През годините учените успяха да разкрият много от мистериите и

...
През годините учените успяха да разкрият много от мистериите и
Коментари Харесай

10 психологически факта, които разкриват доста за нас

През годините учените съумяха да разкрият доста от мистериите и минусите на човешкия мозък, заровени надълбоко в нашата душeвност, написа BrightSide.

Именно заради тази причина през днешния ден ви подканваме на едно странствуване във вашата лична глава, което ще ви разкрие повече за метода, по който съзнанието действа. 

1. Постоянно променяме спомените си

Имаме навика да гледаме на нашите мемоари като къси филми или видео клипове. Като на неща, които стоят на някой " рафт " в мозъка - в сигурност и непроменими. Оказва се обаче, че спомените за минали събития се трансформират всякога, когато решим да си ги напомним.

Тяхното наличие е повлияно от привършване на паметта и от събития, настъпили в по-близкото минало. Например, нямате ясни мемоари от всички хора, които са се включили към едно семейство преди няколко години, само че защото вашата вуйна в никакъв случай не пропуща сходни събития, мозъкът ви в последна сметка я включва в спомените - даже в случай че тя отсъства в този съответен случай.

2. Можем да имаме единствено стеснен брой другари

Чували ли сте за цифрата на Дънбар? Според психолозите и социолозите, които са го измислили, то демонстрира оптималният брой хора, с които човек може да поддържа близки връзки. Така че даже и да имате хиляди " другари " във Фейсбук, можете да поддържате смислена връзка единствено с 50-200 от тях.

3. Чувстваме се по-щастливи, когато сме заети

Представете си, че сте на летището и би трябвало да вземете багажа. След 10 минути достигате до зоната за искане и неотложно събирате куфара си.

И в този момент, малко по-различна обстановка. Намирате директен път и успявате да стигнете до въртележката на багажа единствено за две минути. След това оставите останалите осем минути, до момента в който чакате куфара да се появи.

И в двата случая не ви нужни повече от 10 минути, с цел да вземете багажа. Във втория сюжет обаче евентуално сте се чувствали по-нетърпеливи и недоволни. Това се дължи на обстоятелството, че нашият мозък не харесва да бъде празен и избира да остане ангажиран вместо това. И за всяка приключена задача, той ни възнаграждава с допамина, хормона на щастието.

4. Можем да запомним единствено 3-4 неща едновременно

Изследванията демонстрират, че нашият мозък не може да съхранява повече от 3-4 броя информация едновременно. Освен това тази информация може да бъде непокътната единствено за 20-30 секунди. След това, ние я забравяме, в случай че не си го припомняме още веднъж и още веднъж.

Например, вие шофирате и говорите по телефона (не правете това!). Лицето на другия край ви дава номер, само че не можете да го напишете, по тази причина опитате да го запомните. Вие повтаряте номера още веднъж и още веднъж, с цел да го запазите във вашата краткотрайна памет, до момента в който не можете да го изключите и да го запишете.

Между другото, фактът, че намираме по-лесно да си спомним 3-4 броя информация едновременно, изяснява за какво толкоз доста неща се състоят от 3-4 числа или линии. Това важи за номерата на телефонните и кредитни карти и даже към параграфа, който четете!

5. Нашето образно усещане на нещата се разграничава от действителния им тип

Мозъкът ни непрестанно обработва информацията, получена от сетивните органи. Той проучва образни облици и ги интерпретира в налична за нас форма. Например, повода, заради която можем бързо да четем текст, е фактът, че в действителност не го четем. Ние просто виждаме първата и последната писмен знак от всяка дума и интуитивно попълняме останалите, въз основа на наше минало прекарване.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР