През месец октомври традиционните космически празненства за фокусирани върху годишнината

...
През месец октомври традиционните космически празненства за фокусирани върху годишнината
Коментари Харесай

Отбелязваме цели 60 години от съветската мисия Луна 3, заснела обратната страна на Луната!

През месец октомври обичайните галактически празненства за фокусирани върху годишнината от полета на първия неестествен сателит – “Спутник 1 ”. За мен обаче този сателит не е изключително незабравим в научно отношение – просто железна сфера с радиопредавател. Най-великата задача на 50-те години според мен си остава руската “Луна 3 ” – тъй като тя първа съумява не просто да доближи Луната, само че даже да снима нейната противоположна страна! 

Изстрелването на “Луна 3 ” е извършено на 4-ти октомври 1959-та година благодарение на ракета, производна на именитата “Р7 ” (Семьорка). Скоро след излитането излиза наяве, че радиосигналът е по-слаб от предстоящото, а температурите навътре в автоматизираната лунна станция се повишават. Наземното управление съумява да промени околоосното въртене на “Луна 3 ” и да изключи част от апаратурата, с което температурите са нормализирани.

На 6-ти октомври “Луна 3 ” прелита на 6 200 километра от повърхността на естествения ни сателит – това е моментът на най-голямото сплотяване. На 7-ми октомври противоположната страна става забележима за автоматизираната станция и тя стартира да я фотографира. Заснети са общо 29-ти фотоси. Ръководството на експедицията се пробва да смъкна фотосите на Земята още на 8-ми октомври, само че заради обстоятелството, че сигналът е слаб, тези ранни опити са несполучливи. Чак на 18-ти октомври, когато “Луна 3 ” се приближава до Земята, 17 от сниманите 29 фотоси са свалени сполучливо. Фотографиите не са с високо качество, само че с помощта на тях човечеството за пръв път вижда по какъв начин наподобява тази страна на Луната, която е вечно скрита от Земята!

Отминават цели шест десетилетия, преди издигнат от индивида уред да кацне меко на противоположната страна на Луната. Това се случва през януари 2019-та година, когато китайската лунна задача “Чанг’e 4 ” се спуска на дъното на кратера Фон Карман. 

Източник: cosmos.1.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР