Рекордно голямо количество петрол е преминало вчера през Ормузкия проток, заяви президентът Тръмп
Президентът Доналд Тръмп разгласи, че през Ормузкия пролив през вчерашния ден са минали кораби с исторически рекорден размер нахранени с 19 милиона барела нефт. В сегашен пост в обществената мрежа „ Трут Сошъл “ (Truth Social) Тръмп подчертава и на значимия спад в цените на петрола, оповестява Ройтерс.
„ Вчера през Ормузкия пролив минаха 19 милиона барела нефт – рекорден размер за всички времена. Цените на петрола към този момент понижават, а светът става доста по-безопасно място “, съобщи американският президент в своя обява.
Цените на петрола паднаха с повече от 3% през вчерашния ден, преминавайки под 80 $ за барел, след информация за прогрес в договарянията сред Съединени американски щати и Иран за реализиране на дефинитивно спокойно съглашение и последователно възобновяване на доставките през Ормузкия пролив.
Междувременно Министерството на финансите на Съединени американски щати разгласи през днешния ден общ лиценз, който позволява производството, доставките и търговията с ирански необработен нефт, както и нефтопродукти до 21 август.
Според меморандума за съгласие, подписан предходната седмица сред Вашингтон и Техеран, Съединени американски щати се ангажираха да разрешат износа на ирански необработен нефт и обвързваните с него услуги, в това число банкови интервенции, застраховки и превоз.




