Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ за отлагане на въвеждането на по-високи мита за 1 август
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп подписа декрет за отсрочване на въвеждането на нараснали мита върху вноса на артикули в страната от 9 юли за 1 август. „ Въз основа на спомагателна информация и рекомендации на разнообразни висши чиновници, дефинирах, че е належащо и оправдано да се удължи прекъсването, за влизането в деяние на изпълнителна заповед 14266, до 12:01 ч. източно лятно време на 1 август 2025 година “, се споделя в указа, чийто текст е оповестен от Белия дом.
Отбелязва се, че това отсрочване не се отнася за Китай.
Тръмп разгласи въвеждането на нараснали мита върху вноса при започване на април, само че по-късно отсрочи тази мярка с 90 дни, с цел да контракти търговски съглашения през този интервал.
Първоначално крайният период беше избран да изтече на 9 юли.
Междувременно стана ясно, че от 1 август Съединени американски щати вкарват мита от 25 % върху вноса на всички артикули от Япония и Южна Корея.
Митата върху вноса от Малайзия, Казахстан и Южна Африка ще бъде 30%, от Лаос и Мианмар - 40%.




