8 хил. 130 тона спестени емисии по програмата за енергийна ефективност и ВЕИ в партньорство Норвегия отчете енергийното министерство
Пред всички нас стои въпросът по какъв начин по-ефективно да използваме електрическата енергия. Затова плановете, свързани с икономисване на електрическа енергия са извънредно значими. Те са свързани както с енергийната сигурност, по този начин и със устрема към нисковъглеродна стопанска система. Това сподели министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на заключителната конференция по Програма „ BG04 Енергийна успеваемост и възобновима сила “ за интервала 2009 – 2014 г.
По програмата „ Енергийна успеваемост и възобновима сила “ се финансират най-вече планове с присъединяване на сътрудници от страните – донори. Съществен принос за това имат нашите сътрудници от Норвежката дирекция за водни запаси и сила, сподели още министър Петкова.
Спестените годишни излъчвания по програмата са 8 хиляди и 130 тона при осъществяване на 50 плана. 17 от плановете са осъществени с сътрудници от Норвегия.
В началото програмата се смяташе за рискова, само че първият програмен интервал на стойност 26 млн. лева завърши сполучливо, сподели министър Петкова пред публицисти. По думите й при започване на идната 2018 година се приготвя стартирането на нов стадий на стойност 64 млн. лева Средствата ще бъдат ориентирани към планове на общини и регионални администрации и както и при този стадий ще касаят съответно подобряването на енергийната успеваемост на детски градини, лечебни заведения и учебни заведения.
Електроенергията от вятърни електроцентрали става все по-важна, означи при представянето на присъединяване на Норвегия в програмата Бьон Оли от Дирекцията за водни запаси и сила на Кралство Норвегия. Той обърна внимание на това, че в бъдеще огромна част от електрическата енергия ще се употребява от електрическите автомобили. В Норвегия приказваме и за 20% топлофициране на домовете от източници, произвеждащи възобновима сила, сподели той.
През идващия програмен интервал значима част от програмата ще е геотермалната сила, изясни още представителят на Норвегия.
Оли обърна внимание на обстоятелството, че през идващите години следва постепенна подмяна на силата от изкопаеми източници с тази от природен газ и ВЕИ.
Програма „ BG04 Енергийна успеваемост и възобновима сила “ се финансира от Финансовия механизъм на европейското икономическо пространство 2009-2014 година въз основа на меморандум за съгласие сред Република България и Кралство Норвегия, Исландия и Княжество Лихтенщайн. Програмен оператор е Министерство на енергетиката, а началник е заместник-министъра на енергетиката Жечо Станков. Целта на програмата е понижаване на излъчванията на парникови газове и замърсяването на въздуха. Програмата се реализира с партньорството на Дирекцията за водни запаси и сила на Кралство Норвегия.
Средствата по програмата са на стойност 15 600 288 евро, от които 13 260 245 или 85 % са безплатна помощ, а националното съфинансиране е 2 340 043 евро (15%), изясни в изявлението си по време на заключителната конференция зам.-министър Станков.
Средства от програмата доближиха до 32 общини в България – от огромни до дребни, изясни още заместник-министъра на енергетиката.
В региона на енергийната успеваемост с бюджет от 5 638 810 евро са осъществени 18 плана, ориентирани към промяна на горивната база, замяна и реорганизация на отоплителни системи и съоръжения. В резултат спестените излъчвания от въглероден двуокис са към 4 689 тона годишно. Общо в 130 здания, по думите на Станков са сменени горивните съоръжения.
По отношение на процедурата, обвързвана с ВЕИ и с бюджет от 4 801 655 евро са осъществени 16 плана, ориентирани главно към биомаса, слънчева, хидротермална и геотермална сила. Спестените излъчвания тук са от порядъка на 3 442 тона годишно. Инсталираната мощ за произвеждане на топлинна сила от ВЕИ е 10,15 МВт, регистрира Станков.
Освен това е осъществено и в допълнение финансиране от порядъка на 1 196 430 евро за 11 плана в 15 здания, като при реализирането на мярката спестените излъчвания са от 500 тона въглероден диоксид.
Заместник енергийният министър регистрира триумф и по процедурата за произвеждане на горива от биомаса на стойност от 1 509 915 евро, по която главните бенефециенти са дребни и междинни предприятия. Резултатите са произвеждане на пелети в размер от 53 хиляди тона годишно.
Пълно осъществяване има и във връзка с подготовката на административния потенциал и осведоменост на дребните и междинни предприятия (бюджет от 624 065 евро), като подготвените специалисти са 2611.
Комисията за енергийно и водно контролиране, бенефециент по плана „ Приложение на европейския пазар на електрическа енергия в България “ е също с сполучливо изпълнен план (бюджет от 672 677 евро), като в тази ситуация става въпрос за внедряването на енергийната борса. Фондът за двустранни връзки, касаещ всички страни от програмата е с сполучливо осъществяване на 59 плана (бюджет 251 228 евро).
Поемаме ангажимент, че идната стратегия ще е по-успешна от актуалната, означиха министърът на енергетиката Теменужка Петкова и заместникът й Жечо Станков.
Кметът на Враца получи оценката в частта Проект с най-голяма изгода за района. Община Бургас получи приз за най-голямо асимилиране на ВЕИ, а Дупница - за план с най-вече възобновяване на здания. Ново село застана отпред по най-бързо сбъднат план.
С най-вече подготвени специалисти по енергийна успеваемост е планът, осъществен от Балканския институт по труда и обществената политика. Проектът с най-голямо произвеждане на екологично гориво е този на „ Майкромет “ ООД, а като най-активен норвежки сътрудник бе награден Norsk Energi, привлякъл най-вече български участници. Норвежката дирекция за водни запаси и сила бе отличена за повсеместен принос за осъществяването на програмата.
Източник: 3e-news.net
КОМЕНТАРИ