Премиерът Бойко Борисов предаде председателството на Съвета на ЕС на

...
Премиерът Бойко Борисов предаде председателството на Съвета на ЕС на
Коментари Харесай

Борисов предаде председателството на Съвета на ЕС на Себастиан Курц

Премиерът Бойко Борисов съобщи председателството на Съвета на Европейски Съюз на австрийския канцлер Себастиан Курц.
Австрия поема за трети път (1998 и 2006 г.) европредседателството на Съвета на Европейски Съюз. Мотото му през втората половина на 2018 година е „ За Европа, която пази “, а бюджетът възлиза на 43 млн. евро. Основните цели, заложени за 6-месечното австрийско председателството са сигурност и битка против незаконната миграция, обезпечаване на разцвет и конкурентоспособност посредством цифровизация, непоклатимост в непосредственото съседство, оповестява организация „ Фокус “.
На конференция преди предаването на председателството, Себастиан Курц съобщи, че Австрия желае да бъде страна, която построява мостове. „ Горди сме, че на 1 юли можем да приемем председателството. За нас това е чест, само че и отговорност. Европа се намира в мъчно и комплицирано състояние, обстановката не лесна. Съществуват същ разнообразни напрежения с Русия и Съединени американски щати. Европа претърпява Брекзит. Австрия желае да бъде една страна, която построява мостове “, съобщи Курц. Той добави, че Австрия ще работи работим за мощен Европейски Съюз.
Във връзка с мотото на председателството на Австрия „ Европа, която пази “, министър председателят Бойко Борисов разяснява: „ Можем да сме предпазени единствено когато сме единни. Борисов съобщи, че защото сега целият свят е футбол си разрешава алегорично да връчи на Себастиян Курц знамето на Европейски Съюз върху триъгълен байрак.
Основните цели на австрийското европредседателство:
1. Сигурност и битка против незаконната миграция
Темата ще бъде разисквана на неофициална среща на високо ниво на 20 септември 2018 година в Залцбург и на неофициалната среща на министрите на външните работи Гимних. Според австрийското държавно управление Механизмът за преразпределение на бежанци не действа, по тази причина следва да се търсят други възможности. Австрия желае преустановяване на полемиката по преразпределението и съсредоточаване върху отбраната на външните граници на Европейски Съюз. Разчита на разширение на мандата, увеличение числеността и финансирането на Фронтекс, както и на обезпечаване на по-осезаема помощ на място за страните по генезис. Подкрепя построяването на приемни центрове за бежанци отвън територията на Европейски Съюз.
Поради опасенията от неконтролирани миграционни потоци към Европа ще се разиска промяната на Общата европейска система за леговище и укрепването на Европейската гранична и брегова организация „ Фронтекс”. Целта е да се работи в тясно съдействие с трети страни, с цел да се обезпечи ефикасна политика за връщане и за даване на помощ на нуждаещите се мигранти, преди да са навлезли на територията на Европейски Съюз. По този метод се цели да се предотврати допускането на мигранти, които нямат потребност от отбрана и леговище при боен спор.
Сигурността също ще бъде сложена на дневен ред, като ще се акцентира върху ефикасното съдействие и обмена на информация сред органите по сигурност на обособените държави-членки, за опълчване на световната проведена престъпност и терористичните закани.
Допълнителен акцент на федералния канцлер е субсидиарността в границите на Съюза. Една „ по-субсидиарна “ Европа би трябвало да е по-малко бюрократична, да отстъпва от свръхрегулацията и да се концентрира върху значимите тематики (външна политика, сигурност и защита, запазване на външните граници на Европейски Съюз, усилване на конкурентоспособността на Съюза като стопански център в световната икономика), като в същото време отстъпи от областите, които могат по-добре да се контролират на национално и на локално равнище (социална политика, опазване на здравето, отбрана на потребителите и др.).
2. Австрийското председателство ще се концентрира върху привършване на договарянията по " Брекзит " и договарянията по бъдещата Многогодишна финансова рамка (МФР).
3. Осигуряване на разцвет и конкурентоспособност посредством цифровизация
Иновациите и цифровата стопанска система са главен източник на растежа на Брутният вътрешен продукт в границите на Европейски Съюз. За жал се генерира спад на дяла на Европейски Съюз в международния Брутният вътрешен продукт, което постанова разглеждането на тематиката. Завършеният дигитален пазар, модернизирането на обществената администрация в необятен мащаб и обновяване на индустриалната политика биха подобрили рамковите условия за цифровите бизнес модели и даването на услуги от публичен интерес.
Акцентът върху съчетанието от дигитален пазар и растяща стопанска система, е да се реализира съответно данъчно облагане на интернет-гиганти като „ Гугъл” (Google), „ Фейсбук” (Facebook), „ Туитър” (Twitter) и други Това е неотложно заради популяризирането им в европейското пространство и големия цифров бизнес, който те генерират, което води до спад на Европейската стопанска система в световен проект.
4. Стабилност в непосредственото съседство
Перспектива на Европейски Съюз за Западните Балкани/Югоизточна Европа – Австрия ще се концентрира върху насърчаването на мощни връзки сред Европейски Съюз и своите съседи, посредством които се образува така наречен директно съседство, осигуряващо мир, сигурност и непоклатимост на европейските жители. Поради това ще се подчертава и върху развиването на Западните Балкани, който ще е и благонадежден сътрудник по икономическите политики и политиките за сигурност по време на миграционната рецесия. Ще се подчертава върху насърчаването на ускорената интеграция на Западните Балкани в Европейски Съюз, което ще продължи да надгражда Българското председателство, въз основата на Стратегията на Европейската комисия за разширение, показана на 06.02.2018 година
В изявление пред немския вестник „ Ди велт “ по отношение на председателство на Съвета на Европейския съюз от 1 юли 2018г., което поема Австрия, канцлерът Курц дава оферти за промени в Европейския съюз в следните насоки:
- Съкращаване броя на еврокомисарите от сегашните 28 на 18 за понижаване административните разноски, което би довело до икономисване на разноските и до по-ефективна и фокусирана активност на Европейската комисия.
- По седалището на Европейския парламент - нямало нужда от двойно седалище в Брюксел и в Страсбург, само че Курц смята, че Франция би изявила противоречие при реализирането на това предложение. Съгласно статистиката Екологичен потенциал заседава един път месечно в 4-дневен интервал във френския град Страсбург, до момента в който през останалото време съвещанията се организират в Брюксел. Според Курц тази скица е неефективна, защото разноските единствено за двойното седалище на Екологичен потенциал възлизат на 200 млн. евро годишно.
- Третото предложение е обвързвано с многогодишната финансова рамка на Европейски Съюз след 2020г., за страни като Австрия, Дания, Швеция и Нидерландия да не заплащат членски импорт към Съюза, преизпълнен 1% от Брутният вътрешен продукт на страната.
Курц приветства увеличените вложения на Европейски Съюз за отбраната на външните граници, които би трябвало да продължат със същото движение.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР