Министър Цоков: Над 5500 ученици са преминали обучение по програмиране
През миналите 6 години повече от 5500 възпитаници са завършили образование по приложно програмиране и огромна част от тях към този момент са осъществени сполучливо на пазара на труда , регистрира просветният министър професор Галин Цоков по време на церемонията по довеждане докрай на четвъртия випуск на Национална стратегия „ Обучение за IT умения и кариера “. Той връчи грамоти на учениците с отличен триумф от тазгодишното ѝ осъществяване.
„ През тази година са подготвени 201 възпитаници, от които 192 са се дипломирали и са получили удостоверение за валидиране на професионална подготовка в региона на приложното програмиране “ , заяви проф. Цоков, добавяйки, че от тях отличниците са 50 като те и обучителите си ще получат грамоти за постигнатите резултати.
„ Националната стратегия „ Обучение за ИТ умения и кариера “ е практическо изражение на думата „ партньорство “. Между институциите, бизнеса, университетските среди и учебните заведения “, акцентира проф. Цоков. По думите му това е четвъртият випуск, който сполучливо се дипломира, а доста от учениците, минали през програмата, към този момент работят в ИТ компании или не престават образованието си в тази сфера. „ Затова и страната ще продължи да поддържа тази самодейност “, изясни той и добави, че до момента по нея са вложени към 2 млн. лв. . Според него това са устойчиви вложения , които занапред ще дават плодове.
„ За мен тази стратегия демонстрира, че още преди 6 години са планувани потребностите на обучение 5.0. – да има образование, ориентирано към преодоляване на специалности на бъдещето и което е причина за създаване на мрежи от партньорства “ , разяснява министърът и акцентира, че сходни сполучливи образци би трябвало да се употребяват и в други области и моделът им да се мултиплицира.
„ Над 90% от приключилите по програмата се осъществят сполучливо в IT бранша, а Пловдив се утвърждава като един от най-продуктивните центрове “, посочи националният координатор по програмата проф. Ивайло Старибратов , обяснявайки, че образователните стратегии са създадени в партньорство от представители на IT бизнеса, висши учебни заведения и професионални гимназии.
Обученията се провеждат от пет центъра – в София, Правец, Русе, Пловдив и Бургас, а се организират в над 40 изнесени центъра в разнообразни обитаеми места в учебни заведения и университети. В преподаването се включват и експерти от ИТ бранша и от висши учебни заведения, което основава условия за продан на познания сред бизнеса и учениците. Осъществяват се и стажове във компании.
Програмата обезпечава образование по програмиране на деца от Х, ХI и ХII клас. Те вземат участие в п рограмата през свободното си време – през седмицата, в събота и неделя или през ваканциите. Тези, които през идната образователна година, ще бъдат в Х или в XII клас, могат да вземат участие в програмата за придобиване на професионална подготовка „ Приложен програмист “ посредством регистрационна форма, оповестена в МОН. Те могат да се записват до 9 септември.




