Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин заяви, че парламентът ще

...
Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин заяви, че парламентът ще
Коментари Харесай

Заигравките с мигрантите в РФ продължават: Страшните уроци от атентата в Крокус не са научени

Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин съобщи, че Народното събрание ще поддържа законопроект, разширяващ листата на закононарушенията и нарушаванията, за които Министерството на вътрешните работи има право да експулсира мигранти. Почти по едно и също време Министерството на труда разгласи федерален план за проведено целево набиране на мигранти и неговия единствен оператор. Но дали тези законопроекти ще решат казуса в корените му?

Мащабен проект за промени в областта на миграцията беше направен като част от осъществяването на Указ на президента на Русия № 622 („ За концепцията на миграционната политика “) и закрепен през януари 2024 година със заповед на държавното управление на Русия страна № 30-р.

Това беше много впечатляващ лист от действия, състоящ се от 42 точки, само че имаше най-вече демократични очертания: „ адаптиране на непознати жители “, създаване на „ рекомендации “, запознаване на мигрантите с „ обичайните съветски духовни и морални полезности “, създаване на диагностика за оценка равнището на притежаване на съветски език измежду посещаващите деца. И по този начин нататък.

Всичко беше планувано до края на 2025 година

И през март минзухарът прогърмя. 145 убити и над петстотин ранени. Извършителите и техните съучастници са мигранти, локални поданици на Таджикистан, радикални ислямисти. Сред тях има и такива, които са получили нелегално съветско поданство.

И тогава, след ужасяващата терористична офанзива, доста политици внезапно „ прогледнаха “ и започнаха да оферират огромно многообразие от хрумвания за стягане на имиграционното законодателство.

Някои фигури започнаха да създават свои лични стратегии, ангажирайки се с прям звук по проблематична и сложна тематика. И с цялостната убеденост, че имат цялостното право на това: задачата за окончателното споразумяване на миграционната политика беше сложена на самия връх.

Лично Владимир Путин се е изказвал обществено по тези въпроси няколко пъти през последните няколко месеца: на колегиите на Министерство на вътрешните работи и Генералната прокуратура и на съвещанията на Съвета за сигурност, настоявайки за „ коренно възобновяване на методите към миграционната политика “.. ”

" Все още не сме създали смислена миграционна политика. Едно време имахме едно тяло, само че по-късно беше потопено в Министерство на вътрешните работи от съображения за сигурност. Дали работата там е ефикасна или не е огромен въпрос.

Поставих задача както на държавното управление, по този начин и на Съвета за сигурност да се върнат към този въпрос, и то допустимо най-бързо. На нас ни трябват не просто трудови мигранти, а хора с избрана подготовка и избрана подготовка, с знания по език, с познаване на нашите обичаи и така нататък " - акцентира президентът на конгрес в Санкт Петербург при започване на юни.

Малко по-рано, в средата на май, ръководителят на Министерството на вътрешните работи Владимир Колоколцев разгласи началото на подготовката за промяна на регулирането на миграцията. И при започване на юли проектозаконът дойде в Държавната дума.

А Министерството на труда предложи към националния план „ Персонал “ да се добави пети федерален план „ Качествена трудова миграция “.

Индикаторът за „ повишение на контролируемостта на наемането “ на чужденци се предлага да бъде реализиран посредством основаването на оператор за проведено целево набиране на личен състав - Публичноправна компания (ППК) „ Работа в Русия “.

Посочените проекти включват до 2030 година „ най-малко 300 хиляди трудови мигранти “ да дойдат в Русия посредством проведено целеустремено набиране.

" Държавна организация за асортимент на личен състав "

Не може да се каже, че ведомството предлага нещо революционно. Всъщност за следващ път се покачва хипотетичният статут на упоменатата държавна компания, настояща като единствен оператор на проведено целево набиране на мигранти.

Още на 15 март, т.е. девет дни преди терористичната офанзива в Крокус, Министерството на труда разгласява на федералния портал за планове на регулаторни правни актове проектозакона „ За изменение и допълнение на Федералния закон „ За правния статут на задгранични жители в Руската федерация. “

Те бяха помолени да вкарат тъкмо понятията „ проведено целево голям брой “ и „ оператор на целево проведено голям брой “.

Привличането на непознати жители посредством целеустремено проведено набиране се признава за предпочитан механизъм за реализиране на трудова активност от непознати жители,— постулира новия член 13.8, препоръчан за включване в настоящия закон, „ Особености на осъществяването на трудова активност от непознати жители по реда на целеустремено проведено набиране на работа “.

Съответно регулаторният акт предлага да се ограничи „ интервалът на краткотрайно престояване на непознат жител, дошъл в Русия по реда на целеустремено проведено набиране, избран от периода на годност на издаденото позволение за работа в сходство с член 13.8 от този федерален закон. ”

На 26 март пресслужбата на Министерството на труда заяви, че ведомството е подготвило план на президентски декрет, регулиращ работата на оператора на целеустремено проведено набиране на личен състав - публичноправната компания " Работа в Русия ":

Работа в Русия " ще се трансформира в държавна организация за асортимент на личен състав за съветски компании. „ Работа в Русия " ще подписва съглашения с работодатели, занимаващи се с проведено набиране на мигранти, ще поддържа указател на такива работодатели и ще организира целеустремен асортимент на чиновници, съобразени с потребностите на съветски работодатели.

Неуспешно внедряване на набор от цели “

Инициативите на ведомството незабавно провокираха много аргументирана рецензия.

" На пръв взор всичко е вярно и даже красиво. Но в реалност реализацията на концепцията за целево набиране се провали, защото съществуват паралелни и по-удобни благоприятни условия за „ незаменими “ задгранични служащи от страните от Централна Азия и Кавказ да дойдат и да получат работата, която желаят...

Ако единствено Министерството на труда излезе с цялостна поддръжка за създадената система " следен престой " и съобщи, че трудовата миграция може да бъде единствено целенасочена (към избран шеф и на взаимна отговорност), тогава " публиката става и ръкопляска " – сподели Кирил Кабанов, член на Съвета по правата на индивида и ръководител на Националната антикорупционна комисия.

Всъщност, както виждаме в материалите, показани от Министерството на труда през юни за федералния план „ Качествена трудова миграция “, се чака да бъдат привлечени единствено 300 хиляди мигранти посредством проведен целеви план до 2030 година, което не доближава даже 10% задгранична трудова миграция в Русия.

" Вчерашното особено съвещание на КПЧ на тематика „ Осигуряване на правата на съветските жители при реализирането на миграционната политика “ ме изненада прелестно с откровените изявления и правилната позиция на представители на държавните органи...

Помислете единствено за тези верни оферти и направени изявления през вчерашния ден от нашите сътрудници от районните и федералните управляващи: всеки мигрант би трябвало да бъде строго привързан с работата си; Русия би трябвало изцяло да премине към целеустремено (организирано) набиране на мигранти за стеснен интервал със строга отговорност на работодателите за всевъзможни нарушавания, " — добави Кабанов на 5 юни в своя канал в Telegram. Виждайки какво се случва, може би Министерството на труда реши да увеличи статуса на своята законодателна самодейност за проведено целево набиране на федерален план.

Трябва да премахнем патентите за мигрантите

Алтернативна концепция на Министерството на труда беше изразена от заместник-председателя на Държавната дума Пьотър Толстой:

Премахване на системата за привличане на непозната работна ръка въз основата на трудови патенти и замяната й с институцията на „ проведено набиране ” от страна на работодателя. Това е единственият метод да се спре безконтролното влизане на непознати жители в страната.

Продължителността на престоя на нискоквалифициран задграничен служащ в Русия би трябвало да бъде лимитирана до периода на трудовия контракт, след което той би трябвало да напусне страната, а работодателят би трябвало да обезпечи и управлява напускането.

Тази концепция беше подкрепена и от профилираната комисия към Президентския съвет за развиване на гражданското общество и правата на индивида.

" Необходимо е деликатно да се изследва опитът на арабската система „ кафала “ и да се вкара в Русия нейният аналог, приспособен към нашите действителности.

Вместо патентната система би трябвало да преминем към проведено набиране на работна ръка, за което отговорност носи напълно работодателят, " — Константин Малофеев, създателят на Цариград, приказва в своя Телеграм канал.

" Само през предходната 2023 година в Русия са издадени 2,3 милиона трудови патента на мигранти. Тази цифра ни дава визия за настоящия мащаб на неконтролирана, спонтанна миграция.

Притежателите на патент идват в Русия, без да знаят къде ще работят; страната ги задължава да намерят работа единствено в границите на два месеца.

Да съпоставим цифрите от бъдещия федерален план и броя на „ патентованите “ „ незаменими задгранични експерти “... Федералният план би трябвало да се осъществя по-бързо и да обхване не дребна част, а всички гастарбайтери.

Правилното решение би било в идващите две-три години да се премине към проведено целеустремено набиране на 100% от нужните задгранични експерти за съветската стопанска система. И в това време да се понижи издаването на патенти, т.е. неконтролираната трудова миграция до нула, " - добави той в колона, оповестена във вторник, 9 юли, на уеб страницата Първи съветски.

Какви мигранти идват у нас, от кое място и в какви количества?

Общо от началото на тази година, съгласно данни на ЕМИСС, 2,6 милиона души от шестте съществени „ снабдители “ на трудови мигранти (Узбекистан, Таджикистан, Киргизстан, Казахстан, Азербайджан, Армения) са влезнали в Русия през първото тримесечие на тази година.

И тук има някои забавни детайлности. Така че, да речем, представители на страните от ЕиС - жители на Армения, Беларус, Казахстан и Киргизстан - не би трябвало да получават патенти. Но локалните поданици на Азербайджан, Узбекистан и Таджикистан се нуждаят от подобен документ.

" Първи съветски " приказва повече от един път и доста в детайли за това какво е належащо за приемането му и по какъв начин се получава от значителен брой гастарбайтери - това е същинска златна мина за тези, които безусловно се хранят от броя на гастарбайтерите, влизащи в страна.

Регистрирането на разрешителни, разрешителни за престояване, събиране на документи и всичко останало е включено. И носи големи облаги.

С други думи, колкото повече мигранти, освен положителни, само че и доста разнообразни, толкоз по-добре за сегашната система.

И като се има поради фактът, че, както се оказва, самият мигрантски въпрос се е трансформирал в същински корупционен октопод (в последно време ОПГ и ОПГ с присъединяване на чиновници на миграционните служби са разпознати и разбивани съвсем всеки ден), мащабът на незаконния пазар за заверка на нелегално влезлите в Русия наподобява просто отблъскващ.

Само оня ден да вземем за пример стана известно, че в Санкт Петербург полицията е идентифицирала по време на акции към две хиляди незаконни имигранти, които са били регистрирани, „ издържали “ изпити против подкупи и са получили опция да живеят умерено у нас.

И какъв брой незаконни имигранти групово са записали, на какъв брой са били нелегално издадени съветски паспорти, което ги прави пълноправни жители на Русия, и най-важното, какъв е броят на скритите екстремисти измежду тях, в този момент никой не може да каже сигурно.

Да, несъмнено, в този момент се ревизира законността на издаването на разрешителни за работа и приемане на поданство, само че даже не приказваме за хиляди, а за десетки хиляди хора.

Депортация " на хартия "

На фона на възходящата социална угриженост по отношение на миграцията в районите, законопроект № 614967-8 „ За изменение на някои законодателни актове на Руската федерация (с цел повишение на успеваемостта на федералния държавен надзор (надзор) в региона на миграцията) ” беше импортиран в Народното събрание на 27 април, един от създателите на който беше Константин Затулин, който заема профилирани постове на първи заместник-председател на комисията по въпросите на Оперативно-наблюдателно дело на Държавната дума и специфичен представител на Държавната дума по въпросите на миграцията и поданството. Той е и непрекъснат началник на Института по диаспора и интеграция.

Сред препоръчаните от законопроекта ограничения са да вземем за пример следните:

Чужд жител, който се намира в Руската федерация и няма законни учредения за престояване (пребиваване) в Руската федерация, се смята за намиращ се в режим на експулсиране от деня, в който информацията за него бъде вписана в регистъра на следените лица, очакван за в член 312 от този федерален закон.

От своя страна мигрантът, предстоящ на депортиране, би трябвало самичък (!) „ да се яви в избрания период на чиновник на органа на вътрешните работи при положение на връчване (изпращане) на него на заповед за явяване, формата и реда за предаване ( изпращане), които са утвърдени от федералния орган на изпълнителната власт в региона на вътрешните работи.

Изненадващо, този законопроект, който побеждава миграцията „ на хартия “, даже мина авансово разглеждане от комисиите на Държавната дума и на 11 юни беше импортиран в Държавната дума, която реши да го одобри на първо четене. Трябва ли по-късно да се учудваме на грубите изречения на Александър Бастрикин по адрес на Народното събрание?

Забрана за мигранти за избрани типове работа

Отделна история е планът на разпореждане на държавното управление на Руската федерация „ За определяне за 2025 година на допустимия дял на задграничните служащи, наети от икономически субекти, извършващи избрани типове икономическа активност на територията на Руската федерация “, регистриран от Министерството на Труд на 5 юни на федералния портал за планове на регулаторни правни актове.

Предлага се ограничение на допустимия брой чужденци от общия брой на чиновниците:

50% в развъждането на зеленчуци, като се изключи Магаданска територия (90%), Омска област (75%), Новгородска област (70%), Красноярска територия (0%), Амурска област (0%) и Република Удмурт ( 0%) ;

50% в горското стопанство и дърводобива;

50% в дървообработването и производството на произведения от дърво и корк, като се изключи мебели, произвеждане на произведения от плява и тъкачни материали, като се изключи Рязанска област (90%) и Хабаровска територия (80%);

80% в строителството, като се изключи територията на Краснодарския край (50%) и Република Дагестан (30%);

50% търговия на едро с дървесни първични материали и занемарен дървен материал;

50% търговия на едро с дървен материал;

15% в търговията на дребно с алкохолни питиета, в това число бира, в профилирани магазини, като се изключи Калужска област (0%) и Оренбургска област (0%);

15% в търговията на дребно с тютюневи произведения в профилирани магазини, като се изключи област Калуга (0%) и област Оренбург (0%);

0% в търговията на дребно с медикаменти в профилирани магазини (аптеки), като се изключи област Калуга (0%);

0% в търговията на дребно отвън магазини, палатки, пазари, като се изключи област Калуга (0%);

24% в дейностите на различен наземен пътнически превоз, като се изключи територията на Красноярска територия (20%), Амурска област (10%), Удмуртска република (0%), Краснодарска територия (0%), Калужска област ( 0%) и Оренбургска област ( 0%);

70% в действия по поддръжка на здания и терени;

70% в ръководството на недвижими парцели против заплащане;

25% в действия в региона на спорта, като се изключи Красноярския край (15%).

Но си коства да се означи, че първо, всъщност това е просто сбора от възбраните, открити от районите върху работата на мигрантите, и второ, квотите се оферират единствено за 2025 година

Съдете сами: в тези райони, където е посочено „ 0% “ от наличието на мигранти в дадена промишленост, това значи единствено, че на тези територии активността на „ незаменими задгранични експерти “ към този момент е обект на подобаващи забрани. Ярък образец тук е Калужката област, която от дълго време следва този път.

" Въпреки съответните директни инструкции на президента на страната за нуждата от развиване на вътрешния пазар на труда, в оповестения план, въз основа на посочените в него числа и проценти, виждаме, че нищо не се трансформира във връзка с мигрантите и методите за тяхното набиране.

Предложените дялове на мигрантите на съветския пазар на труда в действителност остават непроменени спрямо предходните години (вижте съответната резолюция за 2024 година: всъщност копи-пейст).

И това макар обществената позиция на президента и изцяло явно търсене в обществото. Изглежда, че имиграционното лоби и олигарсите не престават да са по-силни от всички нас, " — обобщава Кирил Кабанов.

Министерство на вътрешните работи: първо гони, след това амнистира

Тук, апропо, си коства да обърнете внимание на друга самодейност. На 8 юли Министерството на вътрешните работи разгласява на федералния портал за планове на регулаторни правни актове плана на федерален закон „ За изменение и допълнение на Кодекса на Руската федерация за административните нарушавания “.

На уеб страницата на ведомството новината за това е оповестена под заглавие „ Министерството на вътрешните работи на Русия създаде законопроект за усилване на ограниченията за административна отговорност за чужденци, които съставляват опасност за публичния ред “.

Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин незабавно се разгласи в поддръжка на законопроекта в своя канал в Telegram:

Държавната дума ще поддържа законопроект за разширение на листата на нарушаванията, за които мигрантите се експулсират от Русия, по още 20 члена от Кодекса за административните нарушавания... Въпросът за контрола върху миграцията е извънредно значим.

Депутатите схващат неговата неотложност: получават се доста претенции, тематиката се повдига постоянно по време на връзка с хората в изборните региони. Усъвършенстването на миграционното законодателство е приоритет за нас.

Ще разгледаме оферти от държавното управление, министерства и ведомства, които оказват помощ за решаването на проблемите в тази област допустимо най-скоро.

Вярно, ведомството разгласи подготовката на този законопроект още на 26 януари и може да се чуди за какво процесът лиши толкоз време и дали скорошната сензационна тирада на ръководителя на Следствения комитет на Руската федерация Александър Бастрикин е съдействала за неговото ускорение?

По-същественият въпрос обаче е, че преди този момент Министерство на вътрешните работи към този момент експулсира стотици хиляди мигранти по административни обвинявания... И по-късно ги амнистира, позволявайки им да влязат в Русия. Най-шумният образец е от 2021 година

" Чрез много дълги и сложни договаряния беше допустимо да се реализира съглашение и 150 хиляди жители на Таджикистан и 150 хиляди жители на Узбекистан бяха амнистирани, " — сподели тогава президентът на Руската федерация на мигрантите Вадим Коженов.

" Русия разгласи " миграционна прошка " за 158 хиляди жители на Узбекистан, на които по-рано беше неразрешено да влизат на територията на тази страна.

Това съобщи първият заместник-министър на вътрешните работи на Русия генерал-полковник Александър Горовой по време на среща с узбекската делегация, водена от съветника на министър-председателя на Узбекистан Мехриддин Хайридинов, която сега е на посещаване в Москва. " - публично удостовери посолството на Узбекистан в Русия на 12 октомври 2021 година

Важното е, че амнистията, съгласно Коженов и узбекското посолство, е засегнала мигранти, експулсирани без правосъдно решение. Тоест експулсирането без изговаряне по административни обвинявания елементарно се обезсмисля с такива подмолни договаряния.

Какво от това?

Решенията, препоръчани в последните законопроекти, са единствено половинчати ограничения, които ще обезпечат, първо, вписване на целевия набор от най-вече 10-15% задгранични трудови мигранти, и второ, в действителност единствено краткотрайно експулсиране на чужденци от Русия, формализирана без правосъдни решения.

Ефективно решение може да бъде единствено незабавният отвод от патенти за мигранти и прехвърлянето на цялата миграция към проведено целево набиране, когато чужденец идва да работи за избран интервал в съответно дружество в избран район и откакто работи, напуща нашия страна.

А също и отвод от порочната процедура на подмолни договаряния, които по едно и също време амнистират стотици хиляди експулсирани престъпни мигранти и анулират резултатите от работата на силите за сигурност за цели години.

Превод: СМ

Източник: Царьград

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед20074Проф. Нако Стефанов: Китай към този момент е изпреварил Съединени американски щати в софтуерното си развитиеАлтернативен Поглед25338Веселин Киров: Партията на Макрон и левите във Франция се сплотяват против Марин Льо Пен за втори турАлтернативен Поглед60432Велислава Дърева: Имаме жесток, нападателен геополитически и вътрешнополитически напън върху БПЦАлтернативен Поглед43013Велислава Дърева: БПЦ беше доведена до ерес! В дядо Даниил хората припознаха надеждатаАлтернативен Поглед19314Борислав Гуцанов: Шансът да се отиде на седми следващи избори е прекомерно огромен!Алтернативен Поглед158726Проф. Нако Стефанов: В Украйна към този момент има натовски елементи. Има даже пленени!Алтернативен Поглед77652Ген. Димитър Шивиков: Зеленски не има вяра, а единствено нашата евроатлантическа сбирщина има вяра в успеха на Украйна  Григор Са </div>

</article>
<style>
.youtube{
  width:100%;height:500px;
}
@media only screen and (max-width: 600px) {
.youtube {
    height:250px;
  }
}
</style>
<div style=Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР