Това сочи доклад на европейската комисия Поредна седмица с мръсен

...
Това сочи доклад на европейската комисия Поредна седмица с мръсен
Коментари Харесай

България е сред първите 5 европейски страни по смъртност от мръсен въздух

Това сочи отчет на европейската комисия
Поредна седмица с замърсен въздух в София и доста български градове. На някои места измервателните станции регистрираха нараснало наличие на фини прахови частици два пъти над нормата. България е измежду първите страни по смъртност от неприятен въздух в Европа, сочи отчет на Европейската комисия, представен от .

Междувременно трето място в света по замърсен въздух зае страната ни този вторник, демонстрираха данните на огромен уебсайт за премерване на равнищата в целия свят. Преди нас в тази отрицателна ранглиста са единствено Босна и Херцеговина и Бангладеш.

Непрестижното трето място е моментно и не дава трайна наклонност, разяснява Ивайло Попов от организацията " За земята ". По-достоверни са данните от последния европейски отчет, че страната ни е в първите пет по смъртност, поради замърсен въздух.

" Това е направено на база на едногодишни данни и надлежно с изчислени брой умряли хора. Това не е проучване на база всеки човек да преценяват от какво е умрял, тъй като човек най-после почива от инсулт или от белодробни болести, само че ние можем да кажем каква част от тези белодробни болести и инсулти се дължат на качеството на въздуха ", споделя Попов.

От Министерството на околната среда и водите удостоверяват, че тези дни е засечен замърсен въздух близо два пъти над нормите за денонощие. Изтъкват обаче, че към този момент междинната норма за година не е превишена. Проблемът е сезонен основно поради отоплението на твърдо гориво, изпаренията от трафика, мъглите и калта.
Доколко обаче данните за равнищата на замърсяване у нас са точни?
Еколози не престават да настояват, че някои от станциите за премерване на въздуха не са издигнати на подобаващите места - надалеч от пътния авто трафик. Например, тази в градинката на Националния институт по метеорология и хидрология в столичния квартал " Младост ". Или пък станцията в квартал " Павлово ", също на разстояние от оживения бул. " Цар Борис III ".

" Те би трябвало да бъдат до 10 метра от бордюра на пътното пътно. Тази е на 11 метра от бордюра на локалното платно, т.е. имаме нарушаване даже във връзка с локалното платно, а виждате, че главното платно е на почти в два пъти по-голямо разстояние. Тази в " Младост " е още по-фрапантно, там са към 65 метра от до ръба на бордюра. Това е и елементарна логичност, нали? Колкото си по-близко до източника до замърсяване, толкоз по-голяма е концентрацията, тъй като малко или доста замърсяването се разсейва. Особено когато приказваме, да вземем за пример, за азотен диоксид, той е по този начин летлив газ и относително по-бързо се подвига нагоре във въздуха и не остава ниско долу, където хората го дишаме в действителност и където се мери ", изяснява Ивайло Попов.
 Снимка: Булфото
" За земята " прави и свои измервания на въздуха в 36 точки на столицата по по този начин наречения показателен способ. И в региони с претрупан трафик на коли регистрира по-висока степен на замърсявания от станциите.

" Тръбичка с един реагент вътре стои към 4 седмици, вътре в този реагент протича химична реакция. Когато приключим интервала на премерване, това се затапва, тази тръбичка, и отива в лабораторията в Швейцария и се прави химичен разбор на база, на който се споделя за този интервал каква е била междинната централизация на азотен диоксид. Методът е извънредно прецизен ", прибавя той.

За неподходящо ситуирани измервателни станции в Пловдив пък алармира юристът Димитър Площаков.

" Станция " Каменица ", примерно, е преместена от центъра на Пловдив. Това е някогашната станция " Евмалпия " през 1927 година. Там данните, които станцията е отчитала, са петкратно по-високи, в съпоставяне със сегашните данни на станция " Каменица ". Има заповед на министъра от 2011 година, който е наредил в незабавен порядък, в двумесечен период, да се преразгледа местоположението на всички станции от цялата система. То е обвързвано с наказателни процедури, които са валели от съда в Европейския съюз в Люксембург против страната ни ", отбелязва юрист Площаков.

Още през есента от екоминистерството на служебния кабинет Главчев обявиха, че България рапортува правилни данни пред Европейската комисия, а твърденията, че измервателните станции не дават отговор на условията, са погрешни. Позицията на министерството на околната среда и водите в този момент е сходна:

" Разположението на пунктовете за мониторинг към Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух е осъществено според условията на Европейското и национално законодателство "... " Отчитат се също съответните условия на предоставените от съответната община терени, както и факторите териториално обмисляне, съществуване на електрозахранване и телефонни връзки, сигурност, нужда от взаимно разполагане на пунктовете за взимане на проби за разнообразни замърсители. "
 Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
Още през октомври обаче от " За земята " изнесоха информация от формален отчет за положението на системата за непорочност на въздуха в страната на самата Изпълнителна организация по околна среда. Според документа столичните станции в " Младост " и " Павлово " " не дават отговор на условията за разстояние от бордюр ". Това слага под подозрение точността на данните за действителното замърсяване, упорстват от организацията. 

Адвокат Площаков пък оспорва и констатации на проверяващи в Пловдив, че локалните измервателни станции " Каменица " и " Тракия " са ситуирани съгласно условията. Той води дело против страната за укриване на действителната картина със замърсяването. 

" Още не съм го спечелил, само че откакто го печеля, съм заречен на министъра на околната среда, че такива искове ще завоюват половин София и половин Пловдив. Ние не спорим, че данните са криптирани или че уредите не регистрират правилни данни, просто мястото на тези станции не е на тези релативно чисти и стерилни места ", счита юристът.

Борислав Сандов е един от някогашните екоминистри, способени за измерването на въздуха у нас. Казва, че е желал станциите да бъдат умножени. " Още във встъпването си в служба, съумях да убедя тогавашния финансов министър. 10 милиона лева в допълнение заделихме за Изпълнителната организация по околна среда за разширение на мрежата от мониторингови станции. Тогавашното обаче управление на Изпълнителната организация не съумяха да създадат нужните публични поръчки, а след това някогашният шеф стана длъжностен министър и тя предложи тези средства да бъдат трансформирани в други действия. С мое персонално страдание, имам вяра, че това е проблем за всички нас. В момента част от тези станции не дават отговор на условията, изключително на тези, които мерят превоза ", разяснява Сандов.
 Снимка: Българска телеграфна агенция
Иначе натоварени със задачата да понижат замърсяването у нас са общините. От екоминистерството акцентират, че от 2007 година насам в битката им с мръсния въздух са вложени 894 млн. лева европейски пари - за замяна на печки на дърва и въглища, за въвеждане на екологични транспортни средства и други.

Подобни обаче са и главните ограничения в страните отличници в класациите по непорочност на въздуха в света. Според отчети от последните две години такива са Естония, Скандинавските страни, Люксембург, Германия.

Без действителна информация какъв брой замърсен е въздухът обаче няма по какъв начин и битката против този незабележим палач да бъде ефикасна, безапелационни са Ивайло Попов и юрист Площаков.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР