Тръмп предлага 80% мита за Китай
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп разгласи през днешния ден, че понижаването на митатата върху вноса на китайски артикули на 80 на 100 наподобява " вярното решение ", съобщи Ройтерс, представен от Българска телеграфна агенция.
Тръмп обаче настоя Китай да отвори пазара си за американски артикули.
" Китай би трябвало да отвори пазара си за Съединени американски щати - това ще е добре за тях!!! Затворените пазари към този момент не работят!!! ", написа Тръмп в обществената мрежа " Трут Соушъл " (Truth Social).
" Мита от 80 на 100 за Китай наподобяват вярно решение. Сега е ред на Скот Б ", сподели Тръмп, визирайки финансовия министър Скот Бесънт.
Това известие на Тръмп идва в навечерието на търговски договаряния сред Съединени американски щати и Китай, които са планувани за този уикенд в Женева.
По-рано тази седмица Пекин заяви, че китайският вицепремиер Хе Лифенг ще посети Швейцария сред 9 и 12 май. По време на своята аудиенция той ще се срещне с американска делегация, водена от финансовия министър на Съединени американски щати Скот Бесънт, оповестиха китайските управляващи.
Високопоставени представители на администрацията на Тръмп дефинираха идните диалози с китайската страна като " стъпка към деескалация на напрежението с Китай ".
Откакто стартира втория си мандат като президент на Съединени американски щати, Тръмп усили митата върху китайския импорт до 145 на 100, в допълнение към тарифните ставки, наложени по време на първия му мандат.
Китай отговори, като наложи ограничавания върху износа на някои редкоземни детайли и увеличи митата върху вноса на американските артикули до 125 на 100. Тези ограничения бяха приложение в допълнение към цените върху вноса на избрани артикули, измежду които са соята и втечнения природен газ, показва Ройтерс.




