Преподобни Сава се родил в 439 г. в област Кападокия

...
Преподобни Сава се родил в 439 г. в област Кападокия
Коментари Харесай

Св. Сава Освещени -

Преподобни Сава се родил в 439 година в област Кападокия (Източна Мала Азия) в семейство на благородни и благочестиви родители. Когато навършил пет години, бил оставен дружно с имуществото на родителите си у родственици, защото татко му бил на работа при царя и с майка му отпътували за Александрия.

Малкият Сава, който още от ранна възраст се отличавал със зрелия си разум, виждайки враждата и разприте, които съществували сред роднините му, се отказал от благосъстоянието си и отишъл във Флавиановия манастир (сега манастир „ Св. Иоан Предтеча " ). Тук той бързо изучил Псалтира и останалите книги от Свещеното Писание, преуспявайки в положителните каузи и във всичко следвал монашеския правилник.Скоро светията, без значение от неговата младост, по своята добродетел станал идеален като старците, които живеели в обителта.

В този манастир свети Сава живял пет години, възхождайки от мощ в действие и от популярност в популярност. След това у него се породило огромно предпочитание да отиде в Иерусалим, с цел да се поклони на светите места и да посети отците, които живеели в пустинята към града, да получи изгода от техните беседи, както и да откри там място за себе си, където да води пустиннически живот.

На 5 декември 533 година (на 94 години), откакто приел Пречистите Тайни и изрекъл: „ Господи, в Твоите ръце предавам духа си! ", свети Сава минал в неленния живот, съпровождан от Божиите ангели и светите мъченици.

В източноправославната черква, този ден е отдаден на светец мъж - Свети Сава, посветил живота си в работа на бога и построил с наследството си няколко манастира и лечебни заведения.

В българските показа, Сава е жена - светица, сестра на Варвара и Никола, настойничка на чумата, въпреки че в обособени региони на страната празнуват празника като на светец - мъж, настойник на вълците (вълчи пастир).

В някои региони честват Савинден и в чест на мъртвите. Жените подготвят варено жито и го раздават на гробището за помен.

Преди изгрев слънце дамите, които не могат да заченат, пресяват брашно през наобратно обърнато решето. А най-старата жена в дома подрежда: " Обърни, чадо, ситото, че да ти се обърне корема. " и имат вяра, че откакто раздаде омесения и опечен ритуален самун на кръстопът, до годината ще добие рожба.

За здраве и изобилие дамите раздават и питки. В същото време обредите " закрилят " стопаните от вредоносното деяние на злите сили.

Митологията показва Св. Сава като брат на Св. Варвара (почитана ден преди него) и на Св. Никола (почитан ден след него). Свети Сава в националните вярвания е по-добрия, той постоянно върви след Варвара и я моли да не пуска от ръкава си ледени зърна по нивите. Двата приготвят празника на Св. Никола, по тази причина се споделя: " Варвара вари, Сава пече (меси), Никола посетители гощава ".

Празнуват именниците: Елисавета, Сава, Савина, Съби, Събка, Съботин, Съботина, Славка, Славомир, Славчо, Сафка, Слави, Светослав, Светослава.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР