Както настояваха, работодателските организации ще получават компенсации заради високите цени

...
Както настояваха, работодателските организации ще получават компенсации заради високите цени
Коментари Харесай

Държавата иска да ограничи приходите на ВЕИ производителите

Както упорстваха, работодателските организации ще получават обезщетения поради високите цени на тока най-малко до март 2025 година Енергийният министър Владимир Малинов ще предложи на Министерския съвет програмата за обезщетения да е с продължителността на деяние на специфичния закон за удължение на действието на държавния бюджет за 2024 година

Колко ще коства новата стратегия, не стана ясно, само че прагът за изплащането на обезщетенията ще се резервира на 180 лева, какъвто беше в последните шест месеца.
Има увещание
В петък Малинов и Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР) са провели срещи с ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС-НН, ДПС-ДПС и БСП-ОЛ и от всички са получили схващане и увещание за поддръжка.

Има увещание от всички партии след извършените срещи. Действащата наредба в закона за бюджета ще бъде включена в закона, който към този момент мина на първо четене “, изясни ръководителят на Асоциация на индустриалния капитал в България (АОБР) Васил Велев.

В момента, в който излезе удължаването на бюджета в Държавен вестник и влезе в действие, в същия ден Малинов ще изиска да бъде свикано съвещание на Министерския съвет, с цел да бъде утвърдена програмата.
Промени в програмата
Министърът добави, че ще предложи и допълнение към приходите на програмата, ако има дефицит на средства във Фонд " Сигурност на Електроенергийната Система " (ФСЕС), държавният бюджет ще покрие недостига за този интервал. Като причина министърът посочи, че

„ Фондът следва да бъде уравновесен “.

Такъв е образецът за месец декември 2024 година, когато се наложи актуализиране на бюджета на програмата поради нарасналото ползване и по-високите по отношение на прогнозата цени на електрическата енергия за интервала от юли до декември 2024 година Така нужният запас за компенсиране на бизнеса за декември е общо 185 млн. лева, а дефицитът, който би трябвало да се покрие, е 105 млн. лева, които, в случай че програмата се одобри, ще идват непосредствено от бюджета. Малинов увери, че има подготвеност дефицитът за последния месец на 2024 година да бъде затрупан, само че не посочи от кое място.

Друга смяна, която Министерството на енергетиката планува, е да преразгледа праговете, над които производителите на електрическа енергия внасят средства във „ Фонд сигурност на електроенергийната система “. Те ще бъдат ревизирани надолу, а задачата е „ да бъде ускорена приходната част на Фонда по тази стратегия “, изясни Малинов.

Колко надолу, е въпрос на разбор “, сподели Малинов.

Той даде образец с ВЕИ производителите, за които сега прагът е 300 лева И дефакто, по думите му, " доходи във Фонда от ВЕИ-тата няма ".

За АЕЦ „ Козлодуй “ този предел е над 150 лева и по този начин държавната енергетика се трансформира в главен „ снабдител “ на приходите във ФСЕС, надлежно за обезщетенията на бизнеса.

Търсим уравновесено решение “, сподели министърът.
Бизнесът е нерешителен
Според Васил Велев има неустановеност у бизнеса и тази неустановеност в индустриалните предприятия може да докара до нов скок на инфлацията. Причината „ по-високите цени, които са при неявяване на обезщетения, при тази неустановеност, явно предприятията, където могат ще ги калкулират в създадените артикули и услуги. А другите, които не могат, ще лимитират производството, възнагражденията и числеността на личния състав “, сподели той.

180 лева не е цената, която ни прави радостни ", сподели Васил Велев, обяснявайки, че съперниците в Европа работят на цени към 120 лева

Бизнесът въпреки всичко остава в протестна подготвеност и в случай че до 15 януари няма решения и не бъдат взети, той може да се трансформира в протест, сподели Велев.

На въпрос за какво бизнесът не подписва дълготрайни контракти за доставка на електрическа енергия, отговор пристигна от Константин Стаменов, ръководител на Комитета по енергетика към Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), съгласно който предложение на такива контракти няма и въпросът би трябвало да се отнесе към електропроизводителите.
обезщетения за ток работодателски организации Владимир Малинов Константин Стаменов Васил Велев Асоциация на индустриалния капитал в България веи сектор
Източник: economic.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР