През септември износът на българско вино за Китай е възлизал

...
През септември износът на българско вино за Китай е възлизал
Коментари Харесай

Експортна трагедия: Българският износ на вино за Китай се срина до 6 литра за месец

През септември износът на българско вино за Китай е възлизал на неуместната стойност от едвам 6 литра, сочат данни на митниците на Поднебесната империя, предава Българската търговско-промишлена палата.

Това е срив от впечатляващите 99,9858% в съпоставяне със същия месец на предходната година, през който експортът ни на вино за страната е възлизал 40 522 литра на обща стойност съвсем 283 хиляди $.

" При тези условия може и поименно да се каже кои китайци от град Чънду, провинция Съчуан, където е минало границата, са консумирали българско вино ", показват от БТТП.

Общата наклонност за цялата 2020 година също е към спад на износа, само че не в колосалните мащаби, наблюдаващи се през предишния месец. За първите девет месеца той е възлизал на 109 хиляди литра вино на стойност 381,5 хиляди $. През същия интервал на 2019 година експортът на алкохолната напитка е възлизал на 412,1 хиляди литра за 2,1 млн. $, т.е. износът се срутва съвсем с четири пъти.
 Производството в България продължава да спада – какво значи това
Производството в България продължава да спада – какво значи това

То ще се задържи потиснато по-дълго, в сравнение с анализаторите чакат

Само в един сегмент на експорта се следи напредък, само че той е пренебрежимо дребен спрямо общата картина. Това са разфасовките от по над 2 литра, при които от началото на актуалната година сме изнесли 654 литра за общо 2,8 хиляди $. През 2019 година износът на такива е бил двойно по-нисък - 305 литра за 387 $.

Данните за българския експорт идват на фона на покачването на експорта към Китай от други страни. Сред тях е Аржентина, които съумяха да го усилят с 50% на годишна основа за същия интервал. Същевременно през годините общата наклонност е на повишаване на потреблението, тъй че казусът не е потрес в търсенето от страна на китайските консуматори.

Но Аржентина не е единствената страна, която бележи повишаване. В съпоставяне с нас, обичайни и нетрадиционни производители на вино също регистрират висок експорт за Китай. Подреждането измежду страните в Европейския съюз е Франция (8,1 млн. литра), Испания (2,8 млн. литра), Италия (2,8 млн. литра). " България естествено се подрежда измежду " обичайните " производители на вино Дания, Швеция и Холандия, като от тези " производители " единствено Швеция се " показва " по зле от нас със надлежно експорт на един литър за 80 юана ", пишат от БТТП.

Графика: Консумация на вино в Китай (в млн. хектолитра; данните за 2019 година са предварителни)
 Снимка 505845
Източник:

Източник: Statista

Причините за тази експортна покруса са доста. От една страна, куриерските компании отхвърлят да изнасят алкохолни питиета от България поради влошения митнически режим у нас. " Износът на 18 бутилки коняк за Шенжен, провинция Гуандонг досега лишава над 2 седмици подготовка и то единствено като карго пратка поради проблемите с куриерските служби и сбърканото ни законодателство ", показват от БТТП.
 Затварянето на стопанските системи нанесе нов удар по производството на вино
Затварянето на стопанските системи нанесе нов удар по производството на вино

Това е втора поредна година на спад за бранша

Друга причина е договарянето на отбраната на географските инструкции сред Европейския съюз и Китай. При последното съглашение, реализирано в самия завършек на октомври тази година, бяха регистрирани едвам три географски инструкции на български артикули: българско розово масло, вино Дунавска низина и вино Тракийска равнина. Парадоксално, всички останали от записаните български търговски инструкции в Европейския съюз не бяха включени в договорката.

Такъв да вземем за пример беше казусът на българското кисело мляко. " Производителите в Китай всеобщо създават чисто " българско кисело мляко " с бактерии от Холандия и мляко от Нова Зеландия. Те вършат милиарди облаги на гърба на българските производители и на България ", тогава от БТТП.

Но като най-важна причина за срамно ниския експорт съгласно специалистите от организацията е европейското финансиране за реклама на българското винопроизводство в страни отвън Европейския съюз.

" Налетите милиони в представянето на българското вино явно не правят работа ", показват от БТТП. " За наше страдание те демонстрират, че европейското " финансиране " или по-скоро " асимилиране " е директна форма на плячкосване на популацията и то не е обвързано с позитивни резултати. Сектори, които не се подкрепят, реализират извънредно положително показване и не им пречи да популяризират името на България. Други браншове, които са свръхсубсидирани, явно се употребяват, с цел да изтичат нашите средства като данъкоплатци към Китай. "
 България се подрежда измежду главните експортьори на вино от началото на пандемията
България се подрежда измежду главните експортьори на вино от началото на пандемията

По думите на специалисти изнасяме виновност най-вече от междинния и ниския сегмент

В началото на тази година регламентът за финансиране на рекламите в трети страни беше изменен към увеличение на държавната дотация за винопроизводителите. Докато през 2019 година от еврофондове се покриваха 50% от разноските им за промотиране отвън Европейския съюз, от януари те започнаха да получават дотация в размер на още 30% по размер " Популяризиране в трети страни " от Националната стратегия за подкрепяне на лозаро-винарския бранш 2019 - 2023 година

Поради тази причина и размерът на мярката беше повишен до общо 6,3 млн. лева, от които две трети или 4 млн. лева идваха от еврофондове, а 2,3 млн. лева - от републиканския бюджет на България. Така единствено в границите на две години средствата нарастват с съвсем 35% - от 4,69 млн. лева през 2018 година до 6,3 млн. лева през 2020 г.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР