„Планът за победа“ на Зеленски е план за война между Русия и НАТО
През пролетта на 2022 година тогавашният английски министър председател Борис Джонсън предлага на украинския президент „ Дайте да водиме война “. По всяка вероятност Зеленски възприема безусловно казаното от премиера, т.е. Украйна ще води война против Русия дружно с Англия и Съединени американски щати. През идващите две години в това няма съмнение, тъй като Украйна е затрупана с въоръжение от всевъзможен тип и диаметър, платено е на хиляди наемници да водят война дружно с Въоръжените сили на Украйна (ВСУ), а с финансови средства се устоя административна конструкция на страната. Вече трета година, макар оказаната помощ, мечтаният резултат, а точно провалянето на Русия, не е постигнат.
През лятото на 2024 година ВСУ търпят проваляне и на украинския президент се постанова да се моли на Англия и Съединени американски щати да се включат във войната. В противоположен случай ситуацията става сериозна освен за ВСУ, само че и за страната като цяло. Те обаче не се вземат решение да стартират война с Русия и насърчават Украйна да предприеме целенасочени удари по нея, с цел да я принуди да стартира договаряния при техните условия, т.е. по „ формулата Зеленски “.
Първият от тях беше настъпателната интервенция в Курска област с последна цел завладяване на територия, в която се намира атомната електроцентрала в град Курчатовск. Научавайки за интервенцията, някогашният главнокомандващ ВСУ военачалник Залужни задава въпроса „ Добре, ще завземете плацдарм в Курска област, а по-нататък? “. Отговор на въпроса му няма. Операцията стартира пламенно, с четири елитни бригади, 200 танка и 400 бронемашини, като последователно броят на бригадите нараства на 13. Три месеца по-късно задачата не е реализирана, а към края на септември ВСУ губи към 19 000 бойци, 130 танка, 150 БМП и БТР, 100 артилерийски системи и 30 РСЗО.
След като първият удар не реализира задачата си, стартира дейна подготовка на втория - нанасяне на удари в дълбочина на съветската територия. За тях обаче е належащо позволение от Съединени американски щати, Великобритания и Франция. След разнообразни срещи и диалози излиза наяве, че САЩ/НАТО нямат никакво желание да водят война с Русия поради Украйна. Значи думите „ дайте да водиме война “ означават „ воювате вие, а ние ще оказваме помощ до момента в който и колкото е належащо, с цел да може да изпълнявате американско-британския проект за битка с Русия ". При това какъв брой е належащо вземат решение Съединени американски щати, а не Украйна.
Президентът Зеленски създаде собствен проект за войната с Русия, осъществяването на който да наложи на Русия да стартира договаряния. За да потвърди опциите на страната и да впечатли Съединени американски щати преди визитата си във Вашингтон, той провежда две интервенции - завладяване на съветската сондажна платформа „ Крим-2 “ в Черно море и ново нахлуване в Курска област. Платформата беше атакувана от към 150 бойци с 14 американски катера, от които в сражението бяха потопени осем и убити над 80 бойци от украинския спецназ. Руското командване навреме разкри подготовката за нахлуване в Курска област и нанесе контраудар, приключил с освобождение на територия и обилни загуби на ВСУ в хора и бойна техника. Планираното усещане не се реализира.
Въпреки това стартира пламенно пропагандиране на „ проекта за успеха “ над Русия, а по-точно на проект за замесване на НАТО във война с Русия и затова за избавяне на Украйна и персонално на президента Зеленски. Три са главните точки на проекта: Съединени американски щати би трябвало да разрешат удари по значими обекти в дълбочина на съветската територия, да дават заем на правилата на ленд-лиза и неотложно да одобряват Украйна в НАТО. Те са оповестени от експремиера Борис Джонсън и са доказани от Зеленски при непредвиденото посещаване на Урсула фон дер Лайен в Киев.
Планът не е признат, освен тъй като ще провокира война с Русия, само че и заради това, че на Украйна въобще не се поставя да има собствен проект.
Защото войната на територията ѝ е битка за образуване на нова система за сигурност в Европа, налагаща се и от плануваното разполагане на американски и съветски ракети със междинен обхват на нейна територия. За нов контракт за стратегическите настъпателни оръжия, който е нужен на Съединени американски щати и в който те ще се стремят да въвлекат и Китай, само че за договаряния по който към този момент Русия не е съгласна заради политиката на Съединени американски щати в украинския спор. В последна сметка, битката е за формиране на нови сфери на въздействие на планетата и основаване на нов международен ред. Именно заради това не може да се допусне Украйна да основава спънки с какъвто и да е собствен проект, объркващ разрешаването на посочените световни проблеми.
За образуване на нова тактика на Запада и за разтуха на Украйна е подредено антантата от 50 страни да разиска въпроса за потребление на ракетите с огромен обхват на 12 октомври в базата „ Рамщайн “. Въпросът е по какъв начин да продължи конфликтът, без да бъде допусната конвенционална или нуклеарна война с Русия. Има един забавен миг от срещата във Вашингтон сред английския министър председател Киър Стърмър и президента Джо Байдън. В известието за нея се споделя, че е обсъждана тактика за по-нататъшни дейности в украинския спор. Предполагам, че на 12 октомври точно тя ще бъде главният въпрос, който ще се разисква с присъединяване на немския канцлер, френския президент и английския министър председател.
Каквото и решение да бъде взето за ракетите с огромен обхват, то би трябвало да бъде глобено от президента на Съединени американски щати. Одобрение надали ще има, тъй като мнението на Пентагона е негативно, пък и предстоят избори и ескалацията на спора няма да бъде от полза на кандидата на демократите. Ясното отвращение да се позволи потреблението на тези ракети демонстрира мястото и ролята на Украйна в битката на Съединени американски щати за опазване на международното водачество. Всъщност те от дълго време са известни – страната е единствено средство за битка с Русия и разходен материал в нея.
Защо Съединени американски щати не позволяват удари по съветска територия с ракети с огромен обхват?
Защото, в случай че ги разрешат, стават директни участници във войната. Стават, тъй като без присъединяване в подготовката на ударите на техни експерти, не наемници, а настоящи експерти и структури от въоръжените сили на Съединени американски щати, те са невъзможни. Само ракетчиците на Пентагона, за ракетите от комплекс АТКМС, английските за „ Сторм шядоу “ и френските за СКАЛП могат да разработят полетните задачи на ракетите и да ги вкарат в системата им за ръководство. Именно заради това те ще станат действителни участници във войната. Съединени американски щати и НАТО обаче не желаят това.
На идната среща в базата „ Рамщайн “ антантата евентуално ще одобри тактика, която няма да я направи директен участник във войната, а във военно отношение да реализира резултат както при потребление на ракети с огромен обхват. Предполагам, че за постигането му могат да се употребяват два разновидността – с ракети украинско произвеждане и с БЛА от самолетен вид.
В началото на септември украинският министър на защитата Рустем Умеров съобщи, че е основана стратегия за серийното произвеждане на два от дълго време създадени лични ракетни комплекса, „ за чието финансиране има устно единодушие на западните сътрудници “. Става въпрос за оперативно-тактическия „ Сапсан “ с далекобойност 480 км и противокорабния „ Нептун “ с обхват 300 км. Този вид обаче е проблематичен, тъй като изисква време и сигурна отбрана от съветските удари. В това отношение сладкодумен е ударът в края на септември по летище в Хмелницка област. При него сигурно са унищожени два, а съгласно други източници са изумени четири изтребителя F-16. Периодично се унищожават и индустриални предприятия от украинския ВПК.
Значително по-достъпно за реализация е потреблението на безпилотни летателни апарати (БЛА) от самолетен вид. Те летят на дребна височина, заради което радиолокационните станции не могат да ги открият навреме. То се затруднява и от обстоятелството, че при изработването им се употребяват и разнообразни неметални материали и даже здрав картон, каквито да вземем за пример БЛА доставя на ВСУ Австралия. При едновременно използване на десетки апарати по един крупен обект обезпечено ще се реализира резултат, по-голям спрямо този от ракетите с огромен обхват, тъй като лимитираното количество на последните не разрешава масирано потребление. Така ще се сътвори добра опция за нанасяне на удари в дълбочина на руска територия, без Съединени американски щати и НАТО да носят отговорност за тях. Те ще се употребяват от ВСУ, а присъединяване на Съединени американски щати няма да се промени спрямо досегашното - те ще продължат да дават на ВСУ разследваща информация за набелязаните обекти. Необходимият резултат ще се реализира при произвеждане на доста количеството БЛА от този вид освен в Украйна, само че и в страни от Европейски Съюз. За информация – в последно време 15 страни доставят на ВСУ подготвени БЛА или комплектуващи детайли, от които Украйна създава разнообразни по предопределение апарати. Това разреши на ВСУ на 6 февруари т.г. първи в света да образуват нов жанр армия – безпилотна авиация.
Изглежда, че в политически аспект шумът към ударите с ракети с огромен обхват може да се окаже прикритие на обсъжданата тактика във Вашингтон. Ако догатката за бъдещата тактика на САЩ/НАТО се окаже правилно, руската система за Противовъздушна отбрана ще бъде изправена пред съществени компликации, а вероятността за поразяване на стратегически обекти с стандартни средства ще се усили доста. Поради това Русия подхваща разнообразни стъпки за своя отбрана освен от такива удари, само че и за отбрана при напълно друга конюнктура. Например, в случай че САЩ/НАТО въпреки всичко решат директно да се намесят в украинския спор или го създадат индиректно, само че по неприемлив за Русия метод.
Първата от тях е оповестеното преразглеждане на документа " Основи на държавната политика в региона на нуклеарното въздържане “, който е част от нуклеарната теория на страната. Според руския президент „ експанзията против Русия от страна на всяка неядрена страна, подкрепена от нуклеарна мощ, ще се преглежда като тяхна взаимна офанзива “. Засега измененията са ориентирани главно против Украйна и Съединени американски щати, Англия и Франция, които са ѝ доставили ракети с огромен обхват. Русия си резервира правото „ да употребява нуклеарни оръжия и при положение на сериозна опасност за суверенитета с стандартни оръжия, като стратегическата и тактическа авиация, крилатите ракети, БЛА и хиперзвуковите ударни средства “. Неслучайно БЛА са маркирани като средства, способни да основат сериозна опасност.
Освен това от 1 декември Русия усилва състава на въоръжените сили със 180 хиляди, с които общият им персонален състав става съвсем 2.4 милиона, от които 1.5 млн. военнослужащи. Тя показва увереност и с провежданите огромни войскови учения. Такива бяха ученията на ракетните елементи, въоръжени с тактическо нуклеарно оръжие, на стратегическата авиация с присъединяване на китайски стратегически бомбардировачи и неотдавна приключилото огромно военноморско „ Океан-24 “ с присъединяване на ВМФ на Китай. Впрочем показателно за стратегическото военно съдействие сред Русия и Китай е взаимното петчасово наблюдаване на съветски и китайски стратегически бомбардировачи, изхвърчали от свърхсекретното съветско летище в Анадир. Известно е, че то се употребява от съветската стратегическа авиация, че там са подземните хранилища с гориво и специфични муниции и че от него тя има достъп до обектите на Съединени американски щати в Аляска и базите им в Тихоокеанския район. Затова потреблението му на 24 юли и от китайски стратегически бомбардировачи е прекомерно показателно.
Русия може да сътвори проблеми на Съединени американски щати в доста значими за тях райони посредством доставка на модерни оръжия на техни съперници.
Нека припомня, че на икономическия конгрес през юни т.г. съветският президент беше явен: „ Ако някой доставя оръжие на Украйна за потребление против нашата страна, то за какво и ние да не доставяме оръжие в райони, в които то може да се употребява против чувствителни обекти? “. Чувствителни обекти в района са американските сухопътни, военновъздушни и военноморски бази. В Бахрейн например е щабквартирата на 5-ти американски флот, най-мощното обединяване на Военноморски сили на Съединени американски щати. Според организация " Ройтерс " в Техеран са се провеждали договаряния сред хусите и съветски представители за доставка на свръхзвукови противокорабни ракети „ Яхонт “ с обхват 300 км, способни да поразяват и земни обекти. Засега не е явен резултатът от тях, само че е известно, че през септември съветският танкер, употребен и за транспорт на имущество, „ Академик Пашин “, охраняван от стражевия транспортен съд „ Неустрашими “, дебаркира в йеменското пристанище Ходейда. Очевидно е, че във Вашингтон има върху какво да се замислят.
Русия има и други разновидности за влияние.
По инструкции на президента ѝ вече се проучва въпросът за прекъсване на доставката на уран, исполин и никел за неприятелски страни. Те са значими първични материали за американските и европейските авиационно-космически компании, без които естествената им работа би била мощно затруднена. Само един образец: знае се, че 60% от нужния обогатен уран на френската нуклеарна енергетика се внася от Русия.
Създаващата се военнополитическа конюнктура към Украйна усилва напрежението и вътре в страната, израз на което е отстраняването на редица министри и членове на президентската администрация. Твърди се, че външният министър е освободен, тъй като предложил договаряне с Русия посредством подчинение на избрана територия. Възможно е от ден на ден хора на виновни държавни постове да схващат, че Западът употребява страната им единствено като средство за битка с Русия и че няма никакво желание да се намесва директно в нейна отбрана.
Поради това вероятността пред Украйна по никакъв начин не е утешителна и тя се отразява в увеличаващия се брой жители, склонни към договаряне с Русия. Това обаче не е в полза на днешното украинско управление, за което прекъсването на войната значи освен политическа крах и заради това то ще продължи да жертва страната си в интерес на Съединени американски щати и НАТО. Те от своя страна няма да се откажат да употребяват Украйна като средство за реализиране на своите цели и ще търсят нови разновидности за продължение на спора без да има заплаха за тях.
Следвайте " Гласове " в и