Прилагането на санитарните противоепидемични мерки предизвиква сериозни творчески проблеми. Какво

...
Прилагането на санитарните противоепидемични мерки предизвиква сериозни творчески проблеми. Какво
Коментари Харесай

Симфоничните оркестри - бъдеще с много неизвестни

Прилагането на санитарните противоепидемични ограничения провокира съществени креативен проблеми. Какво е камерен оркестър? Това е руски симфоничен оркестър след турне на Запад. Мнозина ще се сетят за този остарял музикантски анекдот, откакто са видели преди няколко дни обичайния Европейски концерт на Берлинския симфоничен оркестър. Заради санитарните ограничения и условията музикантите да седят на несъмнено разстояние един от различен програмата бе приспособена за камерен отбор. Дори тук не става дума за неналичието на аудитория.

Какво бъдеще ги чака огромните оркестри? За да отговори на този въпрос, Испанската асоциация на симфоничните оркестри (Asociación Española de Orquestas Sinfónicas, AEOS) взаимно с Global Leaders Program – просветителна стратегия за предприемачество в региона на музиката, в която вземат участие Харвардският и Джорджтаунският университет, както и висшето образователно заведение „ Дюк”, със съдействието на просветителната фондация ВВVА (Fundación BBVA) провежда онлайн семинари. Те имаха за цел да проучват обстановката, в която се намира секторът в целия свят. Обсъжданията минаха под заглавието „ (Пре)откриване на сцените: оркестри и аудитория в едни пост-Covid свят “.

„ Ние мъчно можем да реагираме на непрекъснатото удължение на изключителното състояние и на санитарните мерки” – споделя Ана Матео, председателка на AEOS.

„ При класическата музика се работи в вероятност, с обмисляне в по-дълги интервали. Даже по-камерни изяви не могат да се осъществят, тъй като са планувани със солисти и диригенти от чужбина, а границите са затворени “.

AEOS сплотява 35 симфонични оркестъра от Испания и Португалия, които са в друго състояние. Тези на държавна или друга обществена прехрана са относително спокойни, само че се тормозят, че не могат да работят и да извършват своята функционалност, а и че при редуциране на разноските преди всичко „ режат” културата. При частните оркестри неналичието на дейна активност значи и липса на доходи и ги кара да се възползват от другите държавни ограничения за подкрепяне по време на пандемията.

Целта на тези семинари онлайн, почнали на 7 май и продължаващи на 14, 21 и 28 май, е да провокират полемика, в която да се включат оркестри от целия свят . Понеже би трябвало да се възнамеряват нови форми на концертна активност, които да дават отговор на изискванията при последователното намаляване на санитарните ограничения и преди всичко - да пазят здравето на музикантите, на чиновниците в залите и на публиката.

До изнасянето на концертите спорен е въпросът с подготовките. Според Ана Матео те ще стартират в понижен състав, като всяка група ще има собствен час за подготовка. Тази мярка единствено не взема решение казуса. Нормите изискват да се обезпечат по пет метра сред изпълнителите на духови принадлежности, било дървени или медни, и по два метра сред струнните . И това не изчерпва всичко. При симфоничните оркестри би могло по някакъв метод музикантите да се разположат на сцената, само че при оркестрите в оперните театри, които се намират в оркестрината – музикантите няма къде да „ вървят “. Може би ще свирят със слушалки в ушите от разстояние, от разнообразни стаи . От друга страна, осъществяването пред аудитория с маски, съгласно Ана Матео, освен е невероятно за някои инструменталисти, само че и надали ще влияе позитивно на хората, пристигнали да се потопят в един различен свят и да не помнят действителността.

В семинарите онлайн е планувано да вземат присъединяване експерти от Швеция, Съединени американски щати, Англия, Хонконг и Австралия. За 14 май е планувана тематиката „ Да опазим публиката и музикантите: сигурност и хигиена след пандемията “; за 21 май – „ Нови формати на концертите: изкуство след пандемията “; за 28 май – „ Да притеглим и да върнем публиката: връзка след пандемията “.

Организаторите споделят, че може да се участва на тези семинарите след безвъзмездна регистрация на www.aeos.es/webinars/.
Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР