Природозащитната организация За да остане природа в България алармира, че

...
Природозащитната организация За да остане природа в България алармира, че
Коментари Харесай

Природозащитници притеснени за съдбата на природен парк Сините камъни

Природозащитната организация " За да остане природа в България " сигнализира, че местностите Карандила и Даулите, част от Природен парк " Сините камъни " се трансформират в селищни формирания. Тя упорства екоминистърът да спре урбанизацията в предпазената зона.

В свое отворено писмо " За да остане природа в България " показва, че решението за превръщането на двете местности в селищни формирания, е взето от Общинския съвет в Сливен на 14 ноември, по предложение на кмета на града Стефан Радев.

Двете местности са с обща повърхност малко над 80 хектара. Те са горска територия, обществена държавна благосъстоятелност и част от естествения парк. Според природозащитниците преобразуването им в селищни формирания ще изисква изключването им от територията на парка. Те сигнализират, че това отваря пътя за приватизация и застрояване на региона.

Мотивът на кмета на Сливен да желае смяна на статута на местностите Даулите и Карандила е, че " единствено по този начин те ще могат да се трансфорат в прелъстителен туристически център. ", означават от организацията. Екоактивистите акцентират, че това е нелегално и в прорез с природозащитното Законодателство.

" За да остане природа в България " отбелязва, че в тези две местности към този момент има съществуваща туристическа инфраструктура и здания, само че поддръжката им може да се реализира умерено без смяната на статута на територията. Желанието за основаване на обстоен организационен проект е индикация за предпочитание за нови градежи, считат екоактивистите. Решението за преобразяване на " Даулите " и " Карандила " в селищни формирания идва малко след настояването за изваждане от парка на аграрен парцел с идентификатор 67338.404.1 по КККР на гр. Сливен с повърхност от 11 771 м2 към Алпийския дом, допълват те.

Природен парк " Сините камъни " е част от националното и европейското естествено завещание, което играе значима роля за запазването на биологичното многообразие, екологичното равновесие и локалния туризъм. Обявен в края на 1980 година, паркът е прочут с красивите си гледки, характерен климат, непокътнато биоразнообразие. " Сините камъни " обезпечава опазването на местообитания на огромен брой значими типове от приложенията на закона за биоразнообразието, в това число скален орел, белоопашат мишелов, дребен писклив орел, орел змияр, сокол друмник.

На 18 декември от 16.30 ч. в Сливен ще се организира митинг с искане за опазване на естествения парк.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР