Председателите на синдикатите в сферата на висшето образование се обединиха

...
Председателите на синдикатите в сферата на висшето образование се обединиха
Коментари Харесай

Студентските съвети настояват за още близо 180 млн. лв. за висше образование

Председателите на синдикатите в областта на висшето обучение се сплотиха в настояванията си към страната. Председателите на Национално посланичество на студентските препоръки - Даниел Парушев , ВОН-КНСБ - проф. Лиляна Вълчева и на Съвета на ректорите - акад. Лъчезар Трайков изпратиха взаимно писмо до президента Румен Радев, министър-председателя Гълъб Донев и министъра на финансите Росица Велкова , с което упорстват да се изпълнят текстовете на Стратегията за развиване на висшето обучение за интервала 2021-2023 година, оповестиха от препоръките.

Националното посланичество на студентските препоръки взе участие в извършената работна среща сред организациите, които работят за основаването на устойчиви политики в областта на висшето обучение. Като резултат от нея организациите подсетиха с писмо на президента, че още през миналата година са внесли изчисленията за нужните средства, с цел да бъдат изпълнени плануваните действия в Стратегията за висше обучение . Студентите упорстват за разпределяне на повече средства за студентски стипендии и поправки на студентските общежития.

От Националното посланичество на студентските препоръки не един път сме упорствали за разпределяне на спомагателни средства за висше обучение, които да бъдат ориентирани към поправки на студентски общежития и за повишение на студентските стипендии , разяснява Даниел Парушев – ръководител на организацията.

След разискване и разбор към днешна дата организациите , които съставляват студентите и преподавателите внесоха обща идея за продължаващо финансиране на държавните висши учебни заведения в бюджета за 2023 година и още веднъж упорстват за спомагателни средства в размер на 178,3 млн. лева Това е належащо, с цел да се изпълнят текстовете в Стратегията за развиване на висшето обучение на Република България за интервала 2021 – 2030 г ., призната с решение на Народното събрание (Обн. в Дъждовни води. Бр. 2 от 8 януари 2021 г.) на съображение член 9 алинея 2 т. 3 от Закона за висшето обучение.

Независимо от положените старания на държавно управление, синдикати и обществени сътрудници все още темповете на осъществяване на задачите от Стратегията са изоставащи и дейностите по финансиране на системата са извънредно незадоволителни.

В средносрочната бюджетна прогноза, която се явява постоянно претекст към ЗДБРБ, е належащо да се запише текст, който упоменава, че средствата, които страната би трябвало да отдели за висше обучение и просвета, не би трябвало да бъдат по-малко от 1% от прогнозния Брутният вътрешен продукт по настоящи цени на годината, за която се отнася съответният бюджет. За задачата в таблицата, която визия разноските във функционалност „ Образование “ да бъде показан и спомагателен ред информация за разноските, отделени за висше обучение и просвета, където ясно да се вижда сравнението с Брутният вътрешен продукт в % през следения тригодишен интервал.

Допълнителните средства в размер на 178,3 млн. лева следва да са ориентирани предпочитано към бюджетни политики в границите на подготовката, разискването и приемането на Закона за държавния бюджет за 2023 година за: Увеличаване на Субсидията за стипендии на докторанти и студенти, надлежно с 2,5 млн. лева и с 5,5 млн. лева.; 10 млн. лева нужни за продължаващи поправки в студентските общежития и столове / писма до Министерски съвет с вх. №08.00-72/17-02-2023 и до МФ с вх. №92-00-65/20-02- 2023/; Увеличаване на средствата за компенсиране отпадането на съответните такси по ЗВО за студенти от предпазени и предпочитани специалности с спомагателни 1,1 млн. лева.; Увеличаване на Субсидията за прехрана на образованието с спомагателни 134,4 млн. лева, нужни за продължение политиката по приходите и нарастване приблизително с 12% на минималните съществени заплати за университетския състав.

Основните месечни хонорари за университетския състав са според от Постановление на Министерски съвет за най-ниската служба Асистент.

Справедливо е неговата законова актуализация (чл. 92 от ЗВО) да е два пъти в актуалната година, тъй като сега главната заплата на асистента е 1500 лева, само че след приспадане на осигуровки и налози е съвсем на равнището на стипендията на докторантите. Настояваме главната месечна заплата за академичната служба Асистент да се дефинира с Постановление на Министерски съвет на два пъти – м. юли и м. октомври 2023 г.;

Увеличаване на Субсидията за научна и научно-творческа активност с спомагателни 15,3 млн. лева.; 9,5 млн. лева за обезпечаване действието на националните стратегии в системата на висшето обучение, финансирани от републиканския бюджет.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР