През 40-те години на миналия век малко холивудски актриси са

...
През 40-те години на миналия век малко холивудски актриси са
Коментари Харесай

Актриса през деня, изобретателка през нощта: Коя е Хеди Ламар

П рез 40-те години на предишния век малко холивудски актриси са били по-известни и по-красиви от Хеди Ламар. Въпреки че се е снимала в десетки филми и е украсявала кориците на всички холивудски списания за звезди, малко на брой са знаели, че Хеди е била и надарен откривател. Всъщност една от технологиите, които тя изобретява в съавторство, е основна основа за бъдещите информационни системи, в това число GPS, Bluetooth и WiFi.   

„ Хеди е считала, че хората не я правят оценка поради нейния разсъдък - че хубостта ѝ пречи “, споделя Ричард Роудс, историк, притежател на премия „ Пулицър “, който е написал биография за Хеди.     

След 12 или 15-часов работен ден в MGM Studios, Хеди постоянно пропускаше холивудските празненства или заниманията с някой от многото си ухажори и вместо това сядаше на своята „ маса за изобретения “.   

„ Хеди имаше чертожна маса и цяла стена, цялостна с инженерни книги. Това беше съществено занимание “, споделя Роудс, създател на книгата „ Hedy's Folly: The Life and Breakthrough Inventions of Hedy Lamarr, the Most Beautiful Woman in the World “.   

Макар да не е била квалифициран инженер или математик, Хеди Ламар е била талантлив експерт по решение на проблеми. Повечето от нейните изобретения са на практика решения на проблеми от всекидневието, като да вземем за пример светещ в тъмното нашийник за кучета. 

По време на Втората международна война тя създава „ прескачането на честоти “ - откритие, което през днешния ден е прието за съществена технология за сигурни връзки. Тя получава самопризнание за нововъведението доста късно в живота си.   

Hedy Lamarr photographed by George Hurrell, 1938
— GoldenAgeHollywood (@ClassicalCinema)
Детството на Хеди Ламар в Австрия 

Хеди Ламар е родена като Хедвиг Ева Кислер през 1914 година във Виена, Австрия. Тя е единственото дете на заможно светско еврейско семейство. От татко си, банков шеф, и майка си, концертна пианистка, Хеди получава обучение на дебютантка - уроци по балет, пиано и конна езда.   

Още в ранна възраст се виждат признаци, че Хеди е с естествено любознание на инженер. По време на дългите разходки по оживените улици на Виена бащата на Хеди ѝ изяснява по какъв начин работят трамваите и по какъв начин се създава електричеството в електроцентралата. На петгодишна възраст Хеди разглобява музикална кутия и я сглобява парче по парче.   

„ Хеди не е имала с никакво техническо обучение “, споделя Роудс. „ Тя доста обичаше татко си, тъй че е елементарно да се разбере по какъв начин от това е могла да развие интерес към тематиката. “  

hedy lamarr, 1945
— best of old hollywood (@oldhllywoods)
Дебютът на Хеди в киното като тийнейджърка 

Дори и Хеди да е желала да стане професионален инженер или академик, този професионален път не е бил наличен за виенските девойки през 30-те години. Вместо това тийнейджърката Хеди се насочва към филмовата промишленост. 

„ На 16 години - споделя Роудс, - Хеди фалшифицира записка до учителите си във Виена, в която споделя: „ Дъщеря ми няма да може да пристигна на учебно заведение през днешния ден “, с цел да може да отиде в най-голямото кино студио в Европа, да влезе през вратата и да каже: „ Здравейте, желая да стана кино звезда “.  

Хеди стартира да работи като сценаристка, само че бързо получава няколко основни функции. Австрийският режисьор Макс Райнхардт води Хеди в Берлин, където тя се снима в няколко кино лентата, преди да получи роля на 18-годишна възраст в лют филм на чешкия режисьор Густав Махати, наименуван „ Екстаз “. Филмът е наказан от папа Паисий XI, неразрешен е в Германия и е блокиран от митническите управляващи на Съединени американски щати. 

Райнхард назовава Хеди „ най-красивата жена в Европа “, а още преди „ Екстаз “ Хеди се изявява в театрални постановки в цяла Европа. Именно по време на виенското зрелище на известната пиеса „ Сиси “ Хеди притегля вниманието на богат австрийски барон на име Фриц Мандл. Хеди и Мандл се женят през 1933 година, само че връзката им е задушаваща през цялото време. Мандл принуждава брачната половинка си да го съпровожда, до момента в който той подписва покупко-продажби с клиенти, измежду които са публични лица от нацистка Германия и фашистка Италия, в това число самият Мусолини. 

„ Тя седеше на вечеря и се отегчаваше от полемиките за бомбите и торпедата, само че в същото време ги попиваше “, споделя Роудс. „ Разбира се, никой не ѝ задаваше въпроси. Предполагаше се, че тя е красива и безмълвна. Но мисля, че точно с помощта на този опит тя разви забележителните си знания за това по какъв начин работи ръководството на торпедата. “ 

През 1937 година Хеди бяга от нещастния си брак (Мандл е надълбоко параноичен, че Хеди му изневерява), а също по този начин бяга и от Австрия - страна, съюзена с антиеврейската политика на Адолф Хитлер.   

Hedy Lamarr, Austrian born Hollywood actress, was also a designer and inventor who created aviation designs for Howard Hughes and co-patented a “secret communication system ”, a step towards contemporary wi-fi
— #WOMENSART (@womensart1)
Нова страна и ново име 

Хеди се открива в Лондон, където Луис Б. Майер от MGM Studios интензивно изкупува договорите на еврейските артисти, които към този момент не могат да работят безвредно в Европа. Хеди се среща с Майер, само че отхвърля да одобри офертата му за извънреден контракт с MGM, която е 125 $ на седмица. Хитроумно Хеди резервира пътешестване до Съединени американски щати с първокласния лайнер SS Normandie, същия транспортен съд, с който Майер пътува към дома си. 

„ Докато стигнат до Ню Йорк, Хеди подписва доста по-добра договорка с Майер “ - 500 $ на седмица - “с изискването, че ще се научи да приказва британски за шест месеца “, споделя Роудс. 

Майер има още едно условие - тя би трябвало да промени името си. Хедвиг Кислер звучало прекомерно немски. Съпругата на Майер била почитателка на актрисата от 20-те години на предишния век Барбара Ла Мар (която умира трагично на 29-годишна възраст), по тази причина Майер взема решение, че новата му актриса от MGM към този момент ще бъде известна като Хеди Ламар.   

Hedy Lamarr seems to have a periscope with different focal lengths.
— MyplaceMyworld (@myplace_myworld)
Актриса денем, изобретателка през нощта 

Не след дълго Хеди се трансформира в нова ярка звезда в Холивуд. Пробивната ѝ роля е дружно с Чарлз Бойер в „ Алжир “ (1938 г.). Оттам нататък машината на MGM дава работа на Хеди, като през 40-те години на предишния век тя снима по няколко пълнометражни кино лентата годишно.   

„ Всяко момиче може да бъде блестящо “, пошегува се един път Хеди. „ Всичко, което би трябвало да направиш, е да стоиш неподвижно и да изглеждаш неуместно. “   

Колкото и да се радва на холивудската си популярност, първата ѝ обич към момента е майсторенето и решаването на проблеми. Тя намира сродна душа в лицето на Хауърд Хюз, кино продуцент и авиоинженер. Хеди споделя концепцията си за разтворима таблетка, която да се употребява като безалкохолна напитка от бойците, Хюз ѝ дава няколко от своите химици. 

Но по-голямата част от работата на Хеди се прави у дома на инженерната ѝ маса, където тя скицира планове за креативен решения на на практика проблеми. В допълнение към приспособлението за кутията за салфетки и светещия нашийник за кучета, Хеди създава специфична седалка за душ за възрастни хора. 

„ Тя беше откривател “, споделя Роудс. „ Ако в миналото сте били измежду същински изобретатели, те постоянно не са хора с изключително надълбоко обучение. Те са хора, които мислят за света по избран метод. Когато открият нещо, което не работи както би трябвало, вместо да ругаят или да вършат каквото вършат останалите, те измислят решение на казуса. “   

Hedy Lamarr
— Goldenagehollywood (@oldmovieactress)
Ламар се изправя против немските подводници 

През 1940 година Хеди е разтревожена от новините, идващи от Европа, където нацистката военна машина непрестанно завзема територии, а немските подводници U-boot сеят безпорядък в Атлантическия океан. Този проблем е доста по-труден за решение, само че Хеди е решена да даде своя принос за военните старания.   

Повратният миг настава, когато Хеди среща мъж на една вечеря. Джордж Антейл е авангарден музикален композитор, който губи брат си в първите дни на войната. Антейл и Хеди са сродни души - двама блестящи, въпреки и неконвенционални мозъци, които са твърдо решени да намерят метод да победят Хитлер. Но по какъв начин? 

Тогава Роудс счита, че Хеди е употребила знанията, които е придобила години по-рано по време на скучните вечери с клиенти с първия си брачен партньор във Виена. 

„ Тя знаеше за торпедата “, споделя Роудс. „ Знаела е, че има проблем с насочването на торпедата. Ако британците можеха да унищожат немските подводници с торпеда, изстреляни от надводни кораби или самолети, можеха да предотвратят цялото това кръвопролитие, което се случваше. “   

Отговорът очевидно е бил някакъв тип радиоуправляемо торпедо, само че по какъв начин биха попречили на германците просто да заглушат радиосигнала? Креативното решение на Хеди и Антейл е въодушевено, както счита Роудс, от общата им обич към пианото.   

Hedy Lamarr... ⚘️

was indeed a genius as the gears in her inventive mind continued to turn. She once said, “Improving things comes naturally to me. ” She went on to create an upgraded stoplight & a tablet that dissolved in water to make a soda similar to Cola.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР