Желязков БИЕ ТРЕВОГА: Хаос на улицата, бюджет в опасност!
Премиерът Росен Желязков разяснява бюджета в предаването „ Неделя 150 “.
„ Ако консенсусът е да работим с удължителен бюджет, това също е вид “, отсече той.
По думите му изтеглянето на бюджета би лишило най-малко два месеца процедури и може да сътвори безпорядък в първия месец на 2026 година
„ Трябва да имаме бюджет, към този момент превалутиран в евро, който да работи през най-сложния интервал – януари, когато ще е двойното послание на лв. и еврото. Това е систематичен риск, който не можем да пренебрегнем “, предизвести министър председателят.
Социалните заплащания порастват, само че митингите са политически
„ В бюджета обществените разноски са с 12% растеж – в никакъв случай до момента митингите не са били против такова нарастване “, съобщи Желязков.
Той акцентира, че недоволството не е обществено:
„ Това не са митинги като през 1996 или 2013 година, когато хората желаеха повече обществена отбрана. Гневът не е поради нарастването на заплащанията. “„ Бюджетът не е нито ляв, нито десен. Социалните средства са ориентирани към групите, за които въвеждането на еврото ще е най-трудно. И въпреки всичко, митингите сплотиха групи, които нормално не биха били дружно “, изясни министър председателят.
Преработка, не безпорядък
Желязков съобщи, че преработката на бюджета няма да промени философията му. „ Докладите ще променят рамката, само че главните параметри остават – задачата е непоклатимост, не спор. “
„ Ако стартираме процедурата изначало, ще загубим месеци, а страната ще се окаже без бюджет тъкмо когато е най-уязвима. Това е риск, който не можем да позволим “, акцентира министър председателят.
Крайната цел: успокоение и сигурност
„ Важно е хората да схванат – бюджетът е инструмент за ръководство на страната и обществените политики, а не причина за безпорядък и борба. Протестите не са против обществените заплащания, а по-скоро показват политическо напрежение “, сподели Желязков.
Източник: БНР
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




