Президентът на САЩ Джо Байдън свика днес сутринта в Индонезия

...
Президентът на САЩ Джо Байдън свика днес сутринта в Индонезия
Коментари Харесай

Джо Байдън: Взривът в Полша може да не е от руска ракета

Президентът на Съединени американски щати Джо Байдън свика през днешния ден сутринта в Индонезия " незабавна " среща на международните водачи, откакто Полша, която е член на НАТО, съобщи, че ракета " съветско произвеждане " е умъртвила двама души в източната част на страната, покрай границата с Украйна, съобщи Асошиейтед прес.

Байдън, който беше разсънен през нощта с новината за детонацията на ракетата, се обади на полския президент Анджей Дуда, с цел да изрази своите " дълбоки съболезнования " за загубата на човешки живот. Американският президент даде обещание " цялостна поддръжка " и помощ от страна на Съединени американски щати за следствието в Полша и " удостовери стоманения ангажимент на Съединените щати към НАТО ".

На среща на огромна кръгла маса в балната зала на хотела си президентът на Съединени американски щати одобри водачите на Г-7, която включва Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, Обединеното кралство и Европейския съюз, дружно с ръководителя на Европейския съвет и министър-председателите на съдружниците от НАТО Испания и Нидерландия.

Байдън отговори с " не " на репортерите, които го попитаха дали ще даде настояща информация за обстановката в Полша.

Полското министерство на външните работи заяви по-рано, че ракета, създадена в Русия, е паднала в източната част на страната. Президентът на Полша Анджей Дуда беше по-предпазлив в изказванията си, като уточни, че няма безапелационни доказателства за това кой я е изстрелял и къде е създадена. Той съобщи, че " най-вероятно " е създадена в Русия, само че това към момента се ревизира. Ако това се удостовери, за първи път след нахлуването на Русия в Украйна съветско оръжие ще е паднало на територията на страна от НАТО, отбелязва АП, представена от Българска телеграфна агенция.

В основата на алианса на НАТО стои правилото, че нападението против един член е нахлуване против всички, напомня организацията.

Президентът на Полша сподели, че е доста евентуално страната да изиска съвещания по член 4 от контракта за НАТО.

Съгласно член 4 страна членка на НАТО може да изиска съвещания с останалите страни от НАТО, в случай че има опасения за териториалната си целокупност, политическата си самостоятелност или за сигурността си, напомня ДПА.

" Нашият дипломат ще участва на срещата на Северноатлантическия съвет на следващия ден в 10 ч. в централата на НАТО... доста евентуално е посланикът да изиска активиране на член 4, или съюзнически съвещания ", сподели полският президент пред публицисти.

Министър-председателят Матеуш Моравецки разгласи преди този момент, че Полша ще ускори наблюдението на въздушното си пространство след случая. Моравецки сподели, че е взето решение за повишение на бойната подготвеност на определени елементи на полските въоръжени сили, с необикновен акцент върху наблюдението на въздушното пространство.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг свика за по-късно денем изключителна среща на посланиците на НАТО , с цел да обсъдят събитията в Полша, оповестява още АП.

Съветът за сигурност на Организация на обединените нации също следва да се събере през днешния ден за авансово плануван брифинг за обстановката в Украйна. Със сигурност щеше да бъде издигнат и въпросът за ракетния удар в Полша.

В изказванията си Полша и НАТО използваха формулировки, които подсказват, че най-малко към този момент не преглеждат ракетния гърмеж като съветска офанзива, отбелязва АП.

В изказването на Полша не се преглеждат събитията на удара, в това число дали става въпрос за неточност при насочването на ракетата или за това тя да е била отклонена от курса от украинската защита. Президентът Дуда назова случилото се " еднократен " случай и сподели, че Полша остава спокойна.

В изказването на НАТО се споделя, че това е " драматичен случай ".

Украинският президент Володимир Зеленски назова ракетния удар в Полша " доста сериозна ескалация " на войната.

Ако Русия съзнателно е насочила ракетата си към Полша, тя рискува да въвлече 30-те страни от НАТО в спора, отбелязва АП.

Полските медии оповестиха, че ударът е бил нанесен в село Пшеводув, на 6 км от границата с Украйна.

Руското министерство на защитата отхвърли да стои зад " каквито и да било удари по цели наоколо до украинско-полската граница ".

В изказване министерството на защитата назова информацията " умишлена провокация " за разпространение на подправени вести за Русия.

Полският външен министър Збигнев Рау извика съветския дипломат и изиска незабавни подробни пояснения, заяви полското държавно управление.

След съвета Байдън съобщи, че гърмежът в Полша може да не е от съветска ракета

Съединените щати и техните сътрудници от НАТО проверяват гърмежа, при който починаха двама души в Полша, само че първичната информация сочи, че той може да не е породен от ракета, изстреляна от Русия, съобщи американският президент Джо Байдън, представен от Ройтерс.

Байдън приказва, откакто международните водачи, които вземат участие в срещата на Г-20 в Бали (Индонезия) организираха изключителна среща поради смъртоносните детонации в Полша, за които Украйна и полските управляващи обявиха, че са породени от създадени в Русия ракети.

Запитан за изказванията, че гърмежът е обвързван с Русия, Байдън сподели: " Има предварителна информация, която оспорва това. Не желая да приказвам преди да проведем цялостно следствие, само че е малко евентуално, съгласно траекторията, ракетата да е била изстреляна от Русия, само че ще забележим ".

Съединени американски щати и страните от НАТО ще проведат цялостно следствие преди да подхващат дейности, сподели Байдън.

Срещата беше свикана от президента на Съединени американски щати, откакто двама души бяха убити при детонация в село в Източна Полша, покрай границата с Украйна.

На срещата участваха водачите на Съединени американски щати, Германия, Канада, Нидерландия, Япония, Испания, Италия, Франция и Обединеното кралство. Всички, като се изключи Япония, са страни членки на НАТО, както и Полша.

Ако Русия бъде посочена като провинен за гърмежа, може да се задейства правилото на НАТО за групова защита, прочут като член 5, съгласно който нахлуване против един от членовете на западния алианс се смята за нахлуване против всички. Това би дало начало на разискването на евентуален боен отговор, отбелязва Ройтерс.

Полша съобщи, че ревизира дали е належащо да изиска съвещания според член 4 от учредителния контракт на НАТО, който разрешава на членовете да повдигат за разискване в Северноатлантическия съвет всевъзможни въпроси, които будят угриженост, изключително във връзка с сигурността.

Полша привика посланика на Русия във Варшава за пояснение, откакто Москва отхвърли да е виновна за случая в полското село.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР