Тръмп посъветва Израел да не убива върховния лидер на Иран
Президентът на Съединени американски щати Тръмп посъветва Израел да не убива висшия водач на Иран аятолах Али Хаменеи , оповестява „ Politico “. Това удостовери американски чиновник, поискал да остане неизвестен:
„ През последните дни Израел имаше опция да убие иранския водач, само че Тръмп се разгласи изрично срещу проекта. “
В петък сутринта Израел стартира по този начин наречената „ превантивна “ офанзива против иранските нуклеарни уреди в Близкия изток. Обявената цел бе да унищожи нуклеарните качества на страната. А този ход бе съпроводен от съответни смъртоносни офанзиви против някои от най-висшите генерали и нуклеарни учени на Иран. Двете страни продължиха да си разменят удари в неделя.
Въпреки че явно не е обожател на аятолаха, Тръмп упорства, че към момента съществува път за Израел и Иран да решат проблемите си с дипломация .
„ Вече има доста гибел и опустошения, само че към момента има време да се постави завършек на това кръвопролитие, като идващите планувани офанзиви ще бъдат още по-брутални “ , написа той в Truth Social в петък. И добави:
„ Иран би трябвало да подписа договорка, преди да не остане нищо, и да избави това, което в миналото беше известно като Иранската империя. “
Израелският министър председател Бенямин Нетаняху се въздържа, когато в неделя беше помолен да удостовери информацията на водещия на Fox News Брет Байър. Той разяснява:
„ Има толкоз доста подправени информации за диалози, които в никакъв случай не са се състояли, и аз няма да се занимавам с това. Но мога да ви кажа, че мисля, че вършим това, което би трябвало да създадем, ще създадем това, което би трябвало да създадем, и мисля, че Съединените щати знаят какво е положително за Съединените щати. “
Но Нетаняху не отхвърли, че промяната на режима е цел за Израел в битката му с Техеран.
„ Това сигурно може да бъде резултатът “, акцентира той пред Байър – „ Защото режимът в Иран е доста слаб. Мисля, че на процедура му остават две неща – проектите му да има атомни бомби и балистични ракети. “
Израелският дипломат в Съединени американски щати Йехиел Лайтер също отхвърли да изключи опцията да се преследва Хаменеи.
„ Мисля, че е заслужено да се каже, че никой, който заплашва с заличаването на Израел, не би трябвало да бъде изключен от листата с цели “ , съобщи Лайтер пред Марта Радац в предаването „ This Week “ по ABC. И продължи:
„ Но няма да обсъждаме съответни лица, знаете, онлайн. Идеята е да обезвреждаме и прекратим иранското желание да унищожи Израел посредством нуклеарни оръжия и балистични ракети. И всеки, който пречи на това или в действителност поддържа идеята за заличаване на Израел, явно е човек, с който ще би трябвало да се оправим. “
Присъединете се към нашия
Нощ на удари сред Иран и Израел с жертви и ранени! В България се задейства координационен център!




