Да си го кажем направо. Няма такова животно като автомобил с нулеви емисии
През август 2022 година щатът Калифорния сполучливо одобри Закона за чистите коли II, който на процедура не разрешава продажбата на всички коли с вътрешно горене от 2035 година
Макар да считаме, че цялостната възбрана е малоумен метод за продобиване на потребителите, не за това желаеме да изхейтим през днешния ден. Не, днешният въпрос е за колите с нулеви излъчвания или #ZEV, в случай че желаете да звучите готино в обществените мрежи.
Над тематиката разсъждава плодовитият създател от уеб страницата carbuzz – Герхард Хорн.
В навечерието на приемането на новия закон Калифорнийският съвет за въздушни запаси (CARB) на драго сърце туитваше за #ZEV и #EV, само че действителната дефиниция на закона се отнася за транспортни средства без излъчвания от ауспуха.
Превозно средство без излъчвания от ауспуха и транспортно средство с нулеви излъчвания не са едно и също, най-много тъй като последното не съществува.
От техническа позиция терминът „ без излъчвания от ауспуха “ също е погрешен, защото електрическият автомобил няма изпускателна система, само че ще го оставим да отпадне, тъй като PHEV, които към момента ще могат да се продават, имат такава.
Превозните средства, които не отделят излъчвания от ауспуха, са свързани с доста условия. Първо и най-важно, това значи, че притежателят би трябвало да махне от уравнението всички излъчвания, отделени при производството на автомобила.
При потребление на това определение излъчванията стартират да се регистрират едвам откакто притежателят подкара своята нова Tesla Model Y, щом тя дойде на прага му.
Когато се вземе поради индустриалният развой на автомобила, продължаването на шофирането на типичен автомобил е по-малко нездравословно за околната среда, в сравнение с закупуването на нов електрически автомобил.
Второ, би трябвало да пренебрегнете всичко от другата страна на щепсела. Електрическата мрежа на Калифорния е по-благоприятна от множеството, като от ден на ден разчита на слънчева, вятърна и геотермална сила. Щатът желае да премине към 100% нулеви въглеродни излъчвания до 2045 година, цяло десетилетие по-късно, в сравнение с се допуска, че колите му ще бъдат без излъчвания.
Неудобната истина е, че през предходната година мрежата е работила със 100% възобновима сила единствено един ден. На 8 май 2022 година страната е произвела задоволително сила от възобновими източници, с цел да задоволи 103% от търсенето.
Това е впечатляващо достижение, само че е обществена загадка, че не може да се разчита напълно на слънчева сила, тъй като слънцето в последна сметка залязва.
Тогава положителният остарял природен газ би трябвало да запълни недостига, в случай че не съхранявате нощната сила на целия щат в акумулатори, което ще отнеме голяма повърхност.
Можете да инсталирате лична слънчева система вкъщи или да инвестирате в дребна вятърна мелница, само че електрическият автомобил няма да бъде в действителност без излъчвания, до момента в който цялата ни енергийна мрежа не стане такава.
Макар че мнозина може да обърнат глава с гадност, колите би трябвало да се продават със стикер, на който ясно да е посочено какъв брой излъчвания са били нужни, с цел да бъдат създадени.
В това число влизат добивът на минерали за батерията, превозването на тези коли в международен мащаб, както и зомбиращите думи на търговците по представителствата, които се пробват да ви убедят, че автомобилът е без излъчвания.
Само си помислете за всички излъчвания от 2500-те служащи в завода, които карат колите си, с цел да стигнат до завода за произвеждане на смогомобила. Да не приказваме за производството на гумите.
Сега може да ви се стори, че съм съперник на електрическите автомобили.
С наслаждение бих управлявал електрически автомобил, само че Mini към момента не е пуснало електрически Cooper с порядъчен пробег. Харесвам и Mustang Mach-E, а считам, че идеалният гараж с две коли за четиричленно семейство е Hyundai Ioniq 5 и Porsche 911 GT3. Можете да обичате и колите с вътрешно горене, и електрическите автомобили. И двете неща могат да бъдат верни.
Но позволете ми да обясня тезата си с образец от личния ми живот. Притежавам три автомобила, като единствено един от тях е забавен. Това е Миата от 92 година, която употребявам всекидневно. Аз съм единствено един човек и Миата е задоволително бърза, с цел да е занимателна, без да ми основава проблеми със закона. Тя отделя „ не-ми-пука-колко “ грама CO2 на километър.
Преди да ме обвините, че не се интересувам от околната среда, позволете ми да съпоставя моето всекидневие с автомобила, който брачната половинка ми обмисля сега.
Тя постоянно е била почитател на Toyota Prius, само че до момента не можеше да има подобен автомобил. Предишните генерации бяха изключени заради това, че бяха завършени от моливи, основани от дърво, добито от прословутото грозно дърво.
Тя не се интересува от нездравословните излъчвания и се интересува само от пробега единствено на електрически мотор, който покрива напълно нейното пътешестване до работа. Не може да се търси благородна идея. Тя не желае в никакъв случай повече да посещава бензиностанция.
Дори и да я интересуваха излъчванията, моята 31-годишна Миата е по-щадяща за околната среда. Всяка емисия, която Mazda е направила, копаейки неща от земята, с цел да я построи, от дълго време е рециклирана от множеството дървета, които съм засадил през годините.
А в този момент сравнете това с чисто нов, само че към момента фиктивен Prius Prime или какъвто и да е електрически автомобил.А в този момент сравнете това с чисто нов, само че към момента фиктивен Prius Prime или какъвто и да е електрически автомобил.
Моята Мазда към този момент съществува, само че с цел да бъде издигнат вашият нов електрически автомобил, производителят би трябвало да направи няколко неприятни неща с планетата Земя. Добивът на потребни изкопаеми, транспортите и сухопътният превоз са мръсни действия, единствено някои от многото действия, свързани с излъчванията на автомобила.
Няколко изследвания демонстрират, че даже при отчитане на всички горепосочени фактори, в това число преработването на батерията (което апропо е изцяло възможно), електрическият автомобил към момента е по-екологичен.
Но междинният витален цикъл постоянно е почти осем до 10 години, а аз не съм изцяло уверен, че това е тъкмо.
Понастоящем животът на автомобила с ДВГ е доста по-дълъг от този на електрическия автомобил заради това, че батерията в последна сметка умира, а откакто батерията се скапе, електрическият автомобил е на процедура за отписване заради високите разноски за замяна.
Аз съм ЗА зелена сила, само че можем ли да спрем да използваме термините „ без излъчвания “ и „ с нулеви излъчвания “? Няма такова нещо. Това е мит.