Правителството ще предостави 39 млн. лв. допълнително финансиране за увеличение

...
Правителството ще предостави 39 млн. лв. допълнително финансиране за увеличение
Коментари Харесай

След бунта на ректорите! Кабинетът отпуска 39 млн. лв. за увеличение на заплатите във ВУЗ-овете

Правителството ще даде 39 млн. лева в допълнение финансиране за нарастване на възнагражденията на университетския състав в държавните висши учебни заведения, считано от 1 януари 2024 година.

 

Това оповестяват от държавната пресслужба.

 

Това ще даде опция минималната заплата за най-ниската академична служба в държавните висши учебни заведения да се усили с 290 лева – от 1 810 лева на 2 100 лева

 

Повишението ще обхване 33 държавни висши учебни заведения с 2086 асистенти. То ще способства за привличането и задържането на млади преподаватели и тяхното развиване в академичната кариера.

 

Решението на държавното управление идва, откакто през вчерашния ден Съветът на ректорите на висшите учебни заведения в България изпрати отворено писмо, подписано от 44 ректори,  до президента, служебния министър председател, българския еврокомисар, омбудсмана, ръководители на парламентарни комисии и до ръководителите на парламентарни групи във връзка несъблюдение на поетите от страната задължения, заложени в Закона за висше обучение (ЗВО).

Ректорите на държавните университети оповестиха, че за първи път от началото на прехода и смяната, почнала през 1989 година, ще стартират от идната седмица повсеместни стъпаловидни по дълготрайност протестни дейности до края на семестъра. Протестите ще се показват в последователно повишаване на дните, в които висшите учебни заведения няма да работят. В тези дейности може да бъде включено и действително блокиране на основни артерии в страната. 

 

На 20 май 2024 година всички държавни български университети и част от частните предупредително няма да отворят порти, като изключение ще се направи само за действия със незабавен и наложителен темперамент ”, написа в писмото на ректорите.

 

Ректорите показват, че през последните три години средствата като дял от брутния вътрешен артикул (БВП), планувани за финансиране на българските университети, фрапантно понижават. Трудовите хонорари на преподаватели, асистенти, доценти и професори са унизително ниски и неконкурентни по отношение на тези на лица, заемащи позиции, изискващи не толкоз висок учебен и интелектуален ценз (и несъпоставими с възнагражденията на сътрудниците от Европейските просветителни институции).


Днес от правителсвената пресслужба разясняват, че отпуснатите от държавното управление средства в размер на 39 млн. лева са разчетени със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 година, заради което на сегашния стадий няма спънка да се осъществя нарастване на възнагражденията на университетския състав от 1 януари 2024 година.

 

Приетите от Народно събрание промени в Закона за висшето обучение плануват установяване от 1 април 2024 година на нови минимални съществени заплати за най-ниската академична длъжност; установяване на минимални съществени заплати за откриватели, експерти и експерти; нарастване на възнагражденията на лицата от университетския състав в държавните висши учебни заведения за постигане на междинна брутна заплата не по-малка от 180 на 100 от междинната брутна за страната и нарастване на стипендиите на докторантите в размер не по-малък от 150 на 100 от минималната работна заплата за страната, разясняват от кабинета.

 

Общият финансов запас за осъществяване на признатите от Народното събрание промени възлиза на към 184 млн. лева, което води до нужда от обезпечаване на забележителен финансов запас от държавния бюджет, който не е очакван със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 година.

 

Единственият вероятен източник за това е да бъдат обезпечени за сметка на преструктуриране на финансовите разноски по централния бюджет, включително Инвестиционната стратегия за национални планове, призната със Закона за държавния бюджет за 2024 година.
Необходимите средства в размер на 150 млн. лева за компенсиране на държавните висши учебни заведения за понижения размер на приходите им в следствие от отпадането на таксите за образование на студентите не са планувани със Закона за държавния бюджет за 2024 година нито като разход, нито като понижен доход.

Министър-председателят Димитър Главчев кани през днешния ден в 17 часа представители на Съвета на ректорите на висшите учебни заведения в България.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР