Тръмп напуска преждевременно срещата на Г-7 в Канада и призовава за „евакуация на Техеран“
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп напуща срещата на върха на Г-7 в Канада по-рано, с цел да се върне във Вашингтон поради обстановката в Близкия изток, съобщи нощес говорителката на Белия дом Карълайн Левит, представена от ДПА. Същевременно Доналд Тръмп прикани жителите на Техеран да се изтеглят, като се базира на това, което по думите му е било отхвърлянето от иранска страна на съглашението за ограничение на създаването на нуклеарни оръжия, съобщи Ройтерс. Американската телевизия " Фокс нюз " съобщи, че Тръмп ще свика съвещание на Съвета за национална сигурност. Официален представител на Съединени американски щати съобщи нощес, че американският президент Доналд Тръмп няма да подпише проектодокумента на водачите от Г-7, в който се приканва за деескалация на спора сред Израел и Иран, съобщи Ройтерс.
Според говорителката на Белия дом Карълайн Левит президентът Тръмп ще напусне канадския курорт в Скалистите планини, на към 85 км западно от Калгари, още тази нощ и ще се върне във Вашингтон, където има да взема решение доста значими въпроси. Тя сподели, че на срещата на върха, която публично стартира през вчерашния ден, е реализирано доста, само че събитията в Близкия изток постановат президентът да се върне във Вашингтон. Тръмп ще напусне Канада след формалната вечеря с останалите държавни глави, написа говорителката на Белия дом в платформата " Екс ".
Първоначално Тръмп планираше да отпътува от Канада за Вашингтон във вторник вечерта. За нощес към момента бяха планувани няколко кръга от диалози, в това число срещи с други гостуващи водачи.
" Иран трябваше да подпише " договорката ", която аз им споделих да подпишат. Какъв позор и загуба на човешки живот. Просто казано, ИРАН НЕ МОЖЕ да има нуклеарно оръжие. Казвах го още веднъж и още веднъж! Всички би трябвало неотложно да се изтеглят от Техеран! " написа Тръмп в обществената си мрежа " Трут Соушъл ".
Рано тази заран иранските медии оповестиха за нови детонации и мощен огън на противовъздушната защита в Техеран. Активирана е била противовъздушната защита и в Натанз, където се намира основно значимо нуклеарно оборудване на Иран, заяви иранският новинарски уебсайт " Асриран ".
В Израел след среднощ в Тел Авив прозвучаха сирени за въздушно нахлуване и се чу детонация, откакто ирански ракети още веднъж се насочиха към територията на страната.
Ирански публични представители оповестиха за 224 починали, най-вече цивилни, през последните 5 дни, до момента в който Израел разгласи, че за същото време са починали 24 цивилни.
Израелският министър на финансите Безалел Смотрич сподели, че към 3000 израелци са били евакуирани заради вреди, провокирани вследствие на иранските въздушни удари.
Инфо: Българска телеграфна агенция
Следвайте " Гласове " в и




