Атмосферните реки са се изместили към земните полюси, което води до големи метеорологични промени
През последните десетилетия атмосферните реки, които придвижват водни пари високо над повърхността на Земята, са изместили позицията си - радикална смяна, която може да окаже въздействие върху метеорологичните модели и преваляванията на цялата планета.
Учени от Калифорнийския университет в Санта Барбара откриват, че през последните 40 години атмосферните реки в двете полукълба са се доближили с към 6-10° към полюсите. Това значи, че регионите, наранени от тях, са по-далеч на север в Северното полукълбо и по-далеч на юг в Южното полукълбо, в сравнение с в миналото.
Изследователите изясняват, че съществена причина за смяната е захлаждането в източната част на тропическия Тихи океан през последните четири десетилетия, макар че означават, че веригата от събития „ към момента не е изцяло проучена “.
Атмосферните реки съставляват течащи потоци от водни пари в земната атмосфера, които оказват огромно въздействие върху равнищата на дъжд и сняг. Те могат да варират в необятни граници във връзка с размера и интензивността си, само че междинният поток може да придвижи същото количество водна пара като водния в устието на река Мисисипи.
Една от по-известните атмосферни реки е така наречен „ Ананасов експрес “ – тя доставя влага от тропическия Тихи океан към Хаваите към западното крайбрежие на Съединени американски щати и Канада. Когато тази линия от пресен, мокър въздух доближи западното крайбрежие, тя може да провокира обилни поройни дъждове в Калифорния, както и в Орегон, Вашингтон и Британска Колумбия.
Смята се, че към 50 % от дъжда и снега по западното крайбрежие на Съединени американски щати се доставят от атмосферните реки. Те обаче не са единствено северноамерикански феномен - атмосферните реки въздействат на времето и разпределят преваляванията по целия свят.
Новото проучване демонстрира, че неотдавнашното им изместване към полюсите може да има съществено влияние върху международните метеорологични системи през идващите години.
Регионите, които са разчитали на атмосферните реки за своите превалявания, могат да се изправят пред нараснала суша и горещи талази, до момента в който районите на по-високи географски ширини евентуално ще станат очевидци на по-обилни превалявания, по-силни стихии и нараснал риск от наводнения.
За район като Южна Калифорния придвижването на атмосферните реки на север може да понижи още повече количеството на преваляванията, което ще докара до още по-големи проблеми с дефицита на вода, сушите и горските пожари. В същото време в райони като Тихоокеанския северозапад може да се следи още по-влажно време, което да докара до проблеми като наводнения.
Все още обаче има доста незнайни по отношение на по-широките последствия от напредването на атмосферните реки към полюсите. Така да вземем за пример нямаме никаква визия по какъв начин ще се отрази това на международния океан.
Изследването е оповестено в списание Science Advances.
Източник: IFLScience