Президентът Румен Радев обяви, че иска да чуе премиера Кирил

...
Президентът Румен Радев обяви, че иска да чуе премиера Кирил
Коментари Харесай

Радев: Искам да чуя Кирил Петков по въпросите за Северна Македония

Президентът Румен Радев разгласи, че желае да чуе премиера Кирил Петков по въпросите, свързани със Северна Македония. Държавният глава не отговори съответно дали ще свика КСНС, каквото искане насочи министър-председателят предходната седмица.

„ Колкото по-тясно ръководещите се придържат към формалната българска позиция, изразена в признатите от Народното събрание документи, на последния Консултативен съвет, колкото по-дълбоко се вслушват в гласа на българите у нас и в РСМ, колкото по-отговорно се държим като член на Европейски Съюз и се придържаме правилата на Съюза, толкоз по-лесно ще ни бъде в политиката и решенията по отношение на РСМ”, акцентира Радев.

Президентът уточни, че КСНС е орган за подкрепяне на разговора и за търсене на общо решение в името на значими национални цели. „ Ако се търси необятен народен консенсус във връзка с РСМ - то подобен освен, че има, само че е и мощно изразен в нашето общество. Би следвало ръководещите да са наясно с него”, разяснява още той.

Държавният глава съобщи, че в случай че задачата на КСНС е подкрепяне на разговора и той е нарушен вътре в обединението, то би трябвало ясно да се каже какви са аргументите за това. Радев даде поръчка, че ще продължи да „ прави най-хубавото за България”.

„ Ще продължим да работим, тъй че нашите братя в РСМ да получат гаранции за един резистентен и необратим развой на интеграция. В същото време по-бързо да се освободят от идеологическите окови на тоталитарното югославско минало. Най-сетне политиците там да създадат смелата стъпка, която да отвори вероятността за по този начин мечтаното участие в ЕС”, разгласи Радев.

Премиерът отговори на президента от Рим. „ Защо е толкоз значимо да се извика КСНС - аз ще съм доста признателен, в случай че той го направи, тъй като минаха 6 месеца от последното събиране, освен сред обединението, само че и сред опозиционните партии. Оттогава доста неща се случиха, имаше доста диалози, имаше доста оферти, имаше доста международни водачи, които демонстрираха своя подход”, сподели Петков.

Според ръководителя на Народното Събрание Никола Минчев сигурно разговорът е на най-високото си равнище от години. „ Вярваме, че това е довело до развиване, по тази причина и желанието на Политическа партия, изразено от премиера, е да се организира КСНС, в който да бъде направен отчет от отрасловото външно министерство”, добави той.

Отпадането на ветото бил въпрос, по който министър председателят се надявал да има консенсус освен в обединението, само че и в по-широк формат - и с опозицията.

„ За отпадането на ветото би трябвало да се приказва откакто външното министерство показа последните резултати по този разговор. Бих се радвал в КСНС всички партии да сме към масата и всичките служби. След това този напредък и тези стъпки да се внесат в Народно събрание, Народното събрание да се изкаже и да даде ясна самодейност какво би трябвало да направи българското правителство”, сподели премирът.

Според Румен Радев пък България има потребност от непоклатимост, само че и от бистрота и праволинейност в ръководството. Той изрази вяра, че този баланс ще бъде открит. Президентът разяснява и диалога с сътрудника си Еманюел Макрон отпреди няколко дни. Спекулациите са, че точно до края на френското председателство на съвета на Европейски Съюз се упорства България да вдигне ветото. „ Нито интеграцията на РСМ, нито въздушният суверенитет на България, могат да бъдат обект на сделки, за човешките права не се води пазарлък”, безапелационен беше президентът.

Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР