Полезни съвети за подобряване на съня по време на коронавируса
През последните няколко месеца най-обсъжданата и настояща тематика освен в България, а и по света е върлуващият ковид, който продължава да се популяризира скоростно и да обгръща от ден на ден страни.
Чрез българските медии Националният действен щаб за битка с COVID-19 всекидневно и по няколко пъти дневно прави изказвания за поддържане на добра осведоменост измежду популацията и увещание сериозността на обстановката.
И макар положителните планове, непрестанното коментиране на пандемията, неизбежно внася ужас и предизвиква паники у значително хора. Все по-трудно е да се отърсим от терзанието, което вечер ни пречи да се отдадем на пълноценна отмора през нощта.
Затова сме ви подготвили няколко потребни съвета по какъв начин да подобрите съня си.
На първо място, час-два преди да си легнете вечер, се пробвайте да се абстрахирате от тематиката за ковид. За задачата не коментирайте световната пандемия със фамилията си и не гледайте вести или каквито и да е излъчвания, свързани с нея. Има надалеч по-приятни и развлекателни стратегии, на които можете да се насладите и които ще ви оказват помощ да се откъснете от паниките.
Препоръчително е да избягвате консумирането на огромно количество храна късно вечер, защото преяждането може да аргументи разтревожен сън. Също по този начин не прекалявайте с алкохола, тъй като той предизвиква хъркане и също нарушава съня.
Чудесен метод за релаксиране е да уважи обичана книга или да изгледате забавен и разтоварващ филм. А за какво не и да се потопите в ритмите на нежна и отпускаща музика. Тя влияе позитивно върху настроението и носи чувство за успокоение, което ще спомогне за по-пълноценен сън.
Друга потребна процедура е несъмнено медитацията. Непосредствено преди лягане си подарете няколко минути тишина и успокоение. Усамотете се, затворете очи и дишайте и издишайте постепенно и надълбоко. По този метод ще „ почистите “ мозъка си и ще възстановите душевния си баланс. Това сигурно ще ви помогне в битката с безсънието.
Ако сте измежду хората, които не вървят на работа по време на карантинния интервал, евентуално разполагате с много свободно време. Въпреки това се пробвайте да поддържате рутината, която сте си основали в естествени работни дни. Ставайте и лягайте през часовете, към които е свикнал организмът ви. Също по този начин избягвайте дългите дневни дрямки, защото те объркват вашия биологичен часовник и в следствие се мъчите да спите през нощта.