Президентът Румен Радев е разтревожен след хаотичните действия на правителството.

...
Президентът Румен Радев е разтревожен след хаотичните действия на правителството.
Коментари Харесай

Радев разтревожен, че демократичните механизми са безсилни пред сделката ЧЕЗ

Президентът Румен Радев е угрижен след " безредните дейности " на държавното управление. Това стана ясно от сбития коментар на президента, който взе присъединяване в церемонията по награждаването на отличените в състезанието на PWC за есе на тематика Твоите 25 аргументи да избереш България.

Президентът изрази паниката си и че до този миг службите не са работили по проблема с продажбата на ЧЕЗ България.

По думите на президента е обикновено сега да витаят паники, а обстановката не може да се оправдава в името на комфорта на ръководещите.

" Тревожното е, че демократични механизми за надзор се оказват безсилни ", уточни Румен Радев.

По тематиката за решението от тази заран, страната да се намеси и да взе участие в контрола над електроразпределителното сдружение, Румен Радев разяснява, че чака отговорно решение, което да е в полза на страната и жителите.

Това обаче не анулира въпросите за какво се стигна до тук.

Припомняме, министър председателят Бойко Борисов и купувачът на ЧЕЗ Гинка Върбакова се срещнаха в Министерски съвет. На срещата Борисов декларирал желанието да има цялостен надзор над договорката. На брифинг след срещата Върбакова, изясни, че е склонна да допусне страната в договорката за ЧЕЗ. Тя отхвърли да даде информация за банките, които финансират договорката, базирайки се на конфиденциална информация.

Министърът на финансите Владислав Горнаов съобщи готовността на страната да взе участие в договорката за ЧЕЗ. България има и пари, и воля, с цел да се включи в пазаруването на ЕРП-то.

На 22 февруари 2018 година стана ясно, че чешката ЧЕЗ е одобрила договорката за продажба на активите в България и купувача " Инерком Груп ". Последва скандал, който провокира министърът на енергетиката Теменужка Петкова да подаде оставка, тъй като познава притежателят на компанията Гинка Върбакова. Делян Добрев, народен представител от ГЕРБ и някогашен енергиен министър, изрече подозрения във връзка с договорката и по-точно по отношение на това дали купувачът има опит и може да обезпечи поддръжката на ЕРП на една трета от България.

От изявление на Гинка Върбакова стана ясно, че договорката за активите на ЧЕЗ може и да не минава за утвърждение от Комисията за енергийно и водно контролиране (КЕВР). Това беше доказано от шефа на Комисията Иван Иванов.

Едновременно с това абсурдът доближи и в Чехия, като изданието Lidové noviny стартира лично следствие. То излезе с информацията, че две банки са дали обещание финансиране на договорката, макар че съгласно предходна обява половината от договорката се финансира от офшорки.

Лично министър председателят на Чехия Бабиш се е заел пред Борисов да съобщи документите от инспекцията на ЧЕЗ. Самият чешки министър председател обаче разяснява пред родното издание, че е шокиран от протичащото се. Впоследствое от държавния пресцентър суобщиха, че чешкият министър председател е заречен подпомагане, в случай че България прояви желанив да взе участие в договорката. /news.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР