Правителството ще сезира Съда на ЕС за отмяна на разпоредбата

...
Правителството ще сезира Съда на ЕС за отмяна на разпоредбата
Коментари Харесай

България сезира Съда на ЕС за пакета „Мобилност І“

Правителството ще сезира Съда на Европейски Съюз за анулация на наредбата за наложителното връщане на транспортното средство, планувана в Пакета за Мобилност I, оповестиха от Министерския съвет.

Според Пакета водачите на товарни коли ще би трябвало наложително да се връщат вкъщи на всеки три или четири седмици. На всеки осем седмици камионите наложително би трябвало да се връщат в страната, където е данъчно длъжен техният притежател.

България е отбелязвала неведнъж, че наложителното връщане на транспортното средство в страната по определяне ще докара до безрезултатно потребление на транспортните уреди в Европа, което видно е срещу всички старания да се обезпечи стабилно развиване на бранша.

Изводи на Европейска комисия, както и други изследвания, като да вземем за пример това на KPMG от 2019 година и акомодацията му от 2020 година, дават съображение на България да изиска прекъсване на осъществяването на мярката за наложителното връщане на транспортното средство.

Припомняме, че на 23 октомври 2020 година България подаде три тъжби пред Съда на Европейския съюз за завеждане на каузи по всеки един от законодателните актове от Пакета за Мобилност I.

След подаване на жалбите и внасяне на писмените отбрани, през февруари 2021 година Европейската комисия разгласява резултатите от предоставеното от нея изследване за разбор на въздействието от наложителното връщане на транспортното средство, което удостовери опасенията на България.

Една от жалбите (дело С-545/20) е обвързвана с анулация на наредбата за връщането на транспортното средство, както и на наредбата по отношение на интервала на отмора сред каботажните транспорти.

„ Българската страна постави оптимални старания да убеди Европейска комисия да показа законодателно предложение, което да планува цялостно изтриване на текста за връщане на транспортното средство. Въпреки подхванатите дейности, сходно законодателно предложение не е показано към сегашния миг “, означават от Министерския съвет.

До датата, след която Регламент 2020/1055 (предвиждащ наредбата по отношение на наложителното връщане на транспортното средства) ще стартира да се ползва не остава доста - тя е 21 февруари 2022 година

С сегашния план на позиция България насочва молба до Съда на Европейския съюз да спре осъществяването на Регламента, до изговаряне на Съда на Европейския съюз с финален акт по дело С-545/20, Република България против Европейския парламент и Съвета на Европейския съюз.

В плана на позиция са посочени няколко довода, които потвърждават основателността на жалбата:

На първо място - възможното въвеждане в деяние на мярката от февруари 2022 година ще аргументи, обилни и непоправими последствия за околната среда, като тяхното настъпване е с огромна степен на възможност. Новоприетата наредба ще сътвори условия за осъществяване на спомагателни транспортни курсове, което ще окаже доста негативно влияние, изключително върху околната среда. На второ място - приемането на краткотрайната мярка би подсигурило ползите на транспортните сдружения.

„ Транспортните компании няма да бъдат принудени да понесат големи финансови разноски и по-специално тези, които са открити в периферни страни членки като България. Много транспортни оператори ще бъдат принудени да прекратят активност или да се реалокират, което ще окаже голямо въздействие върху стопанската система и виталния стандарт в тези страни членки, в това число и повишение на безработицата. Ще бъдат избегнати евентуални промени в наличния транспортен потенциал, които могат да доведат до повишение на цените за някои типове транспортни интервенции “, коментират от Министерския съвет.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР