Нов метод за засичане на лавини може да подобри безопасността
През зимата лавините съставляват една от най-големите рискове в планините и заради тази причина тяхното следене е от извънредно значение за сигурността. Сега откриватели от Института „ Фраунхофер “ за високочестотна физика и радарни техники са сложили нови основи в откриването на лавини, показа Phys.org.
Рискът от лавини в планините нараства с увеличението на количеството сняг. Една от защитните ограничения за понижаване на риска от лавини е осъществяването на следени, изкуствени детонации, с които се спускат големи маси сняг по авансово избран път, само че след детонирането е значимо е да се удостовери дали всичко е минало по проект.
За да се направи това, засегнатата зона би трябвало да се следи, без значение от метеорологичните условия.
България 4 мин. Празнуваме Богоявление - какви са традициите и вярванията? Съдържание от сътрудници 2 мин. Кога идва краят на изравнителните сметки за парно в София? България 2 мин. Кой има имен ден на Богоявление или Йордановден? Светът 1 мин. Части от Съединени американски щати са обхванати от мощна зимна стихия България 3 мин. Отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев България 2 мин. Какво ще е времето на Богоявление? Светът 2 мин. Ройтерс: Канадският министър председател Джъстин Трюдо подава оставка България 4 мин. Празнуваме Богоявление - какви са традициите и вярванията? Съдържание от сътрудници 2 мин. Кога идва краят на изравнителните сметки за парно в София? България 2 мин. Кой има имен ден на Богоявление или Йордановден? Светът 1 мин. Части от Съединени американски щати са обхванати от мощна зимна стихия България 3 мин. Отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев България 2 мин. Какво ще е времето на Богоявление? Светът 2 мин. Ройтерс: Канадският министър председател Джъстин Трюдо подава оставка Разгледай онлайн нашите промоционални брошури Цените са годни за интервала на акцията или до привършване на наличностите. Всички цени са в лв. с включен Данък добавена стойност.Пасивните радари могат да бъдат подобаващи за тази задача. За разлика от стандартния деен радар, пасивният радар не предава лични сигнали, които се отразяват от обекти и се връщат към своя правоприемник. Вместо това той разчита на сигнали, които към този момент участват, като тези от радио или телевизия.
Тази технология може да се употребява и за изстудяване на електронни чипове„ Тъй като пасивният радар не изисква предавателна антена и се нуждае от по-малко съставни елементи, той е по-евтин, по-лесен за стартиране и може да бъде надъхан без лиценз “, споделя доктор Диего Кристалини, началник на група във „ Фраунхофер “ FHR.
В отдалечени планински региони обаче радиосигналите нормално не са налични. Това значи, че откривателите би трябвало да разчитат на сигнали от сателитните на OneWeb или Starlink, които са налични по целия свят.
Непрекъснатите радарни изображения на земната повърхнина са вероятни с помощта на огромният брой спътници на Starlink, незабавно щом спътник се скрие зад хоризонта, се появява нов, създавайки изображения на региона, които са лесни за пояснение.
Снимка: Ройтерс
Използвайки топографските данни на планина, доктор Кристалини и неговият екип са създали среда, която да им разреши да симулират лавини и да проучват дали могат да бъдат открити благодарение на сателитни сигнали.
Тази технология може да се употребява и за изстудяване на електронни чиповеЗа да тестват на процедура обещаващите резултати от симулацията, откривателите също са употребявали своята пасивна радарна система за разкриване на дребни и следени свлачища в някогашна базалтова мина на Рейн покрай немския град Ремаген. Тези свлачища пораждат, когато екскаватор изсипва товара си във към момента зеещата дупка.
„ Както симулациите, по този начин и практическият тест демонстрираха, че пасивният радар със сигнали от спътници е подобаващ за разкриване и потвърждаване на лавини “, обобщава доктор Кристалини.
Последвайте ни за още настоящи новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK