уелнес и хотели „ Сана” – 120 млн евро.
Сграда София Прес (10 000 кв м) – 10 млн евро.
Медицинска техника (терен 35 000 кв м) –10 млн евро.
Терен Сердика (бул Тодор Александров - 35 000 кв м) – 10 млн евро.
Сграда на банката на пл. „ Гарибалди” в София – 25 млн евро.
Къща на бул. „ Евлоги Георгиев” - 8 млн евро.
Терен в Обзор – 10 млн евро.
Други (вклКатарино, Горна Оряховица, Бургас, Велико Търново, София) – 30 млн евро.
Общо – 360 млн евро – за банката нула.
Vivacom
Банката управлява към 77% от Vivacom.
43,3% посредством Bromak Telecom Invest (дъщерна на Bromak) и
33,3% посредством TC IME, по силата на контракт за TRS (Total Return Swap) със SPV на VTB Capital -Krusher, който е напълно изплатен през декемвр 2013 година Активите не са трансферирани към юни 2014 година поради подготовката на документи за позволение от DG Competition.
Нормално телекомите се правят оценка по мултипли EBITDA, като за телеком от равнището на Vivacom този multiple e 6.25-6.75 пъти – за информация Deutsche telecom се търгува 7.5 пъти.
Формулата за оценка на 77% ot Vivacom e
((6.5 x 170 000 000 (EBITDA на компанията за 2013 г.) + 72 000 000 (кеш налиичен по сметките) - 550 000 000 евро (дългове към оня момент)) x 77%= 482 млн евро.
При 7 пъти EBITDA (не е невъзможно) - equity value 548 млн евро.
Осреднена чиста цена на 77% dql - 500 000 000 евро – забележка: активът е оценен като нула в банката при оценките на консултантско-одиторските компании.
NURTS
Уникален монополист на телевизионна и мобилна инфраструктура, плюс 3 мултиплекс платформи с 24 канала и покритие над 90% в цялата страна.
В комплекса се включва и неповторима сателитна станция - Plana Sat.
Планирана EBITDA през 2015 година - 15 000 000 evro.
При мултипли за този вид вложения 10-12 пъти цената на комплекса следва да е най-малко 180 000 000 евро.
Ако се приложи метода "cost replaced ", единствено двете телевизионни кули – на Копитото и връх Ботев биха били построени за не по-малко от 220-250 млн евро.
Забележка: активът е оценен като нула в оценките на същите компании.
PETROL
Активи - 240 лични бензиностанци, 60 бензиностанции на франчайз, 1,200 000 000 t резервояри, в това число морска база във Варна.
Тъй като към 2013 година финансовите резултат са негативни – по тази причина е добит. Оценката би трябвало да се направи на база действителна оценка на активите и благоприятни условия за облаги при регистрираните продажби – над 450 000 тона – или продажби над 450 млн $.
Оценка по активи
240 бензиностанции x 700 000 евро - 168 000 000 евро.
1 200 000 тона бази (резервоари) – най-малко 150 000 000 евро.
Цена за 100 % - 318 000 000 евро.
Стойност на 97%, колкото банката е направлявала - 308 000 000 евро.
По neto margin за подобен вид търговия - 7,5% от оборота (предвид обстоятелството, че бензиностанциите са собствени), a тук не включваме и оборота на магазните – приблизително годишната облага би трябвало да е към 30 млн евро. При междинните за бранша multiples - 10, оценката още веднъж е към 300 000 000 евро.
Oт Petrol в банката са погасени посредством цесии към 40 млн евро.
Това са част от финансовите образци, които парадоксално демонстрират голямата разлика в методите, стила и базата на изчисленията на активите на КТБ. Може би този образец е първият, прокуратурата и съда търпеливо би трябвало да огледат детайлизацията на финансовите индикатори, а освен свободните показания като наклонност на тези, които до през вчерашния ден са се употребили от Василев. Подчертавам това, тъй като подадените на следващия ден искове против българската страна ще се обосноват на съществени сравними интернационалните финансови оценки. И тези оценки са несъмнено към този момент подготвени! Защото не може да започва развой по закона „ Магнитски “ въз основата на свободни съчинения, касаещи български нрав, деяние на продажна прислуга или ниско интелектуално равнище.
В чисто политически проект, поражда фундаменталният проблем, като реакция и въпрос към нея-защо в последна сметка, за какво никой у нас не желае да осмисли, че големият проблем за България не е през вчерашния ден, а казусът е на следващия ден? Ако всеки политик мислеше единствено за себе, а и за бъдещето на страната - България щеше да бъде друга. Но защото ние българите сме привикнали от от епохи да оцеляваме сред ненавист и самоликвидиране, това няма да ни е за първи път. Работихме доста от 1944 година до 1989 година, цели 45 години и постигнахме не малко. За 4 години, от 1997 година до 2001 година, разрушихме към 90 % от него и го разграбихме. Започнахме отначало и когато някой стигне отново до високо, отначало го разграбихме. Днес това е КТБ, на следващия ден ще бъде друго, в други ден - трето. Кога българите могат да бъдат единни? Част от политиците считат, че единствено те са способни, умни, хитри и в положение да забогатеят на гърба на пет-шест милиона „ бараби “. Бедните в България, необразованите и унижените едвам оцеляват в сложното всекидневие. Разделението е явно: богати политици и небогати жители. Това е причина проспериращите фирм предприемачи да бъдат гледани със съмнене. Статуквото на задкулсието наложи тази матрица. Затова страната, в лицето на свои подвластни обвързани с политически кръгове лица разруши КТБ. Последните социологически проучвания демонстрират, че над 70 на 100 от българите са уверени, че КТБ е фалирана съзнателно. Истината става все по-очевидна никакви опити на избрани кръгове и лица да скрият тази истина няма да съумеят ", приключва Парамов..
Авторът е народен представител в 36 Народно събрание. Член на Бюджетната комисия. Той е вносител на Устройствения закон за бюджета на Републиката. Вносител и съавтор на третия главен план на закона за Сметната палата, взаимно с проф. Михаил Динев. Парамов е единствения вносител на съглашението с частните банки кредиторки от Лондонския клуб в края на юли 1994 година Чрез този закон България съумява да понижи на половина външния си дълг, като икономисва на страната над 5 милиарда $. През юни 1997 година като основен инспектор на Българска народна банка финишира стартираната от него 18 месеца преди този момент тъй наречените „ Златна “ проверка.
.
"Още на 1.10.2014 година - 135 дни след началото на бутафорията съчинена поетапно в канцелария на шефа на Българска народна банка Иван Искров се стигна до окончателното документализиране на една огромна неистина. Стигна се до приемане на решения на база „ някакви “ одити, които модифицираха „ истината в КТБ “ като по-голяма такава за разлика от действителността. За първи път откогато съществува банково дело в България банков орган представяше съзнателно бялото за черно. Т.е. одитите, които Българска народна банка пожела да разпореди посредством квесторите единствено за 2 седмици, потвърдиха „ някакъв “ абсурд за експедитивност, за отчетност, за банково счетоводство и задълбочена инспекция. Тогава, точно тогава, трите огромни: „ Ърнст и Янг одит “ ООД, „ Делойт България “ ЕООД и „ Афа “ ООД, „ потвърдиха “, че неналичието в КТБ се равнява на 4,222 милиарда лева
По този мотив госпожа Емилия Миланова, някогашен подуправител на Българска народна банка и отговаряща за банковия контрол, която в действителност разбираше от работата си, съобщи –„ Одиторските компании са сключили контракт за ангажимент с Българска народна банка, т.е контракт за консултански услуги. Международните стандарти ги задължават да разгласят, че осъществените услуги от тях не съставляват нито одит, нито обзор и няма никаква сигурност за техните изводи. Този отчет не трябва да бъде употребен за каквито и да е било цели. “
Емилия Миланова бе подкрепена от някогашния дипломат на България в Русия и началник на една от най-големите одиторски компании Илиян Василев. Той съобщи изрично: „ В тези компании има строга наредба на одиторските отчети. Поисканата информация от Българска народна банка, като услуга в тази ситуация, не се вписва в критериите за одиторски отчет “, написа Парамов в позиция пред Фрогнюз.
"Изминаха съвсем три години от тежката, денонощна и спорна работа на българските държавни органи по сагата КТБ. Особено за първите две години, отнасящи се най-много до работата на канцеларията на гуверньора на Българска народна банка. Ах, какъв брой щеше да бъде забавно, в случай че отнякъде се бе появил Атанас Буров и бе погледнал в очите тези, които управляваха тогава Българска народна банка. Да види Буров по какъв начин взимаха решения без позор, без съвест, без разум и да ги попита в прав текс: „ Ей, хайрсъзи, за какво строполихте банката бе? “
Те, Иван-искровата тайфа, освен, че удавиха КТБ в политическата си мръсотия, само че за малко щяха да удавят и България. Още тогава съпредседателят на Неправителствени организации “Ние жителите “ Вера Ахундова изпрати мнение на ограбените инвеститори. Тя категорично детайлизира несъгласията по старта на одита по този начин: „ Ето обстоятелствата: на 20.10.2014 година с писмо №БВБ-122230/20.10.2014 квесторите на Българска народна банка в КТБ- Станислав Лютов и Елена Костадинчев внасят в Българска народна банка отчетите на „ Ърнст и Янг одит “ ООД, „ Делойт България “ЕООД и „ Афа “ ООД, като в извлечението от Протокол № 27 от съвещанието наУС на Българска народна банка от 06.11.2014 година се акцентира категорично „... Посочените одиторски компании са направили разбор и оценка на съществени балансови позиции и издадени банкови гаранции от КТБ АД, а не цялостна оценка, каквато е заповедта на Българска народна банка. Извършените разбор и оценка се основават на правилата за признание и оценяване според приложените интернационалните стандарти за финансова отчетност. “
Заключението на одиторските компании е за нужда от амортизация на КТБ в общ размер на 4,222млрд. лева И отново абсурд - „ не е изпълнена заповедта на Българска народна банка, не е изпълнена рекомендацията на квесторите да се извърши цялостна оценка на активите на КТБ, а единствено на някои съществени балансови позиции. При това одиторските компании не са избрали на инцидентен принцип обектите на инспекциите, те са им били спуснати от Българска народна банка, точно от кабинета на Иван Искров. “
Тук въобще не загатвам за проблематичната “Делойт България “ ЕООД и несключеният контракт с „ Делойт одит “ ООД, както и с неточните оценки в двете писма на госпожа Нели Кордовска до облигационерите представлявани от „ Роднъм Кепитъл Фонд “. Според мен подмяната на „ Делойт одит “ ООД с „ Делойт България “ ЕООД е професионална безочливост. След това последва и „ неволната” замяна на информацията, по която бе формиран парламентарният отчет на комисията „ Атанасова “. Последва и търсеният подправен банкрут на КТБ.
Друго обаче е значимо! Как Българска народна банка и след това Парламента одобриха нередовните разбори на одитните компании за съвършени и кое от числата е правилно - първото за нужната амортизация на активи за 4,222 милиарда лева или идващите упоменати в техните отзиви? Кое от числата е правилно, тъкмо и засечено в прецизността си като правдиво за искане на банкрута, който е показан в съда?
Ние знаем, че към 30.09.2014 година общата сума на всички активи на банката са 6,662млдр.лв. Първоначалното умозаключение е за горната нужда от амортизация на активите за 4,222 млрд.лв. Има обаче и други „ съвършени “ мнения. Там се борави с милионите и милиардите като с детски играчки. Ей по този начин от въздуха се изсмукват някакви цифри единствено и единствено да се взе участие в сатанизирането на КТБ. В „ Blitz.bg “ (сайт, считан за непосредствен до медийния магнат и народен представител от Движение за права и свободи Делян Пеевски) на 24.10.2014 година икономистът от „ Отворено общество “ Георги Ангелов отсича, че и без одиторски отчети КТБ е във в действителност банкрут. Той дори добави, че по старите правила за неприятните заеми „ дупката “ е била по-голяма от 4,222млрд. лева и се равнява на 4,757 милиарда лева Как ги е пресметнал и с кои документи борави? Как е решил поотделно откакто не е одитирал? Само Господ може да знае!
Четенето на обстоятелствата е назад на истината по наличие на оповестените за преизчисление активи за 4,222 милиарда лева Абсурдно е към 30.09.2014 година да има отложен дълг от 12% (малко над 680 млн. лева.), а „ инспекторите “ да оповестяват предложение за 4,222 милиарда лева Те, „ инспекторите “, ползват метод и одобряват като годни обезпечения единствено на ипотеки и залозиа> на цели търговски предприятия. Те не се интересуват от всички други законови благоприятни условия: контракти за залога> на дълготрайни материални активи, залозиа> за взимане, артикули в оборот и на склад. Отхвърлят и всички търговски покупко-продажби, които са открита международна банкова процедура. Така се получи, че оповестеният от Иван Искров и УС на Българска народна банка коефициент за покритие на заемите с обезспечение от 13% е безспорна и тенденциозна неистина, гарантираща банкрута на КТБ. Защото към началото на аферата - 30.06.2014 година, в КТБ заемите към нефинансовите институции (фирми и граждани) имат цялостно покритие за 94,14% с обезпечено обезспечение. Можем даже да се приказва за свръхобезспечение. В края на септември 2014 година, когато „ инспекторите “ се произнасят, общата стойност на обезспеченията на КТБ е за над 9,8 милиарда лева Това са: 1,104 милиарда лева в материални активи, 785 млн. лева в ипотеки, 540 млн. лева в търгуеми скъпи бумаги, 474 млн. лева в залога> на търговски предприятия и 6,5 милиарда лева вземания по сметки, банкови гаранции от първокласни банки и по търговски интервенции и над 500 млн. лева в поръчителства на юридическа лица, като последните постоянно са в допълнение обезспечени. Тогава за каква преоценка и за каква амортизация на активи на стойност 4,222 милиарда лева става дума?!
Тук прокуратурата вместо да обезпечи сложно изследване на казуса дружно с изпълнителните шефове на КТБ ги показва за съществени виновници и им повдига обвинявания. Този факт цели едно само нещо: банката да бъде фалирана наложително, а активте и разграбени. Иначе, другите дейности страдат от обикновена логичност. Да обвиниш изпълнителните шефове в десетки обикновени присвоявания е прекомерно необичайно. Десетките присвовани, за които приказва прокуратурата, са невъзможни по този начин, както са разказани. В противоположен случай би трябвало гласно да обявим, че всички огромни държавни служби години наред са били в заспалост, че страната България не е съществувала! Защо? Кой би позволил всеки от подсъдимите поотделно да се е употребил от десетките присвоявания? Това не е съществено конкретизирано като констатация! Къде е бил Иван Искров и за какво той не е измежду подсъдимите, в случай че изказванията са правилни?
Затова се стигна до тази голяма и тенденциозна държавна имитация в Българска народна банка, Парламента и цялата политическа класа. На процедура олигархичната съгласуваност на виновните длъжностни лица в Българска народна банка, Парламента при президента не разреши да се обезпечи широкомащабен одит, който да потвърди противоположното на банкрута.
Иначе съм сигурен и в този момент, че всички търговски банки, които са мажоритарна собстеност на българи, са допускали съществени отклонения поради средата и зависимости към ръководещите. Всички тези банки не се придържаха към рационалните, консервативни европейски банкови практики. Но те бяха принуждавани от политиците да работят по този начин, както и от Българска народна банка. Всички бяха подложени на една неповторима взаимозависимост. И до ден сегашен има решения на Софийски градски съд - дефинитивни, които не са валидирани в елементи от Българска народна банка. И в случай че трябваше да се банкрутират някои от тези банки, уверено мога да кажа, че КТБ щеше да е последна в листата. Но за какво трябваше да „ изгорим къщата “, когато и бе нужно да прибавим единствено една дребна държавна пристройка.
Анализът на капиталовата интензивност на КТБ би трябвало да ни разкрие другата страна на медала. Все отново, данъкоплатците и съдът би трябвало да научим в елементи за вложените живи пари, за триумфа им, за силата и комплексността на капиталовите запаси. Така ще научим по какъв начин КТБ е управлявала целия паричен поток, по какъв начин е съумяла да убеди в стабилността си и за какво е класирана като четвъртата банка в страната. Разкриването на истината за КТБ е допустимо най-сложният проблем на българския преход, което още повече ни задължава да научим цялата истина. След истината за КТБ България ще бъде друга. Убеден съм! И това не е никаква агитация, тъй като загубата е непостижима за бедната ни и хилава страна. Загубата ни е двойна, тройна, че и четворна. Днес ние, българите, нямаме доверие в институциите и политиците. А неналичието на вяра, облечена в доверие за сигурност и разцвет не можем да измерим в милиарди.
Но тъй като става дума за пари, би трябвало да приказваме с обстоятелства. Нямаме морално и всякакво друго право да заблуждаваме и съда, както го направиха инспекторите от определените три компании и техния отчет. Най-отдолу, като уточняваща препрадка с възможо най-дребния шрифт е написано: „ Представените услуги няма да съставляват одит или обзор или различен ангажимент, осъществен в сходство с Международните одиторски стандарти за задължения за осъществяване на обзор. Съответно ние няма да изразим мнение или каквито и да е друга форма на сигурност по счетоводни въпроси, финансови доклади или друга финансова информация или вътрешни контроли, като част от Услугите!!!”
Тогава на 13.10 2014 година при сключване на „ Писмото за вдишване на ангажимент “ от одиторските компании се знаело, че „ Докладите на одиторските компании не са предопределени да служат за аргументация на решенията на Българска народна банка и в тази връзка не могат да се употребяват като доказателства в правосъдни производства. Това значи, че всяко решение на Българска народна банка, учредено на оценката на инспекторите, ще бъде голословно, а при обжалване н съда ще бъде лишено от претекстове “, прецизираха още тогава подсъдимите през днешния ден изпълнителни шефове на КТБ.
Ако приемем написаното за редно, обикновено и професионална истина, значи няма естествен, благонадежден и същински документ, от който предфалитните условия на КТБ да са видни. Тогава, това отричане, отхвърля автоматизирано управлението на Българска народна банка, което под напън изиска банкрута на КТБ. За да опровержим обаче тази пошла и срамна наклонност, би трябвало да се позовем на прагматиката на една философска категория - „ Отрицание на отрицанието “. Т.е. с цел да потвърдим, че банкрутът е умишлен, изкуствено квалифициран и целеустремено извършен от органитена страната, би трябвало да проследим пътя на парите. Така идваме до въпроса на въпросите: Къде са парите и в какво са вложени те? Каква е пазарната цена на активите в моментана банкрута?
АВИОНАМС
Завод „ Авионамс” е приватизиран през 2008 и 2011 година. Платената цена е към 35 благ евро. В интервала след приватизацията „ Авионамс” придобива лицензи за ремонт на хеликоптери МИ 17, лицензи от водещи натовски компании за ъпгрейд (БАЕ Системс, Аления Маркони и др), кооперира със Скайлинк (Канада). В резултат на това компанията печели търг за ремонт на 36 хеликоптера на обща стойност над 180 млн $ и предстояща облага от над 35 благ $. Отчитайки активите на сдружението (над 30 благ евро) и годишната облага от над 10 благ евро (сделката е за три години), цената на това сдружение е не по-ниска от 60 млн евро
Държавата купи сдружението за 14 млн евро и пое дълг от 6 благ евро – т.е. 40 благ евро под действителната стойност
ХКИ Костенец
В предприятието са вложени над 50 благ евро, осигуряващи произвеждане на към 40 000 т полуфабрикат за кухненска и тоалетна хартия. Предвидената планирана облага от 6 млн евро трябваше да се реализира през 2014 г след сключването на контракт за изкупуване на силата, създадена от когенериращата мощ, конфигурирана във фабриката. Оферти от австрийски съперници за 55-60 благ евро. Растящ пазар и опция за инсталиране на втори цилиндър (инвестиция от към 6 млн евро), което би донесло още 3 млн евро годишна облага.
Коректна оценка (консервативна) – 60 млн евро.
Погашения от цесии към банката – към 15 благ евро. Загуба за банката – 45 млн. евро
Корабостроителница Русе
Реално вложени над 50 млн евро. Допълнителен актив – дълготрайна концесия на пристанище Русе-Запад, с благоприятни условия за създаване на интермодален терминал.
Оптимален годишен размер на строителство – 6 кораба.
Коректна цена 50 млн евро към 2014 година С предстоящите поръчки на нови кораби, подготвяни преди офанзивата против банката, цената на РК би стигнала и до 70 млн евро.
Банката продава единствено част от терена в този момент по оценка 20 благ евро
Телиш – Кастра Рубра
Годишен потенциал от над 3 000 т виновност.
Инвестирани над 35 млн евро в ДМА.
Собственост – 2 000 дка лозя – от 2 до 6 години.
Налични виновност за 25 млн евро – отлежаващи и бутилирани.
Справедлива цена – 65 000 000 евро.
В банката от цесии по информация са влезнали не повече от 7 благ евро.
При съществуване на 10 млн евро дълг към различен заемодател – загуба за банката от 48 млн евро.
„ Рубин” Плевен – стъкларски цех
2 печки с общ потенциал от 250 т на ден. На база на бенчмарк цена за 1 звук индустриален потенциал от 200 000 евро, реализирана при придобиването на Юла (Гърция) от БП Видро (Португалия) единствено цената на актива е 50 000 000 евро.
Налична продукция и вземания от клиенти – 15 000 000 евро.
Коректна цена – 60 000 000 евро.
Фабриката е добита за към 10 млн евро посредством цесии и следваща кражба и прекачване на ДМА от лицето Ал. Сталийски, доближено на премира Б. Борисов. Загуба от над 40 млн евро, отчитайки обстоятелството, че банката управлява 80% от фабриката.
СФС Парачин – стъкларски цех
При 290 т конфигурирани мощности оценката единствено на двете пещи е към 60 млн евро. Допълнителен плюс е съществуването на задоволителен пазар отвън европейски съюз (Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина), които дават преимущество на продукцията на завода поради неналичието на мита за тях. Планираната облага е над 12 млн евро годишно.
Допълнително идна апаратура на линия за домакинско стъкло с потенциал 40 т на ден и планувана облага от 3 млн евро годишно.
При планувана обща облага от 15 млн евро годишно (към 2016 г.) и мълтипл на ЕБИТДА за бизнеса от 7-8 пъти – консервативна оценка - 100 млн евро.
Банката е сключила контракт със сръбска компания да трансферира всичките си активи (акции и вземания) за 8 млн евро.
Загуба – над 90 млн евро.
Дунарит
Годишен размер на продукция – 50-60 млн евро. Обезпечен с контракти до 2018 година
Годишна облага – 18-20 млн евро.
Коректна цена – в това число и лицензи – 100 млн евро.
Литекс Моторс
Инвестирани над 25 млн. евро.
Планирана облага при 20 000 асемблирани автомобила – 5 млн евро.
Оборотни средства към 20.06.2014 – към 20 млн евро.
Справедлива цена 55 – 60 млн евро (заедно с оборотния капитал).
Погасени посредством цесии – 10-15 млн евро.
Загуба – най-малко 20 млн евро (отчитайки че банката управлява 40% от капитала).
Техномаркет
При 250 млн евро продажби на дребно и 3% нето марджин годишна облага от 6-8 благ евро е безусловно постижима.
При мълтипъл 6, справедливата цена би била 48 млн евро плюс 20 млн евро оборотен капитал – общо 68 млн евро.
Погасени към 12 млн евро.
Загуба – 56 млн евро.
„ Домо” - Румъния
150 млн евро годишни продажби - 3,5- 4 млн евро годишна облага.
Справедлива цена 6 по 3,5 плюс 10 благ оборотен капитал - 30 млн евро.
Погасени – нула
Загуба - 30 млн евро.
Други активи
Гипс Кошава – вложени 25 млн евро.
Инфраструктурна компания – активи, вземания – 30 млн евро.
ТВ 7 – 25 млн евро.
Газодистрибутивни компании (Метамодул и СНГ Марица) – 30 млн евро.
Газова централа (терен и проект) Хасково – 20 млн евро.
ТЦ Странд Бургас – 35 млн евро.
Комплекс Студия Герман - 25 млн евро.
Общо – 190 млн евро – за банката от цесии не повече от 10 млн евро.
Недвижими парцели и вложения
ИПК Родина – 40 000 дка (възможност за застрояване на 200-250 000 кв м ) и незавършена постройка от 55 000 кв м – 100 млн евро.
Зала „ Универсиада” и съседен терен от 15 дка – 30 млн евро.
Фонд Хелт и Уелнес и хотели „ Сана” – 120 млн евро.
Сграда София Прес (10 000 кв м) – 10 млн евро.
Медицинска техника (терен 35 000 кв м) –10 млн евро.
Терен Сердика (бул Тодор Александров - 35 000 кв м) – 10 млн евро.
Сграда на банката на пл. „ Гарибалди” в София – 25 млн евро.
Къща на бул. „ Евлоги Георгиев” - 8 млн евро.
Терен в Обзор – 10 млн евро.
Други (вклКатарино, Горна Оряховица, Бургас, Велико Търново, София) – 30 млн евро.
Общо – 360 млн евро – за банката нула.
Vivacom
Банката управлява към 77% от Vivacom.
43,3% посредством Bromak Telecom Invest (дъщерна на Bromak) и
33,3% посредством TC IME, по силата на контракт за TRS (Total Return Swap) със SPV на VTB Capital -Krusher, който е напълно изплатен през декемвр 2013 година Активите не са трансферирани към юни 2014 година поради подготовката на документи за позволение от DG Competition.
Нормално телекомите се правят оценка по мултипли EBITDA, като за телеком от равнището на Vivacom този multiple e 6.25-6.75 пъти – за информация Deutsche telecom се търгува 7.5 пъти.
Формулата за оценка на 77% ot Vivacom e
((6.5 x 170 000 000 (EBITDA на компанията за 2013 г.) + 72 000 000 (кеш налиичен по сметките) - 550 000 000 евро (дългове към оня момент)) x 77%= 482 млн евро.
При 7 пъти EBITDA (не е невъзможно) - equity value 548 млн евро.
Осреднена чиста цена на 77% dql - 500 000 000 евро – забележка: активът е оценен като нула в банката при оценките на консултантско-одиторските компании.
NURTS
Уникален монополист на телевизионна и мобилна инфраструктура, плюс 3 мултиплекс платформи с 24 канала и покритие над 90% в цялата страна.
В комплекса се включва и неповторима сателитна станция - Plana Sat.
Планирана EBITDA през 2015 година - 15 000 000 evro.
При мултипли за този вид вложения 10-12 пъти цената на комплекса следва да е най-малко 180 000 000 евро.
Ако се приложи метода "cost replaced ", единствено двете телевизионни кули – на Копитото и връх Ботев биха били построени за не по-малко от 220-250 млн евро.
Забележка: активът е оценен като нула в оценките на същите компании.
PETROL
Активи - 240 лични бензиностанци, 60 бензиностанции на франчайз, 1,200 000 000 t резервояри, в това число морска база във Варна.
Тъй като към 2013 година финансовите резултат са негативни – по тази причина е добит. Оценката би трябвало да се направи на база действителна оценка на активите и благоприятни условия за облаги при регистрираните продажби – над 450 000 тона – или продажби над 450 млн $.
Оценка по активи
240 бензиностанции x 700 000 евро - 168 000 000 евро.
1 200 000 тона бази (резервоари) – най-малко 150 000 000 евро.
Цена за 100 % - 318 000 000 евро.
Стойност на 97%, колкото банката е направлявала - 308 000 000 евро.
По neto margin за подобен вид търговия - 7,5% от оборота (предвид обстоятелството, че бензиностанциите са собствени), a тук не включваме и оборота на магазните – приблизително годишната облага би трябвало да е към 30 млн евро. При междинните за бранша multiples - 10, оценката още веднъж е към 300 000 000 евро.
Oт Petrol в банката са погасени посредством цесии към 40 млн евро.
Това са част от финансовите образци, които парадоксално демонстрират голямата разлика в методите, стила и базата на изчисленията на активите на КТБ. Може би този образец е първият, прокуратурата и съда търпеливо би трябвало да огледат детайлизацията на финансовите индикатори, а освен свободните показания като наклонност на тези, които до през вчерашния ден са се употребили от Василев. Подчертавам това, тъй като подадените на следващия ден искове против българската страна ще се обосноват на съществени сравними интернационалните финансови оценки. И тези оценки са несъмнено към този момент подготвени! Защото не може да започва развой по закона „ Магнитски “ въз основата на свободни съчинения, касаещи български нрав, деяние на продажна прислуга или ниско интелектуално равнище.
В чисто политически проект, поражда фундаменталният проблем, като реакция и въпрос към нея-защо в последна сметка, за какво никой у нас не желае да осмисли, че големият проблем за България не е през вчерашния ден, а казусът е на следващия ден? Ако всеки политик мислеше единствено за себе, а и за бъдещето на страната - България щеше да бъде друга. Но защото ние българите сме привикнали от от епохи да оцеляваме сред ненавист и самоликвидиране, това няма да ни е за първи път. Работихме доста от 1944 година до 1989 година, цели 45 години и постигнахме не малко. За 4 години, от 1997 година до 2001 година, разрушихме към 90 % от него и го разграбихме. Започнахме отначало и когато някой стигне отново до високо, отначало го разграбихме. Днес това е КТБ, на следващия ден ще бъде друго, в други ден - трето. Кога българите могат да бъдат единни? Част от политиците считат, че единствено те са способни, умни, хитри и в положение да забогатеят на гърба на пет-шест милиона „ бараби “. Бедните в България, необразованите и унижените едвам оцеляват в сложното всекидневие. Разделението е явно: богати политици и небогати жители. Това е причина проспериращите фирм предприемачи да бъдат гледани със съмнене. Статуквото на задкулсието наложи тази матрица. Затова страната, в лицето на свои подвластни обвързани с политически кръгове лица разруши КТБ. Последните социологически проучвания демонстрират, че над 70 на 100 от българите са уверени, че КТБ е фалирана съзнателно. Истината става все по-очевидна никакви опити на избрани кръгове и лица да скрият тази истина няма да съумеят ", приключва Парамов..
Авторът е народен представител в 36 Народно събрание. Член на Бюджетната комисия. Той е вносител на Устройствения закон за бюджета на Републиката. Вносител и съавтор на третия главен план на закона за Сметната палата, взаимно с проф. Михаил Динев. Парамов е единствения вносител на съглашението с частните банки кредиторки от Лондонския клуб в края на юли 1994 година Чрез този закон България съумява да понижи на половина външния си дълг, като икономисва на страната над 5 милиарда $. През юни 1997 година като основен инспектор на Българска народна банка финишира стартираната от него 18 месеца преди този момент тъй наречените „ Златна “ проверка.
.
Източник: banker.bg
КОМЕНТАРИ