"Предлагаме проектозаконът за хазарта да отиде в графата „грешки". Така

...
"Предлагаме проектозаконът за хазарта да отиде в графата „грешки". Така
Коментари Харесай

Евгений Иванов: Забраната на реклама е държавна цензура


"Предлагаме проектозаконът за хазарта да отиде в графата „ неточности ". Така лобираме да няма пробойни в държавния бюджет ", това сподели Евгений Иванов, изпълнителен шеф на Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ)

-В какво се показва „ неуместната и нездравословна интервенция на страната в пазарните връзки ", нарушаваща свободната стопанска самодейност, господин Иванов? Нали такава е формалната позиция на КРИБ към предложенията за промени в Закона за
хазарта от господин Валери Симеонов.
-Имаме закон, който работи, и то потвърдено до този миг добре, и внезапно се прави опит с дописване да се трансформират връзките държава-контрол-оператори-общество. В целия свят има сентенция, че в тим, който играе добре, промени не се вършат.

-В законите промени от време на време се постановат.

-Когато е по този начин неочаквана и нестимулирана, всяка смяна буди подозрения за странични цели. Още повече че в тази ситуация сме дали напълно точни данни от Комисията за надзор над
хазарта, че предходната година постъпленията от налог са били 200 млн. лева А преди да бъде признат законът, т.е. без налог, те са били под 20 млн. Самите числа, и то на финансовото министерство, приказват сами за себе си.

-Смятате, че законът е съвършен?
-Не че има съвършен закон, само че по-добре е да се съсредоточим върху осъществяването му, а не на час по лъжичка да го променяме. И то без да знаем този, който го е написал, какво желае. Той евентуално знае, само че ние не. Всеки закон би трябвало да има оценка на въздействието, само че в този случай нямаше. И когато ние поискахме такава, от вносителите на коляно беше направена аргументация вид „ комедия дел арте ". Депутат споделил, че няма да има последици и няма аргументация. А се оказа, че има. Най-напред за страната. След това и за други по веригата.

-В доста други сектори също има лицензи, вкарват се нови условия за контролни уреди. Защо мотив против измененията да е възможни нови разноски, в случай че ще се увеличи контролът?
-Контролът сега е съвършен и това е мнение на Министерството на финансите, което е заинтригувано в хазната да влизат пари. Всяко билетче си има номерче и е допустимо да се наблюдава, както в селското стопанство телето може да бъде проследено от раждането до кланицата. Същото е с лотарийното билетче - то се продава под непрестанен надзор - от отпечатването, та чак до заличаването му. Не виждам какво повече би трябвало да се направи като надзор. Ако несъмнено, не се търси непряк резултат.

-Какъв непряк резултат подозирате?
- Например появяването на нов лицензионен режим. Всеки подобен мирише на корупция. Още повече че на никое място в Европа, с която сякаш се съпоставяме, няма ограничаване за това да вземем за пример къде да се продават лотарийни билети. Ако за тези обекти се вкара лиценз, и павилионите за продажба на цветя ли ще лицензираме? Това към този момент са рестрикции, а не лицензионен режим. Колкото повече лицензи, толкоз повече корупция. Предлага се в един изцяло работещ закон да се дописват мощно ограничаващи ограничения.

-Авторите на предложенията се стимулират с това, че разпространяването на лотарийни билети и изплащането на облаги от игри в нелицензирани обекти основава риск от машинация и редом счетоводство.
-Цяла Европа, която считаме, че не е корумпирана, няма такива ограничавания. От финансовото министерство декларират, че контролът е добър, дори повече от добър. Появява се някой, който споделя, че има такива опасности, и желае да се вкарат спомагателни тежести за бизнеса. По-точно за разнообразни бизнеси под шапката на нов лицензионен режим.Но това ще сложи в неравностойно състояние доста дребни и междинни бизнеси. Защо? Нали вървим в противоположната посока - към понижаване на тези тежести.

-Кой още ще бъде обиден по веригата, за която доскоро споменахте?
-Следващите наранени ще са медиите, които получават реклама и се устоят от това. Ние какво желаеме – жълти таблоиди или обикновено финансирани медии?Това също е неприемливо въздействие на страната върху пазарните връзки. Виждате и реакциите, които се появиха незабавно. Като групи -АБРО, футболните клубове, БФС, ние като най-голямата работодателска организация. Т.е. еманацията на стопанският интерес сподели остро отрицателно отношение.

-Авторите на поправките в закона считат, че би трябвало да се забрани рекламата на
хазарт.
- Забраната на рекламата е държавна цензура. При директната реклама си има способи - червени точки, съответните надписи... Ефектът, който виждаме, ще е излизане на цели осветлени в този момент браншове в черния.

-Не сте ли склонен с техния мотив, че пристрастеността към
хазарта е взаимозависимост и рекламата я храни, а и развращава децата?
-Един подвластен от
хазарта е като наркоман -не можеш да ги отучиш. Какво ще прави той - ще отиде на открито, ще търси в интернет. А по този начин все едно ще кажем - няма да вършим нищо в Банско, като желаете да карате ски, идете в Алпите. Нали желаеме да имаме туризъм? Той допуска и хазартни занимания. А ние какво ще създадем - ще ударим и изсветления бранш, и целия туризъм, с цел да отчетем, че сме лицензирали 3 или 4 хазартни обекта
повече.

-Появиха се отзиви, че поправките са лобизъм, а бранителите на статуквото, измежду които се оказва и КРИБ, са популисти. Съгласен ли сте с такава оценка?
-Неподготвени изявления са това. Не може внезапно, хей по този начин от небето да се внася план за изменение на даден закон, да се излиза пред медиите и да се бием в гърдите,че ни подкрепили други партии.Ако погледнете, всичко дотук става в медийното пространство. Не може да обсъждаме по малкия екран, от села и паланки закони, това се прави в Народното събрание, където му е мястото. Т.е. явно се търси някакъв различен резултат. А може би има и ползи! Черното тото е мафия, за какво това да не е интерес? Защо да не допуснем напън от страна на тези, които са изгубили тези легални 200 млн. лева, които влизат в бюджета. А не може ли да е напън и от страна на тези, които не са получили реклама? За да се стигне до това упражнение на мускули върху нещо, което работи. Подобна беше историята с ракиените казани. 1000 литра котел за домашно ползване! Големите винопроизводители внасят 200 млн. лева в бюджета и са с лиценз, дребните създават също толкоз, само че никой не ги закача.

-Защо КРИБ приема толкоз драговолно този спор?
-Нашият проблем, който докара и до намесата ни, с изключение на отбрана на сектори е, че постоянно, когато във фиска има дупка, идва въпросът кой ще я запълни. Тогава идва при нас страната и споделя, че ще вдигне налозите. Затова ние като работодателска организация лобираме да няма пробойни в държавния бюджет.

-Какво оферирате?
-Законът да продължи да си работи в настоящия тип. Идеята за нов закон да отиде в графата „ неточности ". И още нещо - не е хубаво да беседваме през медии, както сме принудени в този момент. Ако бяха създали предложенията си, а ние - възраженията си, където трябваше, може би щяха да ни схванат.

***

CV
-Евгений Иванов е приключил е МГИМО, Дипломатическата академия във Виена и курса за чужденци в ЕНА, Париж
-Посланик на България към Европейски Съюз в Брюксел в интервала 1993-1997 година
-Бил е шеф на БФБЛ, филиал на форума на бизнес водачите на тринца на Уелс (1998-2000)
-Вицепрезидент на Българския народен комитет на Международната комерсиална камера -ICC (2007-2011)
-Изпълнителен шеф на КРИБ и член на Европейския стопански и обществен комитет

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР